Ny vismandsrapport kritisk overfor regeringens kandidatreform: Advarer om tab af produktivitet og velstand
Den nye vismandsrapport viser en dansk økonomi i topform. Samtidig slår rapporten fast, at regeringens forslag om at halvere kandidatuddannelserne kan få store konsekvenser for Danmarks produktivitet og velstand.
Formand for Akademikerne, Lisbeth Lintz, udtaler:
”Regeringen er slet og ret på katastrofekurs, hvis de vælger at gennemføre planerne om at afkorte kandidatuddannelserne. Sagkundskaben gentager igen og igen, at det kan få store økonomiske konsekvenser for Danmark. Men også for den enkelte færdiguddannede kan det økonomiske tab blive betydeligt”, siger Lisbeth Lintz, formand for Akademikerne.
Akademikerne er derfor enige med DØR’s anbefaling om, at en kandidatreform i givet fald bør indføres på forsøgsbasis for en mindre del af kandidatpladserne for at undersøge, om den har den ønskede virkning.
”Der er alt for meget at tabe og alt for store risici forbundet med at bruge kandidatuddannelserne som et eksperimentarium. Hvis man virkelig mener, at det er relevant at gå i den retning, mener vi, at man som minimum må holde sig til en forsøgsbaseret tilgang. Det vil give mulighed for en grundig evaluering af reformens virkninger, hvilket er helt afgørende. Beslutninger af denne størrelse bør være velovervejede, ikke mindst når der er tale om et område, der kan få betydning for produktivitet og velstand mange år frem”, siger Lisbeth Lintz.
Det bør give regeringen stof til eftertanke, at DØR er kritiske over for regeringens forslag om at forkorte kandidatuddannelserne, samtidig med at den nye vismandsrapport viser, at dansk økonomi er i topform, og at der ikke er behov for drastiske reformer.
”En forkortelse af kandidatuddannelserne kommer til at betyde en permanent sænkning i uddannelsesniveauet i Danmark, hvilket alt andet lige vil skade produktiviteten. Det sidste, vi har brug for, er tiltag, der skader produktiviteten. Eftersom økonomien er så stærk, er der tværtimod rum til at foretage langsigtede investeringer. Vi mener, det er oplagt at styrke uddannelserne, for vi kan ikke se andet, end at danske virksomheder også i fremtiden vil være dybt afhængige af et højt kompetenceniveau”, siger Lisbeth Lintz.
For yderligere kommentarer
Kontakt Lisbeth Lintz, formand for Akademikerne, på 24888442 eller på ll@ac.dk
Nøgleord
Kontakter
Jens AlkjærChefkonsulent
Presse, kommunikation
Om Akademikerne
Akademikerne er en partipolitisk uafhængig paraplyorganisation for 28 faglige organisationer, der organiserer akademisk uddannede i Danmark. Akademikerne repræsenterer pr. 1. januar 2023 ca. 480.000 medlemmer med en lang videregående uddannelse.
Akademikerne samarbejder med medlemsorganisationerne for at sikre et attraktivt akademisk arbejdsmarked. Akademikerne skal øge akademikernes indflydelse i samfundet.
Følg pressemeddelelser fra Akademikerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Akademikerne
Akademikerne om ny beskæftigelsesreform: Flere forenklinger - men færre fremskridt9.4.2025 14:26:49 CEST | Pressemeddelelse
Den Akademiske fagbevægelse med 500.000 medlemmer er glade for, at den nye aftale om fremtidens beskæftigelsesindsats lykkes med en række forenklinger. Men ærgrer sig samtidig over, at man ikke tør give A-kasserne en større og permanent rolle.
500.000 akademikere får ny formand26.3.2025 13:00:03 CET | Pressemeddelelse
GL’s formand Tomas Kepler bliver ny formand for Akademikerne. Han bliver dermed den akademiske fagbevægelses nye topfigur, der side om side med FH’s Morten Skov skal varetage lønmodtagernes interesser.
Akademikernes formand Lisbeth Lintz stopper5.3.2025 12:05:05 CET | Pressemeddelelse
Akademikernes formand Lisbeth Lintz har i dag meddelt bestyrelsen, at hun har valgt at stoppe som formand. Det sker af familiære årsager. Næstformand Sara Vergo (Djøf) træder til som konstitueret formand, indtil en ny formand er fundet.
Ny aftale om Kandidatreform: ”Kræver samarbejde og sammenhold”19.12.2024 16:41:53 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har netop lavet en tillægsaftale med forligspartierne bag kandidatreformen. Akademikerne bakker op om justeringerne og vil arbejde for mere konstruktiv inddragelse.
Danske Bioanalytikere har besluttet at melde sig ind i Akademikerne26.11.2024 16:44:28 CET | Pressemeddelelse
Kongressen i Danske Bioanalytikere (dbio) har netop besluttet at træde ud af FH for at melde sig ind i Akademikerne. Derved kommer Akademikerne fremover til at repræsentere tæt på 30 medlemsorganisationer, som hoved og forhandlingsorganisation – og et fællesskab, som allerede er over en halv million medlemmer, der nu vokser yderligere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum