Danmarks Idrætsforbund

Her er DM-ugens første guldvindere

Del
Anni Hejendorf, Peter Ellekær og Claus Kulmbach vinder DM-ugens første guldmedaljer ved DM i petanque.

DM-ugens allerførste guldmedaljer er uddelt. Hele 218 danske mestre i 40 forskellige idrætsgrene skal fordeles i de kommende dage under DM-ugen, og det første mesterskab er netop blevet afviklet i petanque (triple mix). Vinderne blev Anni Hejendorf, Peter Ellekær (Starpetanque) og Claus Kulmbach (Føvling Petanque).

I unikke rammer i hjertet af Aalborg demonstrerede landets bedste petanquespillere, at præcision, koncentration og koldblodighed er en nødvendighed i petanque på topplan.

Der var spænding til det sidste, og det var millimeter, der afgjorde det danske mesterskab i petanque triple mix. De nykårede danske mestre fra Startpetanque og Føvling Petanque var naturligvis lykkelige for sejren, som de sikrede sig ved at vinde over landsholdsspillerne Maria Saxild-Laursen, Morten Saxild Hansen (Boule Hedebo) og Jan Kristensen (Starpetanque):

”Det var en fantastisk oplevelse at spille her i Aalborg. Der var ekstra tænding på, da der var direkte tv og masser af publikum. Vi håber, at petanque fortsat er en del af DM-ugen, for disse rammer er helt unikke for sporten,” udtaler en af guldvinderne Claus Kulmbach (Føvling Petanque).

Med danmarksmesterskabet i petanque er DM-ugen for alvor i gang. I de kommende dage skal der findes 217 danske mestre mere i alt fra bowling til cykling.

Fakta om DM-ugen
• DM-ugen er en stor sportsbegivenhed, som viser og hylder det bedste fra dansk eliteidræt.
• Over 200 DM-medaljesæt skal uddeles, når DM-ugen afvikles i Aalborg den 21.-25. juni 2023.
• DM-ugen samler de officielle danmarksmesterskaber for 40 sportsgrene, hvilket dækker over flere end 100 forskellige discipliner til lands, til vands og i luften – fx beachvolley, cykling, faldskærm, SUP, rally, golf, wakeboard og meget andet.
• Begivenheden arrangeres af Danmarks Idrætsforbund (DIF) i tæt samarbejde med de mange forbund og værtsbyen Aalborg.
• Hvis man ikke kan være til stede i Aalborg, kan man følge DM-ugen på Danmarks Radio, hvor der i alt sendes omkring 60 timer fra DM-ugen.
• Det er anden gang, DM-ugen afholdes, og debuten fandt sted sidste år – også i Aalborg. I 2024 går værtsbystafetten videre til Herning.
• Se mere på www.dmugen.dk


Yderlige information
Rikke Vedel Lassen, presseansvarlig i Dansk Petanque Forbund, mobil 21 63 24 45
Jacob Bech Andersen, kommunikationskonsulent DIF/DM-ugen, 24 41 12 13

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Information om Danmarks Idrætsforbund

Danmarks Idrætsforbund
Danmarks Idrætsforbund
Idrættens Hus, Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby

63 20 61 00https://www.dif.dk

DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 8.700 idrætsforeninger og godt 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

 DM ugen 2023

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye