Fire nye erhvervsprofiler skal prioritere projekter til gavn for miljøteknologisk vækst, produktivitet og bæredygtighed
Det er stærke profiler fra det danske erhvervsliv, som fremover skal være en del af bestyrelsen for Miljøteknologisk Udviklings- og Demonstrationsprogram (MUDP), som skal prioritere de projekter, der har det største potentiale for at løfte vækst, produktivitet og bæredygtighed inden for miljøteknologi.
De nye medlemmer er: Mette Vestergaard, CEO i DHI, Kasper Guldager, medstifter af Home.Earth, Henrik Jørgen Andersen, forskningschef i Arla Foods og Ole Buhl, vicedirektør i ATP.
MUDP-bestyrelsen skal ifølge loven have medlemmer med indsigt i miljø-, natur- og ressourceforhold, i erhvervsforhold og i forhold vedrørende miljøteknologi. Derfor er der ved udpegningen af bestyrelsen lagt vægt på, at bestyrelsen har de fornødne kompetencer på hele MUDP's område.
Jesper Nerlov, Executive Vice President og CTO i Haldor Topsøe, Claus Hélix-Nielsen, institutdirektør på DTU Miljø, og Jesper Daugaard, Senior Vice President i Kamstrup A/S, er genudpeget som medlemmer af MUDP-bestyrelsen.
MUDP-bestyrelsen uddeler i 2023 ca. 125 mio. kr. til innovative miljøteknologiske projekter.
MUDP har i 2022 eksempelvis støttet seks PFAS-projekter med i alt 31 mio. kr., herunder et projekt om nedbrydning af PFAS i overfladevand, drænvand og grundvand ved hjælp af ultraviolet lys samt et projekt om udvikling og afprøvning af metoder til at fjerne PFAS i lerjord.
Fakta
- Miljøteknologisk Udviklings- og Demonstrations Program (MUDP) er et program under Miljøministeriet, der støtter udvikling, test og demonstration af miljøeffektiv teknologi.
- Siden 2015 har MUDP haft en selvstændig bestyrelse. Indsatsen har primært fokus på fremme af miljøteknologi inden for områder som vand og klimatilpasning, affald og ressourceeffektivitet, luft og støj, kemikalier, forurenende virksomheder samt bæredygtigt byggeri.
- Fra 2008 til 2022 har MUDP støttet mere end 700 miljøteknologiprojekter. I denne periode har MUDP støttet virksomhedernes teknologiudvikling med 1,3 mia. kroner.
- For hver krone, MUDP gav i tilskud i 2018, investerer virksomhederne i gennemsnit selv godt 1,5 kroner.
- På www.ecoinnovation.dk kan du læse mere om MUDP, og om både igangværende og afsluttede projekter.
Yderligere oplysninger:
Susanne Ulrich, sekretariatschef for MUDP og kontorchef i Miljøstyrelsen: suulr@mst.dk, tlf.: +45 29 13 22 49.
Information om Miljø- og Ligestillingsministeriet

Frederiksholms Kanal 26
1220 København K
+45 38 14 21 42https://mim.dk/
Følg pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Regeringen vil sikre klarhed for virksomhederne og ro om emballagepriserne11.9.2025 16:56:17 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen er klar med en pakke med tiltag, som skal reducere virksomhedernes omkostninger ved implementering af EU-regler om udvidet producentansvar. Pakken sænker prisen på de gebyrer, virksomhederne skal betale for håndtering af emballageaffald.
Ligestillingsminister Magnus Heunicke inviterer til EU-konference om mænd, drenge og ligestilling8.9.2025 10:45:58 CEST | Presseinvitation
Mænd og drenges ligestillingsudfordringer bør i højere grad anerkendes internationalt. Derfor afholder det danske EU-formandskab den 9. september konferencen Gender Equality: Zooming in on Men and Boys. Pressen inviteres til at deltage.
Millionstøtte på vej til oversvømmelsestruede områder2.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Miljøminister Magnus Heunicke og et bredt flertal af Folketingets partier er enige om at udmønte 82 mio. kroner til at støtte kommunale kystbeskyttelsesprojekter, så de kan realiseres hurtigere
Slagelse og Vordingborg kommune får millionstøtte til klimasikring2.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Miljøminister Magnus Heunicke og et bredt flertal af Folketingets partier er enige om at udmønte 82 mio. kroner til at støtte kommunale kystsikringsprojekter. Slagelse og Vordingborg kommune modtager 9,3 mio. kroner til kystsikring.
Hjørring, Frederikshavn og Aalborg Kommune får millionstøtte til klimasikring2.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Miljøminister Magnus Heunicke og et bredt flertal af Folketingets partier er enige om at udmønte 82 mio. kroner til at støtte kommunale kystsikringsprojekter. Tre projekter i Nordjylland modtager samlet 16,2 mio. kroner til tre kystsikringsprojekter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum