Årets Børnecyklist elsker at køre hurtigt
12-årige Alfred fra Højbjerg i Aarhus blev Årets Børnecyklist fra Cyklistforbundet.
Han elsker at køre hurtigt og kører helst i spidsen. 12-årige Alfred Riegels Knudsen fra Højbjerg i Aarhus kan nu kalde sig Årets Børnecyklist 2023. Det er Cyklistforbundet, der hvert år uddeler prisen, og i år vandt Alfred blandt de mange, der var blevet indstillet til prisen.
Alfreds lærer på Kragelundskolen i Højbjerg, Thomas Eilertsen, indstillede Alfred til prisen. Han skrev blandt andet:
”Alfred er virkelig god til at køre i front, når vi er på cykelture/udflugter med klassen - ja, sågar hele årgangen. Han tager ansvar og kører sikkert. De andre har stor positiv respekt for ham, fordi han er så god. Jeg kan altid stole på Alfred, og regne med, at når jeg sender fortroppen afsted og fortæller ham, hvor de skal standse, står Alfred på pletten, når bagenden (af vores "cykelslange gennem byen") når frem. Således har jeg som lærer altid mulighed for at tage klassen med på tur som eneste voksne. Stor hjælp! Vi cykler næsten hver uge!”
Den indstilling gav Alfred fra 6. d prisen. Prisen går til en elev, der fx har gjort en ekstra stor indsats i Cyklistforbundets kampagne Alle Børn Cykler. Han fik overrakt prisen af direktør i Cyklistforbundet Kenneth Øhrberg Krag via en video, som blev vist i klassen.
”Alfred fortjener prisen for Årets Børnecyklist, blandt andet fordi han altid er klar på at hjælpe til og viser, hvordan man tager ansvar på cyklen. Så kæmpe til lykke til ham,” siger Kenneth Øhrberg Krag.
Sammen med prisen får Alfred Riegels Knudsen en splinterny cykel: En MBK Mud mountainbike sponseret af HF Christiansen.
Og den er meget velkommen, fortæller Alfred Riegels Knudsen.
”Den kan jeg i den grad bruge. Det bliver bare rigtig fedt at kunne få sådan en ny, god cykel til at cykle i skoven, cykle i tivoli, cykle i skolen og i byen med vennerne,” siger Alfred Riegels Knudsen. Han cykler på mountainbike med sin far og storebror i skoven og blev meget glad for overraskelsen forleden i klassen.
”Det var helt vildt fedt – også fordi, jeg har cyklet i lang tid og cykler rigtig meget,” siger Årets Børnecyklist, der elsker farten på cyklen.
”Jeg elsker, når det går hurtigt. Det er bare sjovt,” siger Alfred, der bor i Høbjerg med sin storebror og sine stolte forældre Mette og Anders.
Alle Børn Cykler-kampagnen finder sted hvert år i september, og er gratis at deltage i for skolerne, fordi den er sponseret af Novo Nordisk Danmark.
Kontakter
Jørgen SchlosserRedaktør og presseansvarlig
Tlf:27 52 43 25jsc@cyklistforbundet.dkBilleder
Links
Følg pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Cykellandet med den elendige cykelparkering14.1.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Parkeringen til cykler i Danmark er under al kritik. Det mener Cyklistforbundet, der i sit magasin CYKLISTER nu kaster kritisk lys på cykelparkeringen i cykellandet Danmark.
Selvkørende biler skal tvinges til at holde afstand til cykler9.1.2025 11:07:32 CET | Pressemeddelelse
I en fremtid, hvor der sandsynligvis kommer til at være mange selvkørende biler i byen og på landet, er det vigtigt, at bilerne er programmeret til at tage hensyn til cyklister. Det siger Cyklistforbundet i et nyt høringssvar til en ændring af Færdselsloven.
Er du ’prepper’, skal du huske cyklen18.12.2024 12:43:34 CET | Pressemeddelelse
Hvis strømmen er væk, er cyklen er et robust og pålideligt transportmiddel i en usikker tid.
Det bør være gratis at tage cykler med i Hovedstadens Letbane5.12.2024 12:42:53 CET | Pressemeddelelse
Med mindre end et år til åbningen af Hovedstadens Letbane opfordrer Cyklistforbundet til, at cykelmedtagning i letbanen gøres gratis. Det vil ikke alene gavne cyklister, men også fremme brugen af kollektiv transport og bidrage til en mere sammenhængende og fleksibel transportoplevelse i Hovedstadsområdet, mener Cyklistforbundet.
Cyklistforbundet: Brug cyklen, når I skal rapportere om bæredygtighed26.11.2024 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Husk nu cyklen, lyder det fra Cyklistforbundet i anledning af, at et direktiv fra EU fra i år motiverer mange store virksomheder til at være mere bæredygtige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum