Oktober-vejr har medført byge af skadeanmeldelser hos GF Forsikring
REKORDVÅDT DØGN: Det bælte af skybrud, der lagde sig hen over det meste af Jylland tirsdag morgen og formiddag, har alene i det medlemsejede GF Forsikring medført 175 skadeanmeldelser. Det er meget atypisk med den slags skader på denne tid af året, fortæller direktøren for Skadehjælp.

Normalt hører skybrud sommermånederne til, men den første tirsdag i oktober startede usædvanlig vådt i store dele af Jylland, da flere steder oplevede at få en hel måneds regn på få timer. Ifølge DMI er der aldrig blevet målt et arealmæssigt større skybrud i Danmark, og det har de også kunnet mærke hos GF Forsikring.
- Her onsdag formiddag har vi registreret i alt 175 vandskader fra vores medlemmer. Skaderne har primært været vand i kældre, men vi har også registreret nogle meget voldsomme skader – fx har et par af vores medlemmer oplevet at få vand ned igennem emhætten og skorstenen, siger direktør for Skadehjælp i GF Forsikring, Martin Rundager.
I alt rykkede Skadeservice akut ud til 77 af GF Forsikrings kunder i løbet af tirsdag.
Usædvanligt for en oktober måned
Martin Rundager fortæller, at Skadehjælp sjældent ser så voldsomme skybrudsskader i en efterårsmåned som oktober.
- Det er meget usædvanligt med denne slags skader i oktober måned, men vi er som altid klar med vores beredskab, og vores medarbejdere i Skadehjælp arbejder på højtryk for at hjælpe de medlemmer, der har brug for hjælp. Onsdag formiddag har vi haft travlt med at anlægge de mange skader, så vi har kunnet danne os et overblik over skadernes omfang – men vi har kunnet følge med, og vi har været i kontakt med alle vores medlemmer, der har anmeldt en vandskade hos os, siger han.
Martin Rundager understreger, at der kan tikke flere skader ind i løbet af dagen.
Nøgleord
Kontakter
GF Forsikrings pressetelefon
Send også gerne mail. Det er ikke muligt
at sende sms'er til pressetelefonen.
Rasmus DamkjærKommunikation & PresseGF Forsikring
Kommunikationskonsulent
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
GF Forsikring: Våd juli gav fordobling af vandskader31.7.2025 13:21:35 CEST | Pressemeddelelse
Juli måned blev en våd omgang for GF Forsikring, der har modtaget dobbelt så mange skadeanmeldelser relateret til regnvejr som samme måned sidste år. - Den gode nyhed er dog, at skaderne har været mindre voldsomme end sidste år. Det skyldes i høj grad, at danskerne har været gode til at begrænse skaderne, så de ikke har udviklet sig, lyder det fra skadechef Christian Stubkjær fra GF Forsikring.
GF Forsikring: Indtil videre få skader, men pas på i trafikken22.7.2025 10:05:26 CEST | Pressemeddelelse
De store regnmængder, der ruller over Danmark i disse timer, har indtil videre kun ført til en lille håndfuld skadeanmeldelser hos det medlemsejede GF Forsikring. Men situationen kan fortsat udvikle sig hen over tirsdagen, og særligt i trafikken er der grund til at være påpasselig, lyder rådet.
GF Forsikring efter skærpet vejrvarsel: Hjælp naboen, der er på ferie21.7.2025 11:38:47 CEST | Pressemeddelelse
Direktør i Skadehjælp hos GF Forsikring, Martin Rundager, kommer med en klar opfordring til danskerne i de områder, der risikerer at få store mængder vand i de kommende døgn: - Hjælp ikke kun dig selv, men også naboer og venner med at være forberedt på vandet her i denne ferietid, så vi begrænser skaderne.
GF Forsikring: Nabohjælp tog toppen af skaderne16.7.2025 11:31:21 CEST | Pressemeddelelse
DOBBELT SKYBRUD: Tirsdag blev der flere steder i landet registreret dobbelt skybrud, og omkring 40 boligejere har indtil videre fået besøg af skadeservice, oplyser GF Forsikring. Det er især hjælp fra gode naboer og familie, der her i ferietiden har gjort en forskel.
Antallet af indbrud stiger: Tyvene ser danskernes sommerhusannoncer10.7.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren er højsæson for liv og glade dage i de danske sommerhusområder, men ikke al aktivitet skyldes feriegæster. GF Forsikring oplever en stigning i antallet af sommerhusindbrud og advarer om, at tyvene også kan se din sommerhusannonce på nettet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum