Ny beregner skal oplyse danskerne om klimaeffekten af at reparere helt almindelige ting i husholdningen

Hvert år smider danskerne omkring 100.000 tons computere, kaffemaskiner, telefoner, mikrobølgeovne, tv-skærme og andet elektrisk udstyr ud. Dertil kommer, at hver dansker i gennemsnit smider tre stykker tøj ud hver måned. Hvis alle levede som danskere, ville vi hvert år forbruge ressourcer svarende til, hvad det ville kræve 4 jordkloder at producere.
Samlet set er de store mængder elektronikaffald og tøjspild en kæmpe belastning for klimaet. Det kan dog virke usynligt for den enkelte, hvad belastningen er, når fladskærmen, elkedlen eller bukserne med en ødelagt lynlås bliver sat ud til skrald, men nu har Repair Cafe Danmark sammen med LB Forsikring og Aalborg Universitet udviklet en beregner, der gør det nemt for den enkelte at se, hvor meget klimabelastning en reparation af forskellige produktgrupper kan spare kloden for.
”Med beregneren vil vi sætte fokus på det, vi som individer kan gøre. Som Repair Cafe’er vil vi gerne øge bevægelsen mod større bæredygtighed i vores forbrug. Det betyder bl.a., at design af produkter skal tillade reparation, men også at vi øger forbrugernes bevidsthed om værdien af reparationer, markedets evne til at tilbyde muligheden og stærkere lovgivningsmæssige rammer,” siger Arne Skov, formand for Repair Cafe Danmark.
Selvom den enkelte forbruger skal blive mere bevidst, er der også masser at hente for eksempelvis forsikringsselskaber: ”Som forsikringsselskab har vi traditionelt været med til at understøtte en byt-til-nyt kultur, men det er ikke en bæredygtig vej. Vi har muligheden for at være med til at understøtte reparationer i større skala. Derfor arbejder vi også med at øge vores brug af reparationer og reparerer nu 25 % af alle elektronikskader og 38 % af alle kofangere på bilskader,” forklarer Anne Mette Kirkegaard, skadedirektør i LB Forsikring.
Vigtig samtale med forbrugerne
Der er dog stadig forhindringer i vejen og nogle af dem handler om forbrugernes egne forventninger og ønsker. En undersøgelse blandt LB Forsikrings medlemmer fra december 2022 viser, at kun knap halvdelen af medlemmerne gerne ville acceptere et genbrugt produkt eller et produkt med genbrugte dele. ”Det er vigtigt, at vi sammen med vores medlemmer har samtalen om, hvorfor det giver mening at reparere. Derfor er vi glade for, at man med den nye beregner får et konkret værktøj til at belyse, hvordan reparationer kan være med til at understøtte en bæredygtig udvikling,” siger Anne Mette Kirkegaard og suppleres af Arne Skov: ”Det handler om, at vi som samfund bliver bedre til at forklare, hvad reparationer kan, og hvordan det kan være med til at reducere den belastning, som vores forbrug påfører kloden. Med beregneren får man et konkret blik på, hvordan man også på klimaområdet selv kan bidrage til den udvikling.”
Beregneren lanceres den 16. maj LB Forsikring på Østerbro. Her vil der også være en debat, hvor repræsentanter fra Dansk Erhverv, Forbrugerrådet TÆNK, Aalborg Universitet, Repair Cafe Danmark og LB Forsikring sætter lys på hvordan man kan få flere reparationer i fremtiden. Arrangementet er gratis, men kræver tilmelding se mere her.
FAKTA OM REPARATIONSBEREGNEREN
Reparationsberegneren er udviklet i samarbejde med Aalborg Universitet, der har stået for at lave livscyklusanalyser på 10 produkter fra en almindelig husholdning. Her har man identificeret produkternes effekt på klimaet i form af udslip af CO2 ved produktion og distribution minus evt. mulighed for CO2 besparelse ved genbrug af produktets materialer. Det har givet en række faktorer for, hvor meget et kilo “produkt” giver anledning til i form af udslip af kilo CO2. Alle produkter giver anledning til udslip af meget større mængde CO2 end produktet selv vejer. Se mere her.
Beregneren er et samarbejde mellem LB Forsikring og Repair Cafe Danmark og er finansieret af LB Foreningen, der ejer 93,6 % af aktierne i LB Forsikring.
OM REPAIR CAFE DANMARK
Repair Cafe Danmark er paraplyorganisation for over 85 lokale non-profit repair caféer. Her arbejder hundreder af frivillige for at reducere affald, ændre forbrugsmønstre og skabe viden om og lyst til grøn omstilling Her viser man brugere, at det er muligt at reparere ting, frem for bare at kassere og købe nyt. Repair Cafe Danmark påvirker således i praksis forbrugernes tankegang om cirkulær økonomi. Samtidigt arbejder man sammen med samarbejdspartnere og politikere på at forbedre mulighederne for reparation og for reparationsbranchen.
Kontakt:
Arne Skov, bestyrelsesmedlem Repair Cafe Denmark, tlf: 26 37 60 11.
Nøgleord
Kontakter
Mikkel KlausenChef for Uddelinger, Udvikling & Kommunikation, LB Foreningen & Bestyrelser
Tlf:24282110mikl@lb.dkBilleder
Information om LB Forsikring
LB Forsikring er Danmarks største medlemsejet forsikringsselskab, og består af forsikringsgrupperne Lærerstandens Brandforsikring, Runa Forsikring og Bauta Forsikring.
LB Forsikring har lige over 440.000 medlemmer fordelt i hele landet.
Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring
Risiko for lokale skybrud: Her en række gode råd til at undgå skader28.8.2025 12:08:11 CEST | Pressemeddelelse
DMI varsler om risiko for både kraftige regnbyger og lokale skybrud. Størst er risikoen på Bornholm, men også resten af landet kan blive ramt af det våde vejr. LB Forsikring kommer her med en række gode råd til at forebygge vandskader.
Har du styr på forsikringen inden studiestart?26.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med studiestart lige om hjørnet bobler det nok en ekstra gang i maven hos mange unge i disse dage. Flere er også ved at flytte hjemmefra – enten alene eller sammen med vennerne. Midt i alt det praktiske er det derfor vigtigt at skrive en indboforsikring på to-do-listen. Et uheld kan nemlig hurtigt blive en dyr affære. LB Forsikring, Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, kommer derfor med en række gode råd til de kommende studerende.
Tryg skolestart: Husk ulykkesforsikringen til både store og små6.8.2025 10:13:17 CEST | Pressemeddelelse
Så er det igen blevet tid til, at landets børn skal vende tilbage til hverdagen i vuggestue, børnehave og skole. Det betyder også, at forældre bør være opmærksomme på, hvordan deres børn er dækket ved uheld. LB Forsikring kommer her med gode råd til et mere sikkert børneliv.
Har du styr på, hvordan du håndterer risikoen for akvaplaning?31.7.2025 09:40:59 CEST | Pressemeddelelse
DMI varsler fortsat kraftige byger og risiko for skybrud. LB Forsikring, der er landets største medlemsejede privatforsikringsselskab, giver her gode råd til at forebygge uheld, hvis vandet skulle samle sig på vejbanerne.
Nyt varsel om risiko for lokale skybrud: Her en række gode råd til at undgå skader29.7.2025 08:50:37 CEST | Pressemeddelelse
DMI har udsendt et varsel om risiko for både kraftige regnbyger og lokale skybrud i løbet af tirsdag aften og onsdag. Størst er risikoen i den vestlige del af Jylland. LB Forsikring kommer her med en række gode råd til at forebygge vandskader.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum