Beskæftigelsesministeriet

Ny formand for Arbejdsmiljørådet

Del

Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen har i dag udnævnt Louise Høst til ny formand for Arbejdsmiljørådet. Louise Høst har mange års erfaring med bestyrelsesarbejde og ledelse og har stor indsigt i det danske arbejdsmarked.

Louise Høst har i 9 år været direktør i Metroselskabet & Hovedstadens Letbane. Fra 6. december tiltræder hun stillingen som administrerende direktør i Fjernvarme Fyn. Dertil kommer bl.a. poster som sekretariatschef hos Socialdemokraterne og kommunikationschef hos fhv. LO (nuværende FH). 

Arbejdsmiljørådet rådgiver beskæftigelsesministeren om aktuelle arbejdsmiljøpolitiske spørgsmål. Desuden spiller Rådet en central rolle som bindeled mellem arbejdsmarkedets parter, beskæftigelsesministeren og de øvrige politiske beslutningstagere i forhold til at forbedre arbejdsmiljøet på danske arbejdspladser.

Arbejdsmiljørådet består af en formand og 20 medlemmer fra arbejdsgiver- og arbejdstagerorganisationer. Louise Høst tiltræder formandsposten d. 1. januar og afløser Christina Lage, hvis periode udløber ved årsskiftet. Christina Lage har ikke ønsket at fortsætte i stillingen. 

Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen:

- Louise Høst har en dyb indsigt i, hvordan det danske arbejdsmarked fungerer. Med hendes faglige og personlige kompetencer er hun i høj grad kvalificeret til posten, og jeg glæder mig til samarbejdet. Samtidig vil jeg gerne sige tak til Christina Lage for den store indsats, hun har ydet gennem de sidste godt fem år. 

 Kommende formand for Arbejdsmiljørådet Louise Høst:

 - Jeg glæder mig utrolig meget til at tiltræde som formand for Arbejdsmiljørådet. Det er jo her, de centrale aktører tager de vigtigste diskussioner om fremtidens arbejdsmiljø. Arbejdsmiljø er i den grad et hjertebarn for mig. Som direktør i Metroselskabet fik jeg øjnene op for, hvor nødvendigt det er at skærpe risikobevidstheden og skabe et trygt psykisk arbejdsmiljø, hvor alle kan bidrage til at styrke sikkerhedskulturen. Vi bør ganske enkelt ikke acceptere, at folk bliver syge eller kommer til skade af at gå på arbejde. Jeg kan næsten ikke forestille mig noget mere meningsfyldt end at bidrage til, at alle kommer sikre og sunde hjem fra arbejde. 

Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensens kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for juni 202521.8.2025 08:18:52 CEST | Pressemeddelelse

I juni 2025 var der 3.057.800 lønmodtagere i job. Det er 2.300 flere end måneden før svarende til en stigning på 0,1 procent. Siden juni 2024 er der dermed samlet set kommet 34.400 flere beskæftigede til. Ser man på den private sektor, er der kommet 1.400 flere lønmodtagere fra maj til juni 2025. I samme periode er der kommet 900 flere offentligt ansatte. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: "Vi har et stærkt arbejdsmarked, hvor virksomheder har gode muligheder for vækst og udvikling. Derfor oplever vi endnu en gang, at flere lønmodtagere er kommet i job. Det er positivt i lyset af, at mange virksomheder allerede begynder at mærke konsekvenserne af internationale toldmure, når de skal eksportere deres varer". "De seneste tal viser desværre også, at antallet af unge uden job og uddannelse fortsat stiger. Derfor er det ekstra vigtigt, at vi skruer op for hjælpen til de unge, så de kan få foden inden for på arbejdsmarkedet eller i uddannelse. Alle landets kommuner er ved at

Tæt på uændret ledighed i juli 202520.8.2025 09:01:33 CEST | Pressemeddelelse

Der er 87.800 fuldtidsledige i juli 2025. Det viser de nyeste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering. Ledigheden er dermed tæt på uændret i forhold til måneden før med en lille stigning på 300 fuldtidspersoner. Ledighedsprocenten er fortsat uændret på 2,9 pct. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: - Det er positivt, at ledigheden holder sig på et lavt niveau, selvom nogle virksomheder allerede begynder at mærke konsekvenserne af internationale toldmure. - Samtidig med, at vi har en meget lav ledighed og rekordhøj beskæftigelse, stiger antallet af unge uden job og uddannelse desværre stadig. Den udvikling skal vendes. Derfor glæder det mig, at virksomheder, organisationer og samtlige af landets kommuner nu går sammen om Ungeløftet. Her rækker de i fællesskab hånden frem og tilbyder de unge job og uddannelse på vilkår, der passer til den enkelte. Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering offentliggør ledighedstallet for august 2025 den 18. september 2025.

EU’s beskæftigelsesministre sætter tydelig retning for mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder8.7.2025 15:09:54 CEST | Pressemeddelelse

Konstruktive drøftelser på det netop overståede uformelle ministermøde for EU’s beskæftigelsesministre peger frem mod mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU. I Aalborg havde EU-ministrene særligt fokus på at sikre fair arbejdsvilkår og undgå social dumping. Det blev også drøftet, hvordan man kan skabe mere konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU, og mødedeltagerne blev introduceret til partssamarbejdet i praksis i den danske model.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye