105 procent i Vestre Fængsel
30.11.2023 12:41:19 CET | Fængselsforbundet | Pressemeddelelse
Landets største arresthus er pakket til bristepunktet.

Det sker ofte, at alle celler er optaget i Københavns Fængsler, men i år har presset været usædvanligt højt.
Fængslet – som omfatter Vestre Fængsel, Blegdamsvejens Arrest, Nytorvs Fængsel og Polititorvets Arrest – har i år haft et belæg på 105 procent i gennemsnit.
Der er egentlig plads til 595 indsatte, men i gennemsnit sidder der 622. Nogle dage endnu flere.
Fængselsforbundets tillidsrepræsentant Thomas Østerberg fortæller om en meget presset situation, hvor personalet beordres på tjeneste for at få vagtplanen til at hænge sammen.
”Vi mangler 30 til 40 betjente. Det betyder, at vi har 6.000 til 7.000 ubesatte timer hver måned. Så selvom alle løber stærkt, er det meget svært at få det til at hænge sammen,” siger han.
For at skaffe folk har man beordret elever i tjeneste.Derfor har ti elever fra skolen på Falster fået aflyst deres undervisningsmodul med meget kort varsel for at hjælpe til.
Dobbelt belæg
I øjeblikket er der 23 celler med dobbelt belæg i fængslet. Desuden inddrages besøgslokaler som celler. Det har den konsekvens, at indsattes besøg af pårørende og advokater må aflyses.
”Det er et skråplan, når vi aflyser de indsattes besøg. Det øger konfliktniveauet på afdelingerne, når man på denne måde skærer de indsattes goder væk,” siger Thomas Østerberg.
Polititorvets Arrest på Politigården er også genåbnet med 25 pladser. Desuden har Nytorvs Fængsel været i brug som belæg, hvilket det ifølge tillidsrepræsentanten ikke er egnet til, blandt andet fordi der ikke er vand på cellerne. Endelig bruges nedposteringer for at få enderne til at hænge sammen.
Thomas Østerberg holder møder med ledelsen for at finde holdbare løsninger: ”Vi er i løbende dialog. Udviklingen følges tæt. Både mængden af nedposteringer, beordringer og sikkerheden.”
Læs hele artiklen her.
Kontakter
Kommentarer til pressen: Forbundsformand, Bo Yde Sørensen
Tlf:72 55 99 98bys@faengselsforbundet.dkFølg pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Fængselsforbundets formand: Jeg bakker op om Ina Eliasen27.5.2026 13:03:59 CEST | Pressemeddelelse
De seneste dage har direktøren for Danmarks Fængsler, Ina Eliasen, modtaget hård kritik for den kørselsordning, der gør det muligt for hende at komme rundt til landets mange fængsler og arresthuse, herunder også transport til og fra hendes private bolig. Debatten er efter min mening ved at tage overhånd. Ina Eliasen står i spidsen for en organisation med enorme udfordringer – mangel på medarbejdere, overbelægning og et stigende pres på både sikkerhed og drift. Det kræver en ledelse, der er til stede og som er i stand til at reagere hurtigt, uanset hvor i landet behovet opstår. At ordningen også gælder transport til og fra den private bolig, ser jeg som en naturlig del af direktørens landsdækkende ansvar. I vores virkelighed er fleksible transportløsninger ikke et privilegium, men et praktisk og nødvendigt værktøj. Det handler ikke om bekvemmelighed, men om at udnytte arbejdstiden bedst muligt for en direktør, der står til rådighed 24 timer i døgnet. Jeg undrer mig derfor over, at der b
Seneste tal om Danmarks Fængsler13.4.2026 09:35:02 CEST | Pressemeddelelse
Fængselsforbundets faktanotat samler seneste tal for udviklingen i fængslerne.
Hver fængselsbetjent skal holde styr på stadig flere indsatte10.4.2026 06:00:00 CEST | Nyhed
Selvom personalekurven går opad, går det nedad med personaledækningen.
Fængslerne har aldrig været så propfyldte som nu9.4.2026 09:35:39 CEST | Nyhed
Belægsprocenten lå på 103 procent i 2025. Det er ny rekord.
Ansatte på Kærshovedgård: ”Vi er glade for at arbejde her”16.3.2026 13:09:46 CET | Nyhed
Medier og politikere skaber et forkert billede af Kærshovedgård, lyder kritikken fra medarbejderne på udrejsecentret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum