GF ForsikringGF Forsikring

Nyt samarbejde om tidlig opsporing af type 2-diabetes

30.4.2026 06:30:00 CEST | GF Forsikring | Pressemeddelelse

Del

GF Forsikring støtter nu Diabetesforeningens ”sundhedsbus”, der i den kommende tid skal køre landet tyndt for at opspore type 2-diabetes hos de tusindvis af danskere, der går rundt med sygdommen uden at vide det.

GF Forsikring støtter Diabetesforeningens sundhedsbus, der i de næste måneder skal besøge lokalsamfund og give borgerne mulighed for et sundhedstjek for bl.a. at kunne opspore type 2-diabetes tidligt. (Foto: GF Forsikring/Chili Nielsen)
GF Forsikring støtter Diabetesforeningens sundhedsbus, der i de næste måneder skal besøge lokalsamfund og give borgerne mulighed for et sundhedstjek for bl.a. at kunne opspore type 2-diabetes tidligt. (Foto: GF Forsikring/Chili Nielsen)

Alt for mange danskere opdager først deres type 2-diabetes, når sygdommen er fremskreden. Det vil GF Forsikring og Diabetesforeningen gøre noget ved. Derfor støtter det medlemsejede forsikringsselskab nu ”Sundhedsbussen”, der i de næste måneder skal besøge lokalsamfund og give borgerne mulighed for et sundhedstjek for bl.a. at kunne opspore sygdommen tidligt.

- Med samarbejdet omkring Sundhedsbussen kan vi i GF Forsikring gå ind aktivt og bidrage til sundhedsagendaen. Samtidig rykker vi endnu tættere på vores samarbejdspartner, Diabetesforeningen, om et godt formål, der er til gavn og skaber værdi for en bred gruppe af danskere. Med Sundhedsbussen kommer sundhedsfagligt personale ud og møder danskerne der, hvor de er: på torvet, ved supermarkedet eller til lokale arrangementer. Så kan de få en uformel snak, et sundhedstjek og konkrete råd – på den måde kan vi i civilsamfundet styrke sundhed og forebyggelse på nye måder, fortæller Martin Høj, kommerciel direktør i GF Forsikring.

Type 2-diabetes er en af de mest udbredte kroniske sygdomme i Danmark. Knap 350.000 danskere lever i dag med type 2-diabetes, og cirka 100.000 har sygdommen uden at vide det. Det er netop nogle af dem, indsatsen skal nå.

Nemmere adgang til opsporing er afgørende
Lanceringen af Sundhedsbussen kommer i forlængelse af Danmarks Diabetesdag, hvor Diabetesforeningen offentliggjorde nye tal, der viser, at antallet af borgere, der bliver diagnosticeret med type 2-diabetes har slået rekord for andet år i træk.

Med Sundhedsbussen bliver det nemmere at tage første skridt og dermed opdage sygdommen tidligere, og det kan være afgørende for det videre forløb, fortæller Claus Richter, administrerende direktør i Diabetesforeningen.

- Type 2-diabetes er en livsændrende kronisk sygdom, som kan medføre alvorlige og invaliderende følgesygdomme. Derfor er den opsøgende indsats i hele landet afgørende for os. Det handler om at finde de mange danskere, der har type 2-diabetes uden at vide det, så de kan handle på deres sygdom. Derfor er vi glade for, at GF Forsikring bakker op om Sundhedsbussen. Det gør en forskel – og er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi kan bruge vores forskellige kompetencer og positioner i arbejdet mod vores fælles mål: Flere sunde leveår for alle danskere, siger han.

Et vigtigt led i forebyggelse
For GF Forsikring er samarbejdet en del af ambitionen om at bidrage til et sundere samfund – også uden for forsikringsverdenen. Som medlemsejet selskab handler det nemlig ikke kun om at hjælpe, når skaden er sket, men også om at forebygge, hvor det er muligt.

- Med Sundhedsbussen får vi mulighed for at drage omsorg for og komme endnu tættere på danskerne og dermed også vores medlemmer, som vi med vores lokale kontorer over hele landet i forvejen er tæt på.  Hvis vi kan bruge vores unikke lokale tilstedeværelse til også at bidrage til forebyggelse, så giver det mening – både for den enkelte og for fællesskabet, siger Martin Høj.

Sundhedsbussen vil i den kommende periode besøge en række byer og events over hele landet. Her kan du se en plan over, hvor og hvornår bussen kommer på besøg.

  • I dag lever knap 350.000 danskere med type 2-diabetes, og cirka 100.000 har sygdommen uden at vide det.
  • Gennem de seneste ti år er antallet af danskere med type 2-diabetes vokset med 44 procent.
  • Type 2-diabetes koster ifølge Diabetesforeningen samfundet mindst 11,3 milliarder kroner årligt. Udgifterne dækker behandling, pleje og tabt arbejdsfortjeneste.
  • Formålet med Sundhedsbussen, som GF Forsikring støtter, er tidlig opsporing og forebyggelse af sygdommen.

Nøgleord

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye