DI - Dansk Industri

DI: Ny redegørelse viser markant stigning i erhvervslivets byrder

Del

Erhvervsministeriets netop offentliggjorte redegørelse om bedre regulering viser en markant stigning i de administrative byrder, som danske virksomheder er pålagt – især som følge af EU-regulering. Det får Dansk Industri til at advare om konsekvenserne for konkurrenceevnen og opfordrer til omfattende forenklinger.

Vicedirektør Kim Haggren, Dansk Industri.
Vicedirektør Kim Haggren, Dansk Industri.

- 2024 har markeret et hidtil uset niveau af ny byrdefuld lovgivning for erhvervslivet, hvor man har pålagt virksomheder at skulle bruge omtrent 10 mia. kr. årligt fremadrettet for at skulle overholde ny lovgivning. Det er en mere end fire gange større omkostning end al lovgivning fra de sidste 5 år tilsammen. Det her helt vildt og det understreger i den grad behovet for regelforenkling, siger vicedirektør Kim Haggren, Dansk Industri.

I 2024 blev danske virksomheder ramt af nye regler, som samlet giver årlige byrder på knap 10 mia. kr. – heraf står EU-regulering alene for næsten 9,7 mia. kr. Den største enkeltstående byrde er de omfattende krav til bæredygtighedsrapportering under EU’s CSRD-direktiv.

Bureaukratisk monster
- Vi står 100 procent bag intentionerne om mere bæredygtighed. Men det er blevet et bureaukratisk monster. Virksomhederne bruger i dag milliarder på rapportering og systemer, som kunne være gået til grønne investeringer. Det er hverken klogt eller bæredygtigt, siger Kim Haggren.

Dansk Industri advarer mod, at udviklingen risikerer at svække virksomhedernes konkurrenceevne både i Danmark og i resten af EU.

- Vi ser en fare for, at Europa regulerer sig selv ud af det globale kapløb. Vi har brug for bedre regler – ikke bare flere regler. Hvis vi vil bevare arbejdspladser og investeringer i Danmark, skal byrderne ned og ikke op, siger Kim Haggren.

Vejen til lettelser
Redegørelsen viser dog også, at digitalisering kan være en vej til lettelser. Den nationale digitaliseringsindsats med blandt andet digital bogføring, MitID og elektronisk fakturering vurderes at kunne spare virksomhederne op mod 9 mia. kr. årligt ved fuld udbredelse.

- Her viser Danmark faktisk, at det kan lade sig gøre at lette byrderne markant med moderne digitale løsninger. Den vej skal vi gå meget mere målrettet – både herhjemme og i EU, siger Kim Haggren.

Dansk Industri ser nu frem til, at Danmark som EU-formandskab i anden halvdel af 2025 vil sætte byrdenedbringelse og forenkling højt på dagsordenen i EU.

- Det danske EU-formandskab er en gylden mulighed for at sætte gang i en reel regelforenkling i hele Europa. Vi har brug for færre, smartere og enklere regler, der fremmer vækst og grøn omstilling – ikke kvæler den, siger Kim Haggren.

Kontakter

Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk

Links

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

DI: Ny EU-budgetramme rammer helt rigtigt med stor konkurrenceevnefond – men med en bitter eftersmag16.7.2025 17:50:26 CEST | Pressemeddelelse

EU-Kommissionen har ramt helt rigtigt med et nyt forslag om én stor konkurrenceevnefond på 409 milliarder euro, der skal styrke Europas konkurrencekraft inden for bl.a. forsvar, digitalisering og grøn omstilling. Fonden er en del af Kommissionens nye forslag til en ramme for EU's næste budget på 2 billioner euro i alt, hvoraf konkurrenceevne fylder omkring 23% af totale budget. Desværre lægger forslaget også op til en ny erhvervsskat, der vil skade Europas konkurrenceevne.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye