Folkekirkens Nødhjælp

Wefood Amager har vokseværk: Sælger nu også genbrugsvarer

Del

Kom til housewarming i den nye butik torsdag den 30. november, hvor du kan spare 25 % på udvalgte varegrupper.

Wefood Amager rykker lidt længere ned ad gaden i nye lokaler og kommer nu også til at sælge genbrugsvarer. Foto: Kristian Skårhøj
Wefood Amager rykker lidt længere ned ad gaden i nye lokaler og kommer nu også til at sælge genbrugsvarer. Foto: Kristian Skårhøj

I slutningen af november flytter Wefood Amager 350 meter længere ned ad gaden. Fremover vil du kunne finde butikken i nyrenoverede lokaler på Amagerbrogade 117.

Butikken sælger som altid overskudsvarer, men kommer som noget helt nyt også til at sælge genbrugsvarer, da Wefood slår sig sammen med genbrugsbutikken 2nd by Nutid.

Wefood Amager bliver altså en butik, hvor man som kunde både er med til at bekæmpe tøjspild og madspild – endda til fordelagtige priser.

”For os giver det god mening at skabe et supermarked, hvor man kan træffe mere bæredygtige valg, når man køber alt fra mad til tøj. Konceptet er rullet ud i byer som Vejle og Aalborg, så selvfølgelig skal amagerkanerne også have mulighed for at kunne købe alle varegrupper ét og samme sted,” siger Jan-Martin Mikkelsen, der er ansvarlig for Wefood i Folkekirkens Nødhjælp.

Den nye butik holder housewarming torsdag den 30. november fra kl. 11, hvor der er 25 % rabat på alle mad- og drikkevarer og alt genbrugstøj. Der er kage til de første 300 kunder, og fra kl. 14-18 er der også lækre smagsprøver på Wefoods knækris, der er et madspildsprodukt lavet i samarbejde med Nordic Food Partners.

Wefood er drevet af engagerede frivillige, og det er derfor muligt at sende overskuddet fra salget af overskuds- og genbrugsvarer til Folkekirkens Nødhjælps projekter i verdens fattigste lande.

For yderligere info kontakt Jan-Martin Mikkelsen, ansvarlig for Wefood, på tlf. 2550 2100

Billeder

Foto: Kristian Skårhøj
Foto: Kristian Skårhøj
Download

Om Folkekirkens Nødhjælp

Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.

Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp

Ny engagementsdirektør i Folkekirkens Nødhjælp7.5.2025 14:29:49 CEST | Pressemeddelelse

Folkekirkens Nødhjælp har ansat Iben Konradi Nielsen som ny engagementsdirektør. Hun kommer fra en stilling som direktør i Jordemoderforeningen, er uddannet journalist og har mange års ledelses- og kommunikationserfaring fra fagbevægelsen mv. ”Jeg glæder mig helt utroligt meget til at skabe engagement og opbakning til Folkekirkens Nødhjælps arbejde. Nedlukningen af USAID og oprustningen i Europa gør det vigtigere end nogensinde at styrke danskernes engagement i en mere retfærdig verden. Vi befinder os i en vanskelig tid, og det er nu, civilsamfundet skal vise sit værd. Jeg tror på, at vi i Folkekirkens Nødhjælp kan være med til at skabe endnu stærkere fællesskaber, hvor der er plads til næstekærligheden – også for folk i verdens brændpunkter,” siger Iben Konradi Nielsen. Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær, Jonas Nøddekær, ser frem til samarbejdet med den nye engagementsdirektør, der også har mange års erfaring med bestyrelsesarbejde i FDF, efterskoleverdenen og menighedsrådsarbejde

Klimamøde i København skal puste liv i klimakampen5.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse

I denne uge afholdes det årlige Copenhagen Climate Ministerial, hvor en række af verdens klimaministre drøfter klimapolitik i København. Som opvarmning mødes de med civilsamfundet hos Folkekirkens Nødhjælp. Ifølge generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær, skal der pustes nyt liv i klimakampen, og han har bestemt ikke mistet håbet. ”Jeg håber, at ministrene får et godt møde i denne uge, hvor de også kan drøfte, hvordan verdens lande kan øge deres fokus på tilpasning, tab og skader, og de klimakatastrofer, som truer både vækst og udvikling. Forrige uges forårsmøder i Verdensbanken afslørede, at flere af verdens finansministre er ved at få øjnene op for, at der skal skaffes flere penge til klimatilpasning. Jo hurtigere klimatilpasningen sker, desto mindre er regningen i sidste ende. Den erkendelse er såre simpel og skal puste nyt liv i klimakampen, og det skal møderne i København bidrage til.” Et af de vigtige emner ved dette års Copenhagen Climate Ministerial er de nye nat

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye