Ny medarbejder for The Trade Council får base hos Erhvervshus Nordjylland
Nadia Itani tiltræder som ny internationaliseringsrådgiver for The Trade Council

Fra onsdag 1. november 2023 indtager Nadia Itani rollen som ny Internationaliseringsrådgiver.
Nadia har flere års erfaring inden for eksportfremme med en baggrund inden for international handel, eksport og investeringsfremme. Hun har arbejdet med at lette danske virksomheders adgang til internationale markeder, og med at støtte virksomhederne i at navigere trygt udenom de faldgruber, der kan være på eksportmarkederne.
Nadia har desuden betydelig erfaring i at udvikle skræddersyede strategier for international ekspansion og med at arrangere større eksport- og investeringsbegivenheder for at fremme synergier og skabe nye muligheder. Herudover har Nadia erfaring fra den private sektor ikke mindst fra landbrug- og fødevareindustrien.
”Nadias erfaring og kompetencer vil uden tvivl styrke vores rådgivning og arbejde med små og mellemstore nordjyske virksomheder i forhold til globale ekspansionsstrategier og internationalisering. Vi ser frem til at arbejde sammen med Nadia, og er overbeviste om, at hendes engagement og ekspertise vil bidrage til Erhvervshus Nordjyllands mission om at styrke erhvervsudviklingen i Nordjylland”, fortæller Flemming Eriksen, der er forretningsudviklingschef hos Erhvervshus Nordjylland.
Hendes indgående kendskab til disse brancher er en værdifuld ressource for virksomheder, der ønsker at forfølge internationale markedsmuligheder inden for netop disse områder.
Nøgleord
Kontakter
Flemming EriksenForretningsudviklingschef
Tlf:3065 4500fe@ehnj.dkOm Erhvervshus Nordjylland
Erhvervshus Nordjylland en en del af nordjyske erhvervsfremme og tilbyder gratis og uvildig vejledning til alle små- og mellemstore virksomheder i Nordjylland. Virksomhederne kan få kortlagt deres udviklingsmuligheder af uvildige forretningsudviklere med specialiseret viden inden for områder som: Digitalisering, Grøn omstilling, Internationalisering og Arbejdskraft.
Erhvervshus Nordjylland er knudepunkt i nordjysk erhvervsfremme, og kan åbne dørene for virksomheder til et stort netværk af øvrige offentlige og private aktører. Derudover er Erhvervshus Nordjylland operatør på programmer, der gør det muligt at igangsætte målrettede udviklingsforløb i samarbejde med private rådgivere.
Følg pressemeddelelser fra Erhvervshus Nordjylland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervshus Nordjylland
Ny internationaliseringsrådgiver i Erhvervshus Nordjylland12.8.2025 07:23:00 CEST | Pressemeddelelse
Esben Filt Jensen tiltrådte 4. august 2025 som Udenrigsministeriets internationaliseringsrådgiver med base i Erhvervshus Nordjylland.
En vækstpilot kan være genvej til udvikling11.8.2025 13:59:17 CEST | Nyhed
Der ligger et uudnyttet potentiale i samarbejdet mellem små virksomheder og nyuddannede. Med støtte fra SMV:Vækstpilot valgte KIMBO Gruppen i Nibe at ansætte deres første akademiske medarbejder til at hjælpe med at udvikle virksomheden.
Compsoil satser på AI for at fordoble plastgenanvendelse og reducere CO2-aftryk9.7.2025 13:56:48 CEST | Pressemeddelelse
Virksomheden Compsoil har testet, hvordan avanceret billedteknologi og kunstig intelligens kan gøre det muligt at sortere og genanvende langt mere plastaffald – og dermed reducere CO2-udledningen markant.
Fem startups er klar til vækstrejse12.6.2025 07:09:00 CEST | Pressemeddelelse
Fem startups er klar til årets forløb i Maritime Stars. Et forløb for ambitiøse iværksættere i den maritime sektor - udvalgt af nogle af Danmarks stærkeste maritime virksomheder.
Nye regler ændrer spillet for emballage30.5.2025 07:17:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. juni 2025 træder en vigtig milepæl i kraft for danske virksomheder, der anvender emballage. Med de nye regler om udvidet producentansvar bliver det fra næste måned obligatorisk at indberette de faktiske mængder emballage, som virksomhederne satte i omløb på det danske marked i 2024. Formålet med ordningen er at sikre, at producenter og importører tager et større ansvar for hele emballagens livscyklus – fra produktion til affaldshåndtering. Men mange virksomheder ved ikke, at de er omfattet af ordningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum