Nye øko-brød og boller med skorpe og smag – og med upcycling som sidegevinst
27.4.2023 08:00:00 CEST | 7-Eleven Danmark | Pressemeddelelse
7-Elevens nye kvalitetsbagværk er udviklet sammen med Jalm&B bageriet – alt brød bages med surdej og bl.a. gulerodsrester fra anden madproduktion, der ellers var endt som madspild

En hel stribe nye økologiske håndlavede boller og rundstykker bagt med surdej rykker i dag ind på bagerhylden bagerihylderne i landets 178 7-Eleven-butikker. Hele sortimentet, på nær den klassiske tebolle, skiftes ud med det nye kvalitetsbrød.
Det nye bagværk er udviklet i et samarbejde mellem 7-Eleven og de innovative bagere hos Jalm& B bageriet på Amager.
”Samarbejdet med 7-Eleven er vi rigtig glade for, både fordi de ambitiøst er gået ind i udviklingen af noget rigtig godt brød, som er lækkert og smager godt. Men samtidig er det fantastisk at få mulighed for at knytte andre producenter med ind i projektet, så vi rent faktisk kan genanvende og upcycle rester fra deres produktion af fx kvalitetsjuice til noget virkelig godt og smagfuldt brød. Den ekstra dimension af partnerskaber og cirkulær tænkning betyder også meget for os”, siger Martin Marko Hansen, Head of Innovation & Sustainability hos Jalm&B-bageriet.
Alt dej har været i hænderne på de dygtige bagere hos Jalm&B bageriet på Amager i København, der udelukkende arbejder med danske og nordiske økologiske råvarer.
Upcycling
Det nye 7-Eleven brød er bagt med overskydende restprodukter fra anden madproduktion. Råvarer, der ellers var blevet smidt ud. Den nye håndværker er lavet med overskydende valle fra osteproduktionen hos Naturmælk, der giver en delikat krumme, mens kerne artisanbollen er bagt med overskydende gulerodspulp fra juiceproduktionen hos Frankly Juice, som giver surdejsbollen ekstra saftighed.
”Kvalitet er altid i fokus for vores friske madvarer i 7-Eleven, og det nye brød er et kvalitetsløft, som kan smages. Vores mad skal være sund og nem at tage med på farten, siger Jesper Østergaard, CEO, Reitan Convenience, 7-Eleven Danmark.
”Men vi vil også gerne levere Convenience med omtanke. Vi ser upcycling af de restprodukter, der får nyt liv i vores nye brød og boller, som en værdifuld sidegevinst. Vores kunder får bedre brød med mere smag, og vi bidrager til en mere ansvarlig produktion, der rykker os i den rigtige retning i det fælles mål om at mindske det samlede klimaaftryk.”
For yderligere oplysninger se vedhæftede fakta ark om de forskellige rundstykker, brød og bollers upcycling-historie.
Kontakter
Annette Juhler KjærReitan Convenience Denmark
Tlf:+4520402050annette.juhler@reitanconvenience.dkBilleder
Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra 7-Eleven Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 7-Eleven Danmark
Han gør medarbejdere til ledere – nu kåres han som Årets Købmand i 7-Eleven5.3.2026 13:39:19 CET | Pressemeddelelse
Michael Klausholm-Jensen, der driver 7-Eleven på Regionshospitalerne Viborg og Gødstrup, modtog prisen som Årets Købmand på kædens årlige Rigsmøde for sit arbejde med at udvikle medarbejdere og skabe stærke resultater.
7-Eleven åbner på Aalborgs nye supersygehus26.1.2026 11:07:18 CET | Pressemeddelelse
7-Eleven udvider sin tilstedeværelse i Aalborg med en hospitalsbutik på det nyopførte supersygehus. Med åbningen på Aalborg Universitetshospital i Gistrup er 7-Eleven nu repræsenteret på 10 hospitaler i Danmark. I spidsen for den nye butik står den erfarne og lokale købmand Kai Mandrup. Sammen med sin hustru, Susie Mandrup, der bliver butikschef, glæder de sig til at gøre butikken til et centralt samlingspunkt – både som et sted, hvor man hurtigt kan finde det nødvendige, og som et lille pusterum på hospitalet.
7-Eleven åbner ny runde af Innovation Corner og sætter fjerde iværksætterprodukt på hylderne5.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
7-Elevens iværksætterforløb Innovation Corner, der blev lanceret sidste år, er blevet taget så godt imod, at kæden nu åbner op for en ny runde. Samtidig kommer det fjerde produkt fra første runde – en alkoholfri elektrolytdrik ’Dansevand’ – på hylderne.
7-Eleven åbner hospitalsbutik på Bispebjerg Hospital4.9.2025 15:42:38 CEST | Pressemeddelelse
7-Eleven har slået dørene op til endnu en hospitalsbutik. Med den nye butik på Bispebjerg Hospital styrker conveniencekæden sin tilstedeværelse på hospitaler, som er et vigtigt vækstområde for 7-Eleven. I spidsen for butikken på Bispebjerg Hospital står franchisetager Amanda Svendsen, der især glæder sig til den tætte kundekontakt, som kendetegner en hospitalsbutik.
7-Eleven og Carlsberg lancerer limited edition-øl brygget på upcyclet kaffe1.9.2025 10:36:02 CEST | Pressemeddelelse
7-Eleven gentager succesen med at sætte limited edition-øl på hylderne. Sammen med Husbryggeriet Jacobsen lancerer conveniencekæden ’Jacobsen Coffee Corner’ – en limited edition kaffestout brygget på upcyclet kaffe fra Peter Larsen Kaffe, som ellers ville være gået til spilde. Øllen fås eksklusivt i 7-Elevens butikker.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


