Aarstiderne er flyttet ind i de første MENY-butikker
Aarstidernes lækre økologiske produkter har været at finde i de første MENY-butikker siden dagene op til påske. Salget oversteg forventningerne, og senere på året kommer alle MENY-butikker til at føre en lang række af Aarstidernes egne varer samt selvfølgelig frugt og grønt.

Siden dagene op til påske har kunderne i MENY-butikker i Frederikshavn (Gl. Skagensvej), Horsens, Nærum og på Frederiksberg (Borups Allé) i hovedstaden, kunne finde Aarstidernes lækre og særlige univers med nøje udvalgt økologisk frugt og grønt og en række specialiteter. Det gælder også Aarstidernes helt nyudviklede måltidsposer, hvor du kan finde varer til et enkelt måltid.
Forventningerne fra MENY-ledelsen var høje, men selv de mest optimistiske forventninger blev alligevel overgået.
”Vi havde virkelig glædet os til at give vores kunder den helt særlige stemning af gårdbutik med nøje udvalgte produkter, og man må sige, at de tog godt imod det i alle fire butikker,” siger Kristine Pilgaard, kommerciel direktør i MENY.
”Særligt frugt og grønt, måltidsposerne og økologisk kimchi, røg i indkøbsvognene i stor stil. Vi vil sammen med Aarstiderne skabe en madoplevelse, der ikke bare giver kunderne appetit på nye og spændende råvarer i sæson, men også mulighed for i endnu højere grad, at prioritere økologi, kvalitet og smag. Det må man sige, at de har taget godt imod efter de første par uger,” fortsætter Kristine Pilgaard.
I første omgang gælder det de fire udvalgte butikker, og senere, når Aarstiderne og købmændene har fået vigtig og værdifuld feedback fra kunderne, sker den store udrulning til samtlige 116 butikker i kæden.
"Samspillet mellem MENY og Aarstiderne er helt oplagt, fordi vi deler ambitionen om at sprede madglæde og inspirere til en grønnere hverdag fyldt med gode smagsopleveler. Med vores åbning i MENY realiserer vi en drøm om at komme endnu tættere på kunderne og tilbyde et udvalg af varer, der giver følelsen af at træde ind i en gårdbutik, hvor nyhøstede og velduftende råvarer frister direkte fra trækasserne," siger Philip Thestrup, marketingdirektør i Aarstiderne.
Butikkerne i Frederikshavn, Horsens, Nærum og Borups Allé på Frederiksberg er udvalgt for at nå godt rundt i landet med de første butikker. Forud er gået et stort arbejde med at udvælge varerne, sikre, at de kan skaffes i den fornødne mængde fra de lokale avlere, udforme skiltning, sørge for inventar og træning af MENYs MADarbejdere.
”Det er et stort arbejde, der går i gang, når vi skal sikre den lancering, som Aarstidernes varer og vores kunder fortjener. Men nu er godt i gang, og forhåbentlig kan vi lære en masse inden den videre udrulning,” siger Kristine Pilgaard, der ser frem til, at MENY kan dele Aarstiderne med alle sine kunder.
I MENY vil Aarstiderne særligt være synlige i frugt og grønt-afdelingen med et særligt område, der kommer til at signalere gårdbutik. Sortimentet udvikles over tid i takt med sæsonernes skiften.
Dagrofas køb af Aarstiderne trådte i kraft ved årsskiftet, og entréen i MENY er første skridt på vejen til at brede Aarstidernes velkendte og gode produkter ud til flere. Også foodservice, altså Danmarks professionelle køkkener så som restauranter, cafeer, hoteller og kantiner vil snart få mulighed for at servere produkter fra Aarstiderne til deres kunder.
Nøgleord
Kontakter
PRESSEKONTAKTDagrofa Koncernkommunikation
Tlf:72332323presse@dagrofa.dkBilleder


Om Dagrofa
Med mere end 530 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik og Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Ny adm. dir. i Aarstiderne vil give flere lyst til at spise mere grønt og økologisk3.7.2025 10:00:03 CEST | Pressemeddelelse
Dorte Tandrup brænder for at gøre gode råvarer, økologi og grønne måltider mere tilgængelige for flere. Til august får hun mulighed for at arbejde med netop den dagsorden, når hun indtræder som ny administrerende direktør i den økologiske pionérvirksomhed Aarstiderne A/S.
Dagrofa Foodservice er ny fødevareleverandør til Danske Diakonhjems plejehjem1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice er den nye centrale fødevareleverandør til Danske Diakonhjem, der er Danmarks største private aktør inden for plejehjem og friplejehjem. Indkøbsaftalen er flerårig og skal bl.a. sikre den bedst mulige mad for beboerne og balance i køkkenbudgetterne.
Dagrofa og Wolt vil sammen nå professionelle køkkener og flere forbrugere – ambitionen er trecifret millionvækst27.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sammen vil Dagrofa og Wolt udnytte det unikke samarbejde mellem detail og foodservice som Dagrofa kan tilbyde. Flere dagligvarebutikker online og lynhurtig levering til både private og nu også professionelle kunder. Målet er en trecifret millionvækst.
Inspirationsmessen ’Madscenen - for professionelle’ vender tilbage med endnu flere masterclasses25.6.2025 09:57:28 CEST | Pressemeddelelse
Den 10. september bliver TAP1 i København omdannet til et madmekka, når ’Madscenen - for professionelle’ finder sted. Her bliver det muligt at opleve over 150 udstillere og masser af gastronomiske events/masterclasses. Sidste år deltog mere end 1.400 madentusiaster i inspirationsmessen, som fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice står bag.
Imponerende opbakning giver Skærbæk et nyt supermarked25.6.2025 09:34:47 CEST | Pressemeddelelse
På kun en måned har borgerne i Skærbæk rejst 1,7 millioner kroner og sikret sig opbakning til en SPAR-butik i den bygning, hvor Coop365 senest har ligget. Målet er en åbning i efteråret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum