Regeringen trækker Margrethe Vestagers kandidatur
Regeringen har sammen med Margrethe Vestager truffet beslutning om at trække det danske kandidatur til posten som formand for Den Europæiske Investeringsbank (EIB).
Margrethe Vestager har kandideret til rollen som formand for den Europæiske Investeringsbank, EIB. Posten skal besættes inden årsskiftet, hvor den nuværende formand fratræder. I respekt for den videre proces har regeringen sammen med Margrethe Vestager besluttet at trække det danske kandidatur.
Dette vil erhvervsministeren i et brev i dag meddele den belgiske finansminister, Vincent Van Peteghem.
Margrethe Vestager genoptager sine forpligtelser som ledende næstformand og konkurrencekommissær i EU.
Erhvervsminister Morten Bødskov siger:
”Regeringen har sammen med Margrethe Vestager vurderet situationen i forhold til valg af EIB-formand. Sammen har vi besluttet at trække hendes kandidatur. Vi vil gerne takke Margrethe Vestager for at stå til rådighed i forbindelse med kandidaturet. Selvom vi gerne havde set et andet udfald, er vi tilfredse med, at der nu kommer en afklaring på processen. Det er vigtigt for Danmark, at der er en dansk kommissær. Og Margrethe Vestager vender nu retur som ledende næstformand og konkurrencekommissær i EU kommissionen.”
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Presseinvitation: Konference om Den Grønne Investeringsordning 20253.4.2025 15:03:33 CEST | Pressemeddelelse
Verden er præget af geopolitiske spændinger, handelsbarrierer og pressede forsyningskæder. Samtidig er statsstøtte er blevet et konkurrenceparameter, hvilket udfordrer Danmarks grønne styrkeposition. Derfor oprettede regeringen Den Grønne Investeringsordning i 2024, hvor virksomheder kan få støtte til etablering af nye eller udvidelse af eksisterende produktionsfaciliteter på dansk jord inden for vind- og elektrolyseteknologi. I 2024 blev der fordelt 634 mio. kr. til fem projekter i Danmark, og snart åbnes der op for ansøgninger til 2025-runden, hvor der er afsat 657 mio. kr. I den anledning afholdes der en konference om ordningen, herunder om behovet samt rammerne, og pressen er velkommen til at deltage. Der vil i forbindelse med konferencen være mulighed for bilaterale interviews med erhvervsminister Morten Bødskov. Sted: Dansk Industri, H.C. Andersens Blvd. 18, 1553 København Tid: Mandag d. 7. april fra 9.30 – 11.00. Medier kan ankomme fra klokken 9.00. Tilmelding er nødvendig og sk
Myndighederne skal have nye værktøjer i kampen mod ulovlig lattergas1.4.2025 16:13:38 CEST | Pressemeddelelse
Nyt lovforslag skal styrke kontrollen med ulovligt salg af lattergas på sociale medier yderligere. Det skal beskytte særligt unge mennesker mod det farlige stof.
Godt nyt for iværksættere – i dag åbner succesfuld støtteordning til patenter1.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den populære patentvoucherordning, målrettet små og mellemstore virksomheder, fortsætter, og styrkes som led i Iværksætteraftalen fra juni 2024.
Life science-industrien fortsætter sin himmelflugt31.3.2025 15:08:35 CEST | Pressemeddelelse
Life science-industrien stod for en femtedel af eksporten fra Danmark i 2024. Det understreger industriens betydning for dansk økonomi.
Nye anbefalinger skal sikre den grønne kurs for Det Blå Danmark26.3.2025 11:58:11 CET | Pressemeddelelse
Regeringens vækstteam for Det Blå Danmark præsenterer i dag sine bud på, hvordan Danmark fastholder og udvikler sin position som en stærk søfartsnation.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum