Energistyrelsen meddeler forlængelse af Hejre-tilladelserne
13.10.2023 11:00:43 CEST | Energistyrelsen | Nyhed
Energistyrelsen har den 13. oktober 2023 meddelt forlængelse af Hejre-tilladelserne 5/98 og 1/06 fra 2040 til 2047 efter undergrundsloven.
Energistyrelsen har den 13. oktober 2023 meddelt INEOS E&P A/S (herefter INEOS) på vegne af rettighedshaverne forlængelse af efterforsknings- og indvindingstilladelserne 5/98 og 1/06 fra den 15. oktober 2040 frem til 14. februar 2047. Tilladelserne, der bl.a. indeholder Hejre-feltet, ligger ca. 300 km fra den danske vestkyst.
Forlængelserne er meddelt i henhold til undergrundslovens § 13, stk. 4, og bekendtgørelse nr. 1366 af 28. september 2022 om Energistyrelsens opgaver og beføjelser. Forlængelserne meddeles bl.a. på baggrund af særlige omstændigheder vedrørende alvorlige projektforsinkelser af indvindingen.
Projektforsinkelser
Energistyrelsen godkendte i 2011 en plan for udbygning og drift af Hejre feltet. Udbygningen af Hejre har været påvirket af en række forsinkelser af indvindingen, herunder tekniske og kvalitetsmæssige udfordringer i forbindelse med konstruktionen af Hejre platformen, som førte til, at arbejdet blev afbrudt i 2016. Hejre er derfor kun delvist udbygget.
I perioden fra 2016 har rettighedshaverne revurderet de forventede reserver og udarbejdet en alternativ teknisk og kommerciel løsning til færdigudbygning af Hejre-feltet, der er tilpasset en reduktion af reserverne og kortere produktionsperiode i forhold til de oprindelige estimater fra 2011. Projektforsinkelserne medfører, at der er en sandsynlig rentabel produktion efter 2040.
Fakta om Hejre tilladelserne:
- INEOS E&P A/S er operatør for Hejre tilladelserne 5/98 og 1/06.
- Rettighedshaverne til tilladelse 5/98 udgøres 100 pct. af INEOS-selskaber.
- Rettighedshaverne til tilladelse 1/06 udgøres 80 pct. af INEOS-selskaber og 20 pct. af Nordsøfonden.
- Hejre feltet, der er delvist udbygget, ligger i tilladelse 5/98 og er et olie- og gasfelt med en mulig udstrækning ind i 1/06.
Kontakter
Ture Falbe-HansenPressechef
Tlf:+45 25 13 78 46tfh@ens.dkPressetelefon (modtager ikke SMS'er)
Tlf:33 95 08 00Energistyrelsen
I Energistyrelsen gør vi en forskel hver dag. I Danmark og i lande verden over. Vores vision om at opnå et klimaneutralt samfund i vækst og balance er den største opgave, vi skal være med til at løse. Vi ved, at vi skal tænke ambitiøst, og vi ved, at vi skal tænke nyt. Vores mål er en klog, grøn omstilling, hvor Danmark går foran, og danske erfaringer anvendes globalt. Hvor grønne løsninger, sikker og effektiv forsyning og økonomi tænkes sammen.
Følg pressemeddelelser fra Energistyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energistyrelsen
Danmark får to nye havvindmølleparker4.8.2026 09:16:42 CEST | Pressemeddelelse
Vattenfall Vindkraft A/S har med to datterselskaber vundet kontrakterne om opførelse af to havvindmølleparker i Nordsøen og Kattegat. Senest i 2032 skal havvindmølleparkerne være færdigopført og vil kunne levere strøm svarende til elforbruget i mindst 1,8 millioner danske og europæiske husstande.
Varmepumpepuljen åbner igen: 200 mio. kr. skal hjælpe flere væk fra olie og gas2.7.2026 09:59:00 CEST | Pressemeddelelse
Nu åbner Energistyrelsens Varmepumpepulje igen med 200 mio. kr. i ekstra midler. Puljen skal hjælpe endnu flere boligejere med at skifte olie- og gasfyr ud med en varmepumpe.
Milliardudbud afsluttet: Energistyrelsen indgår kontrakt om fangst og lagring af 1,25 millioner ton CO₂ årligt9.6.2026 09:06:02 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks største udbud for CO₂‑fangst, -transport og -lagring – CCS‑puljen – har nået sin afslutning. Energistyrelsen og selskabet Aalborg Portland A/S har indgået kontrakt om det hidtil største projekt inden for CCS herhjemme.
Energistyrelsen offentliggør konsulentanalyse om nye atomkraftteknologiers potentiale i det danske energisystem5.2.2026 08:58:04 CET | Pressemeddelelse
Energistyrelsen offentliggør i dag ”Analyse af SMR-teknologiers indpasning og effekter i det danske energisystem” udarbejdet af Ea Energianalyse og Technical Research Centre of Finland. Konsulentanalysen afdækker muligheder og begrænsninger i forhold til små modulære atomkraftreaktorer i et fremtidigt dansk energisystem domineret af vind og sol, og er et fagligt input til regeringens samlede analyse.
Varmepumpepuljen 2026 åbner i dag med enklere regler og højere tilskud5.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
I dag kl. 10 åbner Energistyrelsens varmepumpepulje med nye og forbedrede muligheder for husejere, der ønsker en grønnere og mere økonomisk varmeløsning. Puljen giver nu et fast tilskud på 27.000 kr., uanset om du vælger luft-til-vand eller jordvarme mod 17.000 kroner i 2025, hvis man søgte tilskud til en luft-til-vand varmepumpe.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum