Analyse: Mange udfordringer i indsatsen over for unge

Landets kommuner har fokus på, at få flere unde til at tage en uddannelse, men en ny analyse viser, at der er en række ting, som besværliggør den opgave.
Aftalepartierne bag forenklingen af beskæftigelsesindsatsen besluttede i 2018 at gennemføre en analyse af indsatsen for unge på uddannelseshjælp. Analysen er nu gennemført af Marselisborg Center for Udvikling, Kompetence og Viden, og den viser en række udfordringer med indsatsen.
Der er fx stor forskel fra kommune til kommune på, hvordan de unge visiteres, hvilket bl.a. kan have betydning for, hvilken indsats og ydelse den unge modtager.
Derudover peger kommunerne i analysen på, at et højt tillæg for de aktivitetsparate uddannelseshjælpsmodtagere, kan gøre det mindre attraktivt at tage en uddannelse og komme på SU, som er en væsentlig lavere ydelse.
Minister: Vi skal kigge nærmere på udfordringerne
"Det er en meget vigtig dagsorden, at vi sørger for, at så mange unge som muligt får en uddannelse – for de, der ikke får en uddannelse, ender med at stå svagest på arbejdsmarkedet. Derfor er det også min opfattelse, at analysen viser, at der er en række udfordringer, som vi skal kigge nærmere på," siger beskæftigelsesminister, Peter Hummelgaard (S), i en pressemeddelelse
Kommunerne i analysen udtrykker desuden bekymring for de regelændringer, som begrænser varigheden af virksomhedspraktik for uddannelsesparate unge til fire uger. Kommunerne mener, at varigheden af virksomhedspraktik bør kunne tilrettelægges individuelt og fleksibelt og ikke være begrænset af, hvilken visitationskategori den enkelte unge tilhører.
Læs mere
Cabi har i 2019 udviklet en række anbefalinger til ungeindsatsen - Se dem her
Nøgleord
Kontakter
Dorthe Lundh
Presseansvarlig
dol@cabiweb.dk
4016 3101
Ea Nielsen
Souschef
eni@cabiweb.dk
4128 4126
Om Cabi
Cabi er et landsdækkende non-profit videnshus, som arbejder målrettet for et socialt ansvarligt arbejdsmarked, hvor mennesker og virksomheder lykkes. Det gør vi ved at stille brugbar viden og operationelle værktøjer til rådighed for alle, der ønsker at fremme:
- udsatte menneskers muligheder for job og uddannelse
- udsatte medarbejderes muligheder for at blive i deres job
- trivsel og forebyggelse af nedslidning på arbejdsmarkedet.
Hvert år siden 2002 har Cabi også uddelt CSR People Prize til socialt ansvarlige virksomheder.
Udsatte unge, S'et i ESG og trivsel
Cabi bidrager til at udvikle den danske beskæftigelsesindsats, og vores mål er, at endnu flere virksomheder tager socialt ansvar. Derfor stiller vi os til rådighed for at formidle gode erfaringer, eksempler, tal og metoder til pressen for at nuancere og øge den offentlige debat om det rummelige arbejdsmarked.
Det er fx inden for temaer som:
Følg pressemeddelelser fra Cabi
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cabi
394 unge i Viborg fik en chance – og greb den4.11.2025 10:33:34 CET | Pressemeddelelse
Når kommune, skoler og erhvervsliv arbejder sammen, kan det lykkes at få flere unge i fritidsjob. Det viser projektet Sammen om Fritidsjob, hvor 394 unge i Viborg Kommune har fået et job, og 291 af dem har fastholdt det i mindst et halvt år.
Fredericia-virksomhed har socialt ansvar som strategi – nu er de nomineret til national CSR-pris3.11.2025 10:52:37 CET | Pressemeddelelse
Byens Rens er nomineret til CSR People Prize 2025 for deres strategiske tilgang til at gøre social ansvarlighed til en central del af forretningsmodellen. Prisen uddeles af videnshuset Cabi.
Toreby-virksomhed får sårbare unge i job – nu er de nomineret til national CSR-pris3.11.2025 10:44:19 CET | Pressemeddelelse
Primatag i Toreby på Lolland er nomineret til CSR People Prize 2025 for deres strategiske tilgang, der gør social ansvarlighed til en del af løsningen på branchens rekrutteringsudfordringer. Prisen uddeles af videnshuset Cabi.
Frederiksberg-virksomhed gør en stor forskel for sårbare ledige – nu er de nomineret til national CSR-pris3.11.2025 10:33:39 CET | Pressemeddelelse
Frederiksberg Gartner- og Vejservice er nomineret til CSR People Prize 2025 for deres mangeårige og systematiske indsats med at ansætte og fastholde ledige fra kanten af arbejdsmarkedet. Prisen uddeles af videnshuset Cabi.
Randers-virksomhed skaber plads til den enkelte medarbejder – nu er de nomineret til national CSR-pris3.11.2025 10:16:33 CET | Pressemeddelelse
El Recycling er nomineret til CSR People Prize 2025, fordi de er lykkedes med at tænke social bæredygtighed ind i alle funktioner og har skabt en arbejdsplads med plads til forskellighed. Prisen uddeles af videnshuset Cabi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum