VetInspector revolutionerer fjerkræinspektion for øget produktivitet og dyrevelfærd
Et nyt og banebrydende forsknings- og innovationsprojekt tager fat på at modernisere inspektionen af fjerkrækød med målet om at styrke dyrlægers indsats og præcisionsredskaber til sporing af dyresundhed og -velfærd. Projektet, der åbner op for præventive tiltag mod sygdom og forbedring af dyrevelfærden på landmandens niveau, modtager en investering på 9 millioner kroner fra Innovationsfonden

Projektet har som overordnet vision at eliminere den flaskehals, der udgøres af manuel veterinær kødinspektion i fjerkræslagterier. Dette realiseres gennem udviklingen af et automatiseret fjerkræinspektionssystem ved navn VetInspector. Veterinær kødinspektion er essentiel, men udfordrende, og mangel på tilstrækkeligt personale kan potentielt føre til produktionsstop. VetInspector-projektet sigter derfor mod at assistere dyrlæger, øge effektivitet og kapacitet samt mindske behovet for konstant tilstedeværelse på produktionslinjen
- Dyrlæger udfører i dag et enormt arbejde med at inspicere op til fire fugle pr. sekund. At give dem et system til assisterende eller automatisk inspektion vil være afgørende for både dem og slagteriindustrien. Det vil frigøre tid, så de kan fokusere på andre vigtige dyrlægeopgaver på et slagteri. VetInspector vil også give dyrlæger, slagterier og landmænd en detaljeret sundhedsrapport for hver eneste fugl - noget, der er umuligt at gøre manuelt, udtaler Jens Fagertun, projektleder og senior systemudvikler hos IHFood.
Innovativt samarbejde og støtte fra Innovationsfonden
Innovationsfonden investerer 9 millioner kroner i projektet. Dette skaber en enestående mulighed for at samle hele industrien, herunder både akademia og forarbejdningsindustrien, til fordel for dyrevelfærd, samfundet og jobfastholdelse i Danmark.
Projektkonsortiet og ekspertise
Projektkonsortiet består af DTU Food, Danpo og IHFood.
- DTU Food vil bidrage med ekspertise inden for lovgivning, mikrobiologi, patologi og epidemiologi vedrørende ante- og postmortem VetInspector stationer.
- Danpo, en del af Scandi Standard, vil sikre funktionaliteten af opsætningen og installere systemet på et af deres slagterier, hvilket vil gavne produktionen med dyrlægeinspektionen.
- IHFood, en ekspert i visionsløsninger for organiske materialer, vil designe systemkomponenter og lede den omfattende maskinlæring, som udgør fundamentet for dette system.
Fakta
- Innovationsfonden investering: 9 millioner kroner
- Samlet budget: 15 millioner kroner
- Varighed: 3 år
- Officiel titel: VETInspect, VetInspector - automatisk kødinspektion af kylling
Kontakter
Tue MørckAdministrerende direktørIHFood
Tlf:+45 40 88 28 60tum@ihfood.dkTue GermundssonPresse- og kommunikationsrådgiver, Innovationsfonden
Tlf:61905087tue.germundsson@innofond.dkOm Innovationsfonden
Innovationsfonden accelererer forskning og innovation til løsninger, der styrker det danske samfunds konkurrenceevne og bæredygtighed.
Følg pressemeddelelser fra Innovationsfonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Innovationsfonden
Kunstig intelligens skal hjælpe gravide – også når sproget spænder ben2.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et nyt forskningsprojekt vil udvikle en avanceret AI-løsning, der skal hjælpe gravide og nybagte mødre hurtigere, mere sikkert og mere personligt, når de kontakter sundhedsvæsenet – også når sproget er en barriere. Innovationsfonden investerer 9 mio. kr. i projektet, som skal forbedre sundheden for kvinder.
Konference i København: Danmark deler Missions-erfaringer med topaktører i Europa20.11.2025 09:35:47 CET | Pressemeddelelse
Hvordan omsætter vi missionsorienteret innovation fra politisk ambition til konkret samfundseffekt? Det spørgsmål er i fokus, når Innovationsfonden og Aalborg Universitet den 24. november samler danske og europæiske beslutningstagere, forskere og innovationsaktører til International Mission Conference i København. På programmet er blandt andet repræsentanter fra EU-Kommissionen, OECD og European Innovation Council.
AI skal forudsige og forklare behov for vedligeholdelse af maskiner17.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Datalogisk Institut på KU, DTU Compute, Metroselskabet, Everllence og DCR Solutions går sammen om at løse en af de centrale udfordringer i Industri 4.0: Nemlig hvordan man kan bruge de mange data, der i dag opsamles fra moderne maskiner, til at give forklarlige forudsigelser for vedligeholdelse, der kan omsættes til handling. Innovationsfonden investerer godt 19 mio. kr. i projektet over 4 år.
Smart overvågningsteknologi vil sikre mere bæredygtig drift i industrien19.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt forsknings- og innovationsprojekt vil gøre det muligt at måle præcise smøreforhold i kuglelejer. Det skal bringe store besparelser og væsentlige miljøgevinster i industrien. Innovationsfonden investerer 20 mio. kroner i projektet.
Dansk megawatt-løsning skal bane vej for grøn tung transport i Europa14.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nyt forskningsprojekt skal udvikle lynladere til ellastbiler og andre store køretøjer. Der er potentiale for produktion i Danmark og eksport til hele Europa. Innovationsfonden investerer 15,7 mio. kr. i projektet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum