Cabi efter kritik fra DA: Vores analyse om revalidering holder
28.2.2020 08:15:00 CET | Cabi | Pressemeddelelse

REPLIK: DA udlægger vores analyse som en anbefaling til, at kommunerne skal bruge revalidering mere. Men gengivelsen er ikke korrekt, skriver Cabis direktør, Mette Rønnau.
Cabi offentliggjorde tidligere i februar en analyse af kommunernes brug af revalidering.
Den er en opfølgning på en analyse fra 2012, som ofte er blevet trukket frem i pressen, på trods af at den har nogle år på bagen. Derfor har vi vurderet, at der var behov for en opdatering.
Den nye analyse viser blandt andet, at landets kommuner anvender revalidering i stadig mindre grad. Fra 2011 til 2018 er brugen af revalidering faldet med 62 procent.
I analysen, der bygger på tal fra Jobindsats.dk, ser vi desuden på, hvor mange personer der er i beskæftigelse eller uddannelse et år efter et afsluttet revalideringsforløb. Her ses en stigning fra 33,3 procent i 2011 til 48,3 procent i 2017.
Dansk Arbejdsgiverforening (DA) skriver i et debatindlæg i Altinget, at man ikke kan sige noget om effekten af revalidering ved at måle på, om personer, som har været i revalidering, efterfølgende er kommet i job. De mener ikke, at det siger noget om, hvorvidt det er revalideringen, som har ført disse personer i job.
Desuden skriver de, at stigningen i andelen, der er i job eller uddannelse efter et år, sandsynligvis skyldes konjunkturer. Men det må i givet fald så også gælde for alle de andre beskæftigelsesrettede ordninger, som analysen sammenligner med.
Ikke en effektanalyse
Trods DA's kritik mener vi stadig, at vores analyse bør give anledning til at genoverveje brugen af revalidering. Vi har forelagt analysen for professor Henning Jørgensen og seniorforsker Kelvin Baadsgaard ved Center for Arbejdsmarkedsforskning (Carma) ved Aalborg Universitet.
I forhold til Cabis brug af data fra Jobindsats.dk er meldingen fra Carma-forskerne klar. "Det vurderes bredt som værende det mest righoldige og pålidelige, der findes, når det gælder en generel afdækning af former for aktiviteter i og resultater af beskæftigelsesindsatser," skriver Carma-forskerne i en mail til Cabi.
Cabis analyse er ikke en effektanalyse i traditionel mikroøkonomisk forstand med randomiserede kontrollerede forløb (RCT-forsøg) og påstår heller ikke at være det. Den slags analyser vil vi lade andre om at lave.
Men det ændrer ikke på, som forskerne fra Carma skriver i vurderingen af Cabis analyse, at: "der er evident sket et markant fald i brug af revalidering", og at "lige så evident har revalidering et af de højeste resultatmål for beskæftigelsesstatus 12 måneder efter endt forløb – kun overgået af løntilskud. Tal og resultater er retvisende".
Anbefaler en genovervejelse
DA udlægger vores konklusioner på analysen som, at vi uforbeholdent anbefaler kommunerne at bruge revalidering mere. Men det, som vi anbefaler, er, at kommunerne genovervejer deres brug af revalidering.
Det kan de eksempelvis gøre som led i en investeringsstrategi. I disse overvejelser er der en række elementer, som det vil være relevant at granske, herunder omkostninger forbundet med revalideringsforløb i forhold til gevinster, om en langsigtet vej til job er mere bæredygtig end en kort, hvilke kompetencer der er brug for på det lokale arbejdsmarked, om sagsbehandlerne har de rette rammer, kendskab til og kompetencer til at bruge revalidering, og hvordan revalidering anvendes i forhold til andre ordninger – eksempelvis fleksjob og ressourceforløb.
Vores mission i Cabi er at fremme et arbejdsmarked med plads til flere, og derfor interesserer vi os for enhver ordning eller tiltag, som er sat i verden for at hjælpe ledige, der befinder sig i en udsat position, i job.
Især naturligvis, hvis der er indikationer på, at det kan føre til positive resultater. Det er der indikationer på, at revalidering kan.
Debatindlægget er bragt på Altinget.dk 28. februar 2020
Nøgleord
Kontakter
Dorthe Lundh
Presseansvarlig
dol@cabiweb.dk
4016 3101
Ea Nielsen
Souschef
eni@cabiweb.dk
4128 4126
Vedhæftede filer
Om Cabi
Cabi er et landsdækkende non-profit videnshus, som arbejder målrettet for et socialt ansvarligt arbejdsmarked, hvor mennesker og virksomheder lykkes. Det gør vi ved at stille brugbar viden og operationelle værktøjer til rådighed for alle, der ønsker at fremme:
- udsatte menneskers muligheder for job og uddannelse
- udsatte medarbejderes muligheder for at blive i deres job
- trivsel og forebyggelse af nedslidning på arbejdsmarkedet.
Hvert år siden 2002 har Cabi også uddelt CSR People Prize til socialt ansvarlige virksomheder.
Udsatte unge, S'et i ESG og trivsel
Cabi bidrager til at udvikle den danske beskæftigelsesindsats, og vores mål er, at endnu flere virksomheder tager socialt ansvar. Derfor stiller vi os til rådighed for at formidle gode erfaringer, eksempler, tal og metoder til pressen for at nuancere og øge den offentlige debat om det rummelige arbejdsmarked.
Det er fx inden for temaer som:
Følg pressemeddelelser fra Cabi
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cabi
Arbejdskraften er her – hvis vi ser anderledes på opgaverne15.9.2026 09:10:14 CEST | Nyhed
Mangel på arbejdskraft bliver ofte til et spørgsmål om, hvilke verdensdele nye medarbejdere skal komme fra. Samtidig finder flere og flere danske virksomheder ud af, at svaret også kan være nye måder at tilrettelægge og fordele opgaver på. Og at potentialet er stort.
Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner7.9.2026 08:45:22 CEST | Pressemeddelelse
Gevinsten ved Cabis indsatser for at få flere i arbejde overstiger langt den bevilling, organisationen får fra staten. Det fremgår af en ny, uvildig evaluering blot to år efter, politikerne var ved at smække kassen i.
Jobfokus i samtalen er vigtigere end nogensinde14.8.2026 14:21:40 CEST | Pressemeddelelse
Når en ledig møder beskæftigelsessystemet, er samtalen et afgørende element. Den skal pege mod job og slutte med en aftale, som den ledige kan handle på.
Nyt projekt skal hjælpe SMV’er i gear til fremtidens arbejdsmarked29.6.2026 09:08:28 CEST | Pressemeddelelse
Der er brug for et gearskifte i små og mellemstore virksomheder, hvis de skal tiltrække, udvikle og fastholde fremtidens arbejdskraft. Videnshuset Cabi står i spidsen for et treårigt projekt, der skal understøtte gearskiftet i knap 100 virksomheder. Viden og værktøjer udbredes herefter bredt til danske SMV'er.
Ny seniorkonsulent skal styrke samarbejdet mellem kommuner og virksomheder27.5.2026 08:43:47 CEST | Pressemeddelelse
Videnshuset Cabi har ansat Verjin Temirci som ny seniorkonsulent. Hun skal hjælpe virksomheder og kommuner med at finde løsninger, der får flere ledige i job. Desuden skal hun styrke kommuners indsats for at forebygge langvarigt sygefravær hos danske virksomheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum