Kendt profil fra foodservicebranchen tiltræder som ny salgs- og marketingdirektør i Dagrofa Foodservice
Asger Rothenborg tiltræder den 1. november som ny salgs- og marketingdirektør i Dagrofa Foodservice, der er en af landets største totalleverandører til foodservicesektoren i Danmark.

Den 1. november starter Asger Rothenborg som ny salgs- og marketingdirektør i Dagrofa Foodservice, som er en af Danmarsk største fødevaregrossister.
Den nye salgs- og marketingdirektør har igennem en længere årrække gjort karriere i kaffeverdenen. F.eks. har Asger Rothenborg i perioden 2017-2023 været Managing Director for Nepresso Professionel i Danmark med det øverste ansvar for virksomhedens salg til bl.a. foodservicemarkedet.
Derfor kommer Asger Rothenborg med en stor mængde relevant erfaring i ryggen, og det er en markant fordel ifølge Niels Miles Frandsen, der er adm. direktør i Dagrofa Foodservice:
- Jeg er meget glad for, at vi får Asger som ny salgs- og marketingdirektør i Dagrofa Foodservice. Han er en stærk og erfaren med en gennemgående forståelse for foodservicemarkedet, og hvordan man som samarbejdspartner og leverandør imødekommer kundernes behov.
Niels Miles Frandsen uddyber:
- Asger har gennem sine tidligere ansættelser dokumenteret sine evner, når det handler om at være en dygtig struktureret leder, som formår at sætte en klar strategisk retning og skabe konkrete resultater. Derfor er jeg sikker på, at han bliver en stor gevinst for Dagrofa Foodservice, og at vi med ham ombord kan løfte kundeoplevelsen hos os.
Asger Rothenborg selv glæder sig over, at han nu skal stå i spidsen for salgs- og marketingindsatsen i Dagrofa Foodservice:
- Dagrofa Foodservice er i fuld gang med en spændende strategisk udvikling, hvor der f.eks. er fokus på at give kunderne nye digitale løsninger, som gør deres hverdag lettere. En af mine fornemmeste opgaver bliver at sikre, at kunderne får endnu bedre forudsætninger for at kunne dyrke deres passion for gode råvarer og for at forkæle deres gæster. Jeg brænder rigtig meget for at hjælpe kunderne med at skabe bedre madoplevelser og fødevarebranchen er mit hjernebarn. Derfor glæder jeg mig til at tage fat sammen med det øvrige hold i Dagrofa Foodservice.
Hos Dagrofa Foodservice får Asger Rothenborg ansvar for en lang række afdelinger og fokusområder som f.eks. marketing, salg til lokale kunder, salg til storkunder og virksomhedens kundecenter.
Asger Rothenborg kommer senest fra en position som Market Director North Europe BE KIND (Business Unit: H&W Consumer Products) i KIND International (ejet af Mars), hvor han bl.a. har arbejdet med vækststrategier og været en del af internationale ledelsesteams.
Privat er Asger Rothenborg gift, far til to og bosat i Holte.
Fakta om Dagrofa Foodservice:
- Dagrofa Foodservice er en ledende totalleverandør til foodservicesektoren i Danmark og en del af Dagrofa-koncernen.
- Vi er markedsleder inden for kantiner og hoteller, og vi leverer til mange forskellige kundesegmenter – fra den lokale café til fine dining-restauranter.
- Vi har 30 Cash&Carry-butikker over hele landet og specialistselskaberne Grambogård, HKI Ost og Grøn Fokus. Hovedsædet er på terminalen i Ishøj, og vi har også logistikterminaler i Middelfart, Aalborg og Thisted.
- Læs mere på www.dgfs.dk.
Kontakter
Lars Hall Bæk FarsøeKommunikationschefDagrofa Foodservice
Tlf:42332811lar@dgfs.dkBilleder

Om Dagrofa
Med over 500 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik og Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Lagkagehuset indgår omfattende partnerskab med Dagrofa: trecifret millionaftale med Dagrofa Foodservice og 10 nye butikker i MENY8.5.2025 09:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Lagkagehuset har underskrevet deres hidtil største samarbejdsaftale. Valget er faldet på fødevarekoncernen Dagrofa. Fremover skal Dagrofa Foodservice levere fødevarer til bagerkædens 108 danske butikker, og bagerkæden udbygger MENY-samarbejdet med yderligere 10 shop-in-shop-butikker og en fælles ambition om at løfte den danske madscene.
SPAR styrker lokal indsats for en renere natur – nu kan kunderne også være med29.4.2025 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
For syvende år i træk støtter supermarkedskæden SPAR op om Ren Natur, hvor lokale borgere indsamler affald i naturen. Foreninger henter penge til klubkassen ved at deltage, og som noget nyt kan private også låne indsamlingskit i butikken og hjælpe med at holde Danmark rent.
Aarstiderne er flyttet ind i de første MENY-butikker25.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aarstidernes lækre økologiske produkter har været at finde i de første MENY-butikker siden dagene op til påske. Salget oversteg forventningerne, og senere på året kommer alle MENY-butikker til at føre en lang række af Aarstidernes egne varer samt selvfølgelig frugt og grønt.
Dagrofa: Danskerne skruede op for både lam og kylling i påsken24.4.2025 11:24:10 CEST | Pressemeddelelse
En ny opgørelse fra fødevarekoncernen Dagrofa viser, at klassikere som lam og kylling fortsat i høj grad finder vej til danskernes påskebord – uanset om påskefrokosten er blevet indtaget derhjemme eller på restaurant.
Aarstiderne er flyttet ind i MENY Nærum24.4.2025 07:10:00 CEST | Pressemeddelelse
I dagene op til påske kunne kunderne i MENY Nærum møde Aarstidernes lækre økologiske produkter i deres supermarked. Butikken er blandt de første MENY-butikker, som kan præsentere disse lækre kvalitetsvarer for sine kunder. Senere på året flytter Aarstiderne ind i alle landets 116 MENY-butikker.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum