Folkekirkens Nødhjælp

Wefood Amager har vokseværk: Sælger nu også genbrugsvarer

Del

Kom til housewarming i den nye butik torsdag den 30. november, hvor du kan spare 25 % på udvalgte varegrupper.

Wefood Amager rykker lidt længere ned ad gaden i nye lokaler og kommer nu også til at sælge genbrugsvarer. Foto: Kristian Skårhøj
Wefood Amager rykker lidt længere ned ad gaden i nye lokaler og kommer nu også til at sælge genbrugsvarer. Foto: Kristian Skårhøj

I slutningen af november flytter Wefood Amager 350 meter længere ned ad gaden. Fremover vil du kunne finde butikken i nyrenoverede lokaler på Amagerbrogade 117.

Butikken sælger som altid overskudsvarer, men kommer som noget helt nyt også til at sælge genbrugsvarer, da Wefood slår sig sammen med genbrugsbutikken 2nd by Nutid.

Wefood Amager bliver altså en butik, hvor man som kunde både er med til at bekæmpe tøjspild og madspild – endda til fordelagtige priser.

”For os giver det god mening at skabe et supermarked, hvor man kan træffe mere bæredygtige valg, når man køber alt fra mad til tøj. Konceptet er rullet ud i byer som Vejle og Aalborg, så selvfølgelig skal amagerkanerne også have mulighed for at kunne købe alle varegrupper ét og samme sted,” siger Jan-Martin Mikkelsen, der er ansvarlig for Wefood i Folkekirkens Nødhjælp.

Den nye butik holder housewarming torsdag den 30. november fra kl. 11, hvor der er 25 % rabat på alle mad- og drikkevarer og alt genbrugstøj. Der er kage til de første 300 kunder, og fra kl. 14-18 er der også lækre smagsprøver på Wefoods knækris, der er et madspildsprodukt lavet i samarbejde med Nordic Food Partners.

Wefood er drevet af engagerede frivillige, og det er derfor muligt at sende overskuddet fra salget af overskuds- og genbrugsvarer til Folkekirkens Nødhjælps projekter i verdens fattigste lande.

For yderligere info kontakt Jan-Martin Mikkelsen, ansvarlig for Wefood, på tlf. 2550 2100

Billeder

Foto: Kristian Skårhøj
Foto: Kristian Skårhøj
Download

Om Folkekirkens Nødhjælp

Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.

Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp

Simon Kvamm donerer en halv million kroner til Folkekirkens Nødhjælp9.4.2025 12:59:38 CEST | Pressemeddelelse

Kunstneren Simon Kvamm donerer en halv million kroner til Folkekirkens Nødhjælp. Pengene kommer fra salget af billetter til Kvamms kirketour 2025 ALLE SANGENE. Donationen er øremærket organisationens arbejde i Etiopien, der er hårdt ramt af Trump-administrationens nedlukning af USAID. Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær, udtaler: ”Det er en utrolig generøs og kærkommen donation. Jeg er meget taknemmelig for, at Simon har valgt at støtte Folkekirkens Nødhjælps arbejde i Etiopien. Vores arbejde i landet er kraftigt berørt af Trump-administrationens nedskæringer af den amerikanske udviklingsbistand. Mennesker på flugt fra krig og konflikt står uden hjælp, hvis ikke vi kan finde nye måder at finansiere nødhjælpen på. Derfor er Simons donation ekstra vigtig lige nu”. Folkekirkens Nødhjælps projekt i Etiopien fokuserer på at forbedre fødevaresikkerheden blandt de mest sårbare flygtninge i fire flygtningelejre i Afar og Gambella-regionerne. For en halv million kroner kan F

Folkekirkens Nødhjælp tvunget til at skære støtten til 1,1 mio mennesker28.2.2025 12:33:46 CET | Pressemeddelelse

Folkekirkens Nødhjælp er tvunget til at skære støtten til 1,1 mio. mennesker i nød på grund af det amerikanske bistandsstop. Samtidig har organisationen sat gang i en stor spareøvelse, der blandt andet betyder afskedigelser af omkring 10 procent af organisationens ansatte ude og hjemme. På hovedkontoret i København blev der i denne uge nedlagt 14 stillinger, og der skal nedlægges i alt 150 stillinger. “Det er dybt fortvivlende og surrealistisk. Behovet for nødhjælp til mennesker i krig og konflikt har aldrig været større. Men vi og mange andre humanitære organisationer er tvunget til at skære i hjælpen til verdens mest udsatte på grund af det amerikanske bistandsstop,” siger Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp. “Vi må afvikle store dele af vores arbejde med at fjerne landminer i DR Congo, stoppe uddelingen af kontanter til familier på flugt i Sydsudan og skære dybt i madrationerne til flygtninge i det nordlige Etiopien.” Den amerikanske regering stod for 15 procent

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye