Landbrugets Samfundspris går til landmand der giver unik natur til lokalsamfundet
Et genopretningsprojekt i Kvong Mose der har givet ny adgang til naturen for hele lokalsamfundet. Landmand Kristian Therkildsen fra Kvong ved Varde modtager Landbrugets Samfundspris 2023 for at bidrage til store naturoplevelser for byens borgere.

Landbrugets Samfundspris hylder hverdagens ildsjæle i landbruget og sætter fokus på den store forskel, de mange frivillige gør lokalt på tværs af landet.
Og vinder af årets samfundspris, økologisk mælkeproducent Kristian Therkildsen fra Kvong ved Varde, har virkelig gjort en forskel for borgerne i lokalområdet.
Kristian Therkildsen, der er en ud af fem kandidater til prisen, er nomineret for at skabe sammenhængskraft i Varde-området med et stort genopretningsprojekt for sine jorde i Kvong Mose. Efterfølgende har han stået i spidsen for en fondsansøgning, der har gjort det muligt at etablere en bræddesti i mosen, som giver ny adgang til naturen for alle i lokalområdet. Kristian siger aldrig nej til at bidrage i lokalsamfundet og er blandt andet tidligere formand for den lokale idrætsforening.
Det er en enig jury, der har valgt årets prismodtager for hans store arbejde med genetablering af unik natur.
-Naturen er for alle. Vinderen har efter genetableringen af Kvong Mose lagt et kæmpe arbejde for at lokalbefolkningen har gavn af genopretningen af mosen. Via fondsmidler på i alt 1.4 millioner fra Nordea, Norlys, Friluftsrådet og Varde Kommune er der nu etableret en bræddesti på 280 meter, der gør mosen tilgængelig for offentligheden. En naturperle på 51 hektar, hvor senest tranen har gjort ophold.
- Vinderen har med sin vedholdenhed på beskeden vis bidraget til at binde by og land sammen. Kvong er ikke blot en landsby, men en del af et landbrugsområde med store naturoplevelser, sagde Merete Juhl, adm. Direktør for Landbrug & Fødevarer og formand for juryen.
Kristian Therkildsen, der er indstillet af sin landboforening, Sydvestjysk Landboforening, er rørt over at modtage prisen.
- Jeg oplever, at jeg har mange landbrugskolleger der arbejder med samfundskontakt. De kunne lige så godt have modtaget denne pris, men nogen har peget på mig. Så tak for det.
- Jeg er et naturmenneske. At have sådan en naturperle her, det ville jeg gerne have skulle høre til min ejendom. Og jeg havde også et ønske om, at det skulle være et sted, hvor offentligheden skulle have lov til at komme. Jeg vil med ære bringe prisen hjem til Kvong. Den vil gå ubeskåret til foreningslivet i Kvong, sagde Kristian Therkildsen.

Om Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder
Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
L&F: Positivt med en ulvehandlingsplan – men vi er ikke i mål endnu28.4.2025 14:30:51 CEST | Pressemeddelelse
Jeppe Bruus har netop fremlagt en ulvehandlingsplan, der blandt andet ændrer definitionen af en problemulv, så det bliver nemmere at regulere ulven i efter angreb bag ulvesikrede hegn. Det er positivt, at der kommer politisk handling, men Landbrug & Fødevarer ønsker, at der sættes hårdere ind over for ulve, når det kommer til forebyggende regulering.
Kantineprisen 2025: De tre nominerede kantiner er nu fundet24.4.2025 12:28:31 CEST | Pressemeddelelse
De tre nominerede til Kantineprisen 2025 er Normal A/S, Hedensted, TitanHus, København N og Søstrene Grene Import A/S, Aarhus I løbet af foråret vil juryen besøge kantinerne for at opleve deres daglige praksis og vurdere, hvordan ambitioner omsættes til smagfulde måltider.
Stor juridisk sejr er officielt i hus: Aabenraa Kommune anker ikke erstatningssag om Tinglev Mose24.4.2025 06:06:00 CEST | Pressemeddelelse
Økonomiudvalget i Aabenraa Kommune har besluttet ikke at anke afgørelse til landsretten om erstatning til to lodsejere efter et naturgenopretningsprojekt i Tinglev Mose. En stor og vigtig sejr for landmændenes retsstilling lyder det fra Landbrug & Fødevarer.
Kongen på eksportfremstød i Japan med fokus på danske fødevarer23.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med bagagen fuld af innovative løsninger, bæredygtige produkter og fødevarer i verdensklasse, er Landbrug & Fødevarer i denne uge på eksportfremstød til Japan. Med deltagelse af en række danske landbrugs- og fødevarevirksomheder og producenter samt H.M. Kong Frederik, der samtidig er på tiltrædelsesbesøg i Japan, sætter delegationen fokus på at styrke den danske fødevareeksport til et marked, hvor potentialet er stort.
Økologi hitter igen: 2024 tangerer rekordsalg i detailhandlen22.4.2025 09:07:17 CEST | Pressemeddelelse
Trods stigning i økologisalget på 3 pct. til 16,0 milliarder kr. i 2024 er der fortsat behov for øget fokus på økologiudvikling mener Landbrug & Fødevarer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum