AU i spidsen for fælleseuropæisk projekt om universiteters frihed
Et nyt internationalt forskningsprojekt skal undersøge truslerne mod frihed i europæisk universitetsforskning og uddannelse. Samarbejdet skal skabe ideer og tiltag, der kan imødegå og afhjælpe de aktuelle udfordringer for universiteternes åbenhed og globale samarbejde.
Forskere fra 38 europæiske lande skal nu tage temperaturen på, hvor godt åbenheden og friheden i universiteternes forskning og uddannelser har det på baggrund af det sidste årtis kriser i EU.
”Igennem det seneste årti har vi set en opkomst af nye nationalismer, geopolitiske forandringer og krige i Europa, der har båret brænde til en mere euroskeptisk opposition. Transformationerne i den politiske verden har vist sig at lægge et stigende pres på den åbenhed, der kendetegner både universiteternes uddannelser og deres forskning,” forklarer lektor Katja Brøgger.
Hun er leder af det nye fælleseuropæiske projekt OPEN, der er forankret på DPU, Aarhus Universitet. OPEN-projektet er et nyt tværfagligt forskningsnetværk (også kendt som en COST Action), der tilbyder mulighed for at bringe forskere og andre aktører sammen på tværs af landegrænser for dermed at styrke Europas kapacitet til at håndtere videnskabelige og samfundsmæssige udfordringer. Projektet forløber over fire år og er finansieret gennem EU's Horizon Europe-program.
Universiteter mellem modsatrettede visioner for Europa
Katja Brøgger peger på, at finanskrisen, den sydeuropæiske gældskrise og migrationskrisen blev afsæt for mere grundlæggende udfordringer af det fælleseuropæiske integrationsprojekt og den liberale globaliseringsdagsorden, der ellers var dominerende i en lang årrække efter murens fald.
”Europas universiteter befinder sig i dag mellem modsatrettede visioner om Europa. På den ene side en fortsat bevægelse mod dybere politisk integration og åbenhed og på den anden en manifestation af de europæiske nationalstater som centrum for politisk suverænitet og social tryghed”, siger Katja Brøgger og fortsætter:
”Hertil kommer EU's sikkerhedspolitiske hensyn i forhold til lande som Rusland og Kina, der ligeledes sætter grænser for den ambition om fuld åbenhed, der ellers kendetegner EU's forskningspolitik. Protektionisme, regionalisme og sikkerhedspolitik udfordrer således åben udveksling med nabolande og samfund udenfor EU. På den måde ser vi en udvikling, der påvirker den akademiske frihed, det internationale engagement og mobiliteten på universiteterne. Vi vil undersøge, hvordan nye nationalismer og geopolitiske spændinger skaber et øget pres på åbenheden af europæisk universitetsuddannelse og forskning, og hvilke implikationer det har for Europas fremtid.”
OPEN COST Action er organiseret i fire arbejdsgrupper, der samler forskere på tværs af lande og fag som fx statskundskab, uddannelsesvidenskab og sociologi, for at udforske den skiftende dynamik mellem universitetet, nationalstaten og det europæiske integrationsprojekt.
Projektet vil gennem videnudveksling og samarbejde styrke europæisk forskning og samarbejde med centrale aktører inden for videregående uddannelse og forskning. Målet er at skabe ideer og tiltag, der kan imødegå og afhjælpe universiteternes aktuelle udfordringer.
Om The OPEN COST Action
The OPEN COST Action er udviklet på baggrund af ’Asserting the Nation’-projekterne ledet af Katja Brøgger og finansieret af Danmarks Frie Forskningsfond gennem en Sapere Aude Forskningslederbevilling og en Inge Lehman-bevilling.
En EU COST Action er et tværfagligt forskningsnetværk, der tilbyder mulighed for at bringe forskere og andre aktører, fx interesseorganisationer, på tværs af lande sammen og dermed styrke Europas kapacitet til at håndtere videnskabelige og samfundsmæssige udfordringer. En COST Action forløber over 4 år og er finansieret gennem EU's Horizon Europe-program.
En COST Action har som strategisk prioritering at fremme excellence, lighed i forskningen, understøtte tværfaglige forskningsgennembrud samt styrke og fastholde unge forskere.
Se mere på COST Actions officielle hjemmeside: https://www.cost.eu/actions/CA22121/ og på The OPEN COST Actions hjemmeside: www.opencostaction.eu
Kontakter
Lektor Katja Brøgger
DPU, Aarhus Universitet
Mail: kb@edu.au.dk
Tlf.: 93508478
OM DPU, Aarhus Universitet
DPU (Danmarks institut for Pædagogik og Uddannelse) er et af de tre institutter ved Faculty of Arts, Aarhus Universitet.
DPU udgør Danmarks største universitetsmiljø for grundforskning og anvendt forskning inden for pædagogik og uddannelse.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts
Børn er ikke længere bange for de voksne, og det er en god ting28.10.2025 10:36:57 CET | Pressemeddelelse
Grethe Kragh-Müller er en af de væsentligste stemmer i Danmark, når det handler om små børns liv og udvikling. Igennem mere end 50 år har hun arbejdet med børn som psykolog, konsulent, underviser og forsker. De sidste 25 år som lektor ved DPU, Aarhus Universitet. Nu overgår hun til emerita og gør status over debatten og udviklingen på dagtilbudsområdet.
Samarbejde om job og uddannelse gør skolen virkelighedsnær for de ældste elever27.10.2025 11:01:29 CET | Pressemeddelelse
Mange elever i udskolingen kæmper med manglende motivation i undervisningen. En ny undersøgelse fra DPU, Aarhus Universitet og VIA University College viser, at motivationen stiger, når lærere og uddannelsesvejledere samarbejder om at inddrage virksomheder og arbejdspladser i undervisningen. Den kommende fagfornyelse af folkeskolen bør derfor sikre plads til dette samarbejde, anbefaler forskerne bag undersøgelsen.
Markus fra Vejle Tekniske Gymnasium vinder Ellehammerprisen for idéhistorisk projekt1.10.2025 10:27:41 CEST | Pressemeddelelse
Markus Bollerup Petersen fra Vejle Tekniske Gymnasium vinder årets Ellerhammerpris 2025. Prisen hædrer de bedste HTX-elever inden for idéhistorie og er indstiftet i et samarbejde mellem faget idéhistorie på Aarhus Universitet, det faglige miljø omkring gymnasiefaget og Ellehammerfonden.
Forskere fra Aarhus finder Europas ældste blå pigment i Tyskland29.9.2025 10:53:08 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt studie ledt af forskere fra Arts, Aarhus Universitet, har identificeret den tidligste kendte brug af blå pigment i Europa. Fundet kaster nyt lys over oprindelsen af kunst, kreativitet og kropsdekoration.
Teologi tager del i samfundsdebatten22.9.2025 08:29:24 CEST | Pressemeddelelse
Offentlighedsteologi er mere aktuelt end nogensinde. Med åbningsseminaret for Forskningsenheden for offentlighedsteologi og etik den 6. oktober sætter Aarhus Universitet fokus på, hvordan teologien kan bidrage til samtalen om samfundets store udfordringer – fra krig og klima til forsoning og fællesskab.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum