Lidl Danmark

You got this: PARKSIDE lancerer kampagne med Arnold Schwarzenegger

4.9.2023 06:00:00 CEST | Lidl Danmark | Pressemeddelelse

Del

Kampagnen, hvor Hollywood-stjernen motiverer til gør-det-selv, går live i denne uge på Lidls sociale medier.

Arnold Schwarzenegger er det nye ansigt for Lidls gør-det-selv-univers, PARKSIDE.
Arnold Schwarzenegger er det nye ansigt for Lidls gør-det-selv-univers, PARKSIDE.

Arnold Schwarzenegger er det nye ansigt for PARKSIDE. Med ordene "You got this!" motiverer han på sociale medier, når han deler sine hemmeligheder til succes i reklamer for PARKSIDE. Her kan seerne opleve legendariske øjeblikke fra hans karriere, udført i PARKSIDE gør-det-selv-verdenen. Arnold Schwarzenegger taler for PARKSIDE. Han inspirerer folk til at tage tingene i egen hånd og følger dem på vejen mod succes. En god portion humor og selv-ironi følger også med på rejsen.

Schwarzenegger og PARKSIDE er virkelig et perfekt match. Christoph Pohl, Chief Purchasing Officer hos Lidl International, forklarer: "Takket være kontinuerlig udvikling gennem mange år er der med PARKSIDE blevet skabt et brand, som allerede har inspireret mange kunder med høj kvalitet, fremragende priser, et imponerende sortiment og tiltalende design. Med Arnold Schwarzenegger har vi formået at vinde en person, der udstråler mange af vores værdier. PARKSIDE står for at tage tingene i egen hånd. Vi ønsker at give folk selvtillid til, at de kan gøre det. Arnold Schwarzenegger er en handlekraftig person, autentisk, beslutsom og jordnær. Vi er stolte af, at han nu er en del af PARKSIDE-teamet."

Gør-det-selv for alle er det, PARKSIDE handler om. Brandet er specielt rettet mod alle dem, der kan lide at reparere, bygge og arbejde i haven – bare smøg ærmerne op. Sortimentet af værktøj, haveudstyr og tilbehør er tilgængeligt hos Lidl.

Værktøj er ikke fremmed for Arnold Schwarzenegger. Han plejede at arbejde som murer og er en skaber. Dette er endnu en grund til, at samarbejdet er en fuldendt succes for skuespilleren, som han understreger: "You got this - det er præcis min indstilling. Du skal tro på dig selv, det er derfor, jeg er en PARKSIDE-person."

Om PARKSIDE:

Mærket PARKSIDE er tilgængeligt hos Lidl og tilbyder gør-det-selv-produkter, der gør det muligt for alle og enhver at tackle have-, hjem- og værkstedsopgaver. PARKSIDE Performane-serien appellerer også til meget ambitiøse og erfarne gør-det-selv-entusiaster. Med X20V batteriserien tilbydes kunderne over 100 værktøjer til værksted og have, som alle kan betjenes med blot ét kompatibelt batteri. Uanset om du er professionel eller nybegynder: Med høj kvalitet, fremragende priser, et bredt udvalg og selvfølgelig et attraktivt design har PARKSIDE allerede formået at overbevise mange. Læs mere på: https://www.lidl.dk/c/parkside/s10015217

Nøgleord

Kontakter

Billeder

You got this: PARKSIDE lancerer kampagne med Arnold Schwarzenegger
You got this: PARKSIDE lancerer kampagne med Arnold Schwarzenegger
Download

Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark

Aviaja åbner ny Lidl på Randersvej: Vi vil vinde på vores store udvalg og skarpe priser12.2.2026 06:03:00 CET | Pressemeddelelse

Når Lidl torsdag den 26. februar åbner dørene til en ny butik på Randersvej i Aarhus, er ambitionen klar: Kunderne skal mødes af høj kvalitet, skarpe priser og en moderne butik, hvor det er nemt og rart at handle. I spidsen for den nye butik står 35-årige Aviaja, der er født og opvokset i Aarhus og glæder sig til at sætte sit præg på Lidls nyeste butik i byen.

Simon åbner ny Lidl i Herning: Glæder sig til at give byen et stærkt dagligvarealternativ12.2.2026 06:02:00 CET | Pressemeddelelse

Når Lidl torsdag den 26. februar åbner dørene til sin anden butik i Herning, er det for at gøre dagligvareindkøb nemt, overskueligt og prisvenligt for endnu flere danskere. I spidsen for den nye butik på Messevejen 4, 7400 Herning står 29-årige Simon Welander, der glæder sig til at byde byens borgere velkommen til skarpe priser, god kvalitet og en moderne Lidl-butik.

Lidl Danmark styrker kundeloyaliteten med nyt pointsystem i Lidl Plus29.1.2026 06:03:00 CET | Pressemeddelelse

Med et nyt pointsystem giver Lidl sine kunder, der benytter sig af kædens loyalitetsapp Lidl Plus, mulighed for selv at vælge, hvordan deres indkøb belønnes. Point optjenes automatisk ved køb og kan veksles til rabatter og kuponer i butikker over hele landet. Kundedirektør i Lidl Danmark, Mette Schacht Færch, ser frem til at tilbyde kunderne endnu flere fordele end dem, de allerede kender fra Lidl Plus.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye