Høringssvar om forhøjet forskud på erstatning til minkavlere
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Fødevareministeriets høring om regler om forhøjelse af forskud på erstatning og kompensation til minkvirksomheder.
Finans Danmark ser positivt på nye initiativer, som skal sikre minkavlere hurtigere adgang til deres erstatning. For at sikre den bedst mulige proces omkring udbetaling af det forhøjede forskud og indhentning af samtykke fra rettighedshavere er det vigtigt med indsigt i størrelsen af den endelige nedlukningserstatning og fordeling på aktivklasser. Jo mere klarhed, der kan skabes omkring den forventede erstatning, jo bedre grundlag er der for minkavlerne, deres rådgivere og kreditorer til at forholde sig til det øgede forskud og eventuel nedbringelse af gæld.
Finans Danmark
Finans Danmark er interesseorganisation for bank, realkredit, kapitalforvaltning, værdipapirhandel og investeringsfonde i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Regulering og usikkerhed bremser milliardinvesteringer i grønne teknologier16.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Regler, uklare rammer og usikkerhed udgør en barriere for mange projekter for nye grønne teknologier, der skal hjælpe med at nå klimamålet om CO2-neutralitet i 2050. Finans Danmark kommer med en række anbefalinger, der fjerner regulatoriske barrierer og give bedre rammevilkår, så finansieringen af den grønne udvikling kan komme op i fart.
Danskerne indhentede flere tilbud til boligkøb14.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort statistikken for lånetilbud for september 2025.
Rekordår for investeringsfonde: Danskerne har købt for mere end 82 milliarder kroner i 202514.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
September satte som forventet rekord for køb af danske investeringsfonde. Afkastene rettede sig også i løbet af måneden, så alle kategorier af fonde - med undtagelse af fonde med danske aktier - nu udviser positive afkast år-til-dato.
Organisationer i fælles udspil: Tre initiativer skal fremme aktiesparekontoens potentiale og styrke investorkulturen i Danmark13.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter godt seks år har knap 600.000 danskere en aktiesparekonto. Ordningen har hjulpet nye investorer i gang med at investere, men dens udbredelse og anvendelse halter efter lignende ordninger i bl.a. Sverige og Norge. Derfor præsenterer Finans Danmark, Foreningen af Børsnoterede Virksomheder og Dansk Aktionærforening i dag tre initiativer, der skal gøre aktiesparekontoen bedre og mere attraktiv for flere danskere.
Antallet af huse til salg skrumper – priserne stiger op til efterårsferien9.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for boligudbud for september 2025
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum