Hvor blev børnene af?
Finansminister Nikolai Wammen har fremlagt Finansloven for 2024. Selvom aftalen er historisk bred, er der langt fra tilfredshed over alt.

På Københavns Rådhus står en uforstående børne- og ungdomsborgmester tilbage. Han havde med stor nysgerrighed set frem til præsentationen, men han står noget skuffet tilbage.
- Det var godt nok en kold afvaskning. Hvor er børnene i den nye Finanslov? I en tid, hvor der er råd til gaver i et omfang, der kan samle partierne fra Nye Borgerlige til Alternativet, er jeg skuffet over, at der ikke er fundet penge til specialområdet, siger Jakob Næsager børne- og ungdomsborgmester i København.
I København bruges der 1,25 mia. kr. på børn med særlige behov i dagtilbud og skoler. I 2024 stiger behovene med yderligere 146 mio. kr. Det havde borgmesteren gerne set at man havde haft for øje i Finansloven.
- Det er underligt, at man ikke evner at give kommunerne en håndsrækning med specialområdet i Finansloven. Vi har virkelig brug for hjælp med de stigende udgifter. Det gælder ikke kun i København – men over en bred kam. Navnlig er det påfaldende i lyset af det stort anlagte skoleudspil fra september. Er det virkelig allerede glemt i november, nu hvor pengene skal deles ud, afslutter borgmesteren.
Kontakter
Jakob Næsager (K)Børne- og ungdomsborgmester i København
Tlf:23 48 80 12Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Udmøntning af budget 2026: Toiletter renoveres på 17 skoler i København27.11.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Dårlige toiletter skal være fortid på Københavns folkeskoler. Et enigt Børne- og Ungdomsudvalg har netop besluttet, hvilke skoler der får del i de midler fra budget 2026, som skal sikre bedre toiletforhold.
Københavnske lærere får fire ud af fem nomineringer – og to priser med hjem ved fornem prisuddeling26.11.2025 13:59:25 CET | Pressemeddelelse
I år var fire københavnske lærere blandt de fem nominerede til Politikens Undervisningspris i kategorien grundskole, hvoraf to modtog en særpris ved prisuddelingen i går, den 25. november.
Konservativ børne- og ungdomsborgmester skriver historie i København19.11.2025 09:28:17 CET | Pressemeddelelse
Den nuværende børne- og ungdomsborgmester Jakob Næsager, Konservative, fortsætter i spidsen for Danmarks største kommunale forvaltning.
Københavns Kommune gør det nemmere for forældre at vælge dagtilbudsplads8.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
I budget 2026 har Københavns Kommune afsat et millionbeløb til at gøre det nemmere og mere overskueligt for forældre at vælge en dagtilbudsplads.
Flere københavnske elever består dansk og matematik – også markant fremgang for elever med ufaglærte forældre3.10.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
De københavnske folkeskoleelever fastholder et højt fagligt niveau. Det viser de landsdækkende resultater fra folkeskolens afgangseksamener i 2025, hvor København ligger over landsgennemsnittet i samtlige lovbundne prøver. Der er samtidig sket en markant fremgang for elever med forældre, som har grundskolen som højeste uddannelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum