DI: Enestående aftale om patruljeskibe
Et konsortium med danske virksomheder og PensionDanmark har i dag indgået aftale med Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse om bygning af nye danske patruljeskibe til Forsvaret. Aftalen får en varm velkomst af landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri.
![Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen, DI](/data/images/public/5524343/13699795/470b023d-610f-44f3-bcab-d6df56cce10b-w_720.jpg)
Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) har i dag underskrevet en aftale med Danske Patruljeskibe K/S – et konsortium stiftet af Terma, Odense Maritime Technology og PensionDanmark – om forprojektet til Forsvarets nye patruljeskibe. Det oplyser konsortiet i en pressemeddelelse.
- Vi hilser i den grad aftalen velkommen. Det er en enestående aftale, der viser, hvordan virksomheder kan understøtte Forsvaret og levere forsyningssikkerhed gennem danske teknologier i verdensklasse, siger adm. dir. Lars Sandahl Sørensen, DI
- Der er tale om en helt nødvendig nytænkning om et stærkt og tæt samarbejde med erhvervslivet om at styrke landets sikkerhed i en tid med nye trusler. Det har vi i DI efterlyst, fordi vores virksomheder har kompetencerne og knowhow, som kan gavne forsvaret og dermed styrke Danmarks sikkerhed.
- Aftalen viser, at sikkerhed og vækst kan gå hånd i hånd, og vi ser dette som et første skridt til at skabe et mere robust Forsvar i tæt partnerskab med industrien. Forsvaret skal have de bedste skibe, og dem kan industrien designe og konstruere i Danmark i tæt samarbejde med Forsvaret.
- Det betyder, at Forsvaret får state-of-the-art patruljeskibe, men også opbygning af kompetencer i industrien, potentiel eksport og ikke mindst flere danske arbejdspladser.
- Det maritime område er en dansk styrkeposition. Vi har danske teknologier i verdensklasse, og disse kan nu bringes i anvendelse gennem en totalleverance. Det handler ikke bare om grønne teknologier, men også modulære design og helt nye måder at tænke fremtidens skibe på.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos pressemedarbejder Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Reformer og massiv oprustning med ny teknologi skal finansiere styrkemål12.2.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Låntagning og krigsskat er en taberstrategi. Sådan har det lydt fra landets største erhvervsorganisation i de seneste ugers politiske debat om finansiering af et stærkere forsvar. Nu kommer DI med et nyt, konkret udspil til at finde en stor del af pengene. Nye reformer og en massiv oprustning med kunstig intelligens i den offentlige sektor skal skaffe op mod 30 milliarder kroner, som kan være med til at løse de store samfundsudfordringer.
DI: Tiltag mod korruption har sjældent været vigtigere11.2.2025 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
Danmark bliver stadig set som det mindst korrupte land i verden. Men korruption trives i en usikker verden. Derfor har et fokus på antikorruption sjældent været vigtigere, siger underdirektør for global udvikling i Dansk Industri.
Gennembrudsforlig viser ansvarligt sammenhold i Danmark9.2.2025 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dansk Industri og CO-industri har indgået en treårig aftale om nye overenskomster på industriens område. Det er gennembrudsforliget på det private arbejdsmarkeds minimallønsområde. Med aftalen viser den danske model igen sin enorme betydning som en af de bærende søjler i det danske samfund, siger DI’s chefforhandler Lars Sandahl Sørensen.
Invitation: Gennembrudsforlig på det private arbejdsmarked9.2.2025 11:30:24 CET | Pressemeddelelse
DI og CO-industri har indgået aftale om nye overenskomster på industriens område. Aftalen præsenteres på pressemøde klokken 14.00.
CO-industri og DI forhandler i weekenden7.2.2025 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Forhandlerne i CO-industri og DI har indkaldt deres respektive forhandlingsudvalg i weekenden med henblik på at nå en aftale om at forny industriens overenskomster.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum