Nyuddannede brolæggersvende i hele landet
Med svendebreve til seks udlærte brolæggersvende i september har landets tekniske skoler i 2023 udlært i alt 14 svende, men branchen kan sagtens bruge endnu flere.

På skolerne i København, Horsens og Århus afsluttes uddannelsen til brolægger i foråret og efteråret. I september blev tre nye svende fra NEXT Uddannelser i København ønsket tillykke med svendebrevet af oldermand Claus Johnsen fra Brolæggerlauget i DI Byggeri. Ligeledes færdiggjorde to brolæggere deres uddannelse på Learnmark Horsens, og en enkelt brolægger kunne tørre sveden af panden på Aarhus Tech.
- Uddannelsen er et bevis på, at I kan noget specielt, som der er brug for i branchen, sagde oldermand Claus Johnsen i sin tale til de nye svende, og fortsatte: - I år var kvaliteten af svendeprøverne af usædvanlig høj kvalitet, og en enkelt brolægger blev endda belønnet med bronzemedalje for sit svendestykke. Stort tillykke til jer alle, afsluttede oldermanden.
En svær opgave
Faglærer Nicolai Thorsen fra NEXT forklarede, at svendestykket denne gang var en overkørsel med et lidt større areal end sædvanligt. Eleverne havde arbejdet hårdt og koncentreret med opgaven, så chaussé- og brostenene blev sat præcist i det ønskede forbandt og med den rigtige overfladekrumning. Det stiller store krav til forberedelse, opmåling og håndelag, når stenene skal sættes.
Fra Learnmark i Horsens blev udlært:
Steffen Tolderlund fra Mn Brolægning ApS i Fredericia
Jesper Christensen fra Svend Erik Lind A/S i Horsens
Fra NEXT Uddannelser København:
Jimmy Nichlas Saxbro Ring fra Ba Brolægning Roskilde ApS i Karlslunde
Ivan Frost fra NCC Danmark A/S i Søborg
Simon Aaby Brok fra Dansk Kvalitets Brolægning ApS i Stensved
Og fra Aarhus Tech:
Magnus Lageri Gottlieb fra Danjord A/S i Risskov
FAKTA
Man kan blive brolægger på fire skoler i Danmark hos NEXT Uddannelser København, Learnmark Horsens, Aarhus Tech og Roskilde Tekniske Skole. Uddannelsen tager godt 3 år, hvor man veksler mellem skoleophold og læreplads i en brolægningsvirksomhed. Bagefter er det muligt at læse videre til fx bygningskonstruktør.
Kontakter
For yderligere oplysninger kontakt oldermand Claus Johnsen på tlf. 4011 0808.
Billeder
Følg pressemeddelelser fra DI Byggeri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Byggeri
Se listen: Så lang tid tager det at få en byggetilladelse i din kommune10.3.2025 10:32:44 CET | Pressemeddelelse
Selvom ventetiden på en byggetilladelse er blevet kortere, er der stadig store kommunale forskelle, viser en ny analyse fra DI Byggeri.
Danske Tegl bliver en del af DI Byggeri5.3.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danske Tegl flytter fra 1. august 2025 foreningens sekretariatsbetjening til DI Byggeri. Foreningens nuværende administrerende direktør, Gitte Krusholm Nielsen benytter - efter snart 10 år på posten - anledningen til at søge nye udfordringer. Gitte Krusholm Nielsen fortsætter på posten frem til 1. august.
Invitation: Fælles pressemøde om start på overenskomstforhandlingerne i byggeriet13.1.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
DI Byggeri og 3F Byggegruppen skyder overenskomstforhandlingerne for cirka 85.000 medarbejdere i bygge- og anlægsbranchen på 3F’s område i gang med et fælles pressemøde. Tid og sted for pressemødet er: Torsdag den 16. januar 2025 kl. 11.00 Industriens Hus H.C. Andersens Boulevard 18 På pressemødet vil vicedirektør Niels Grøn og underdirektør Anja Bülow Jensen fra Dansk Industri (DI) sammen med formand Claus von Elling og næstformand Jacob Scavenius fra 3F Byggegruppen kort introducere de to parters input til OK25-forhandlingerne. Herefter vil være mulighed for at stille spørgsmål. Tilmelding hos nedenstående. Pressekoordinator i DI Lars Bøgeskov, 22363138, larb@di.dk Pressekoordinator i 3F Byggegruppen Esther Antreasyan Keller, 61672067, esther.keller@3f.dk
Se listen: Så meget skal der renoveres i Sydjylland12.11.2024 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det kommer til at koste omkring 2,4 mia. kroner om året frem mod 2030, når det offentlige skal renovere sine bygninger for at leve op til det nye europæiske energieffektiviseringsdirektiv. Også i Sydjylland venter der en stor opgave, viser en spritny analyse fra Dansk Industri.
Se listen: Så meget skal der renoveres på Sjælland12.11.2024 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det kommer til at koste omkring 2,4 mia. kroner om året frem mod 2030, når det offentlige skal renovere sine bygninger for at leve op til det nye europæiske energieffektiviseringsdirektiv. Og også på Sjælland venter der en stor opgave, viser en ny analyse en fra Dansk Industri.