Stigende vandstand truer Horsens: Stat og kommune i tæt samarbejde om kystsikring
Store dele af Horsens Havn og midtby er truet af oversvømmelser og stigende vandstande. Derfor indleder miljøminister Magnus Heunicke og borgmester i Horsens Kommune, Peter Sørensen, nu et tæt mellem staten og kommunen samarbejde om kystbeskyttelse af byen.

Miljøminister Magnus Heunicke og borgmester i Horsens Kommune, Peter Sørensen, har i dag underskrevet en fælleserklæring om en statslig forundersøgelse af kystbeskyttelse ved Horsens by.
Forundersøgelsen er en del af den politiske aftale om en accelerationspakke for kystbeskyttelse, som regeringen og et bredt flertal indgik den 24. oktober 2025, hvor der er afsat ca. 900 mio. kr. til at sætte tempo på kystbeskyttelsen af Danmark.
Når en stormflod får vandstanden i Horsens Fjord til at stige, presses vandet fra fjorden op i to vandløb, hvilket kan forstærke en oversvømmelse og potentielt oversvømme dele af Horsens Havn og midtby. Horsens by er derfor en af de mest udsatte kyststrækninger i Danmark.
Staten vil derfor gennemføre og medfinansiere en forundersøgelse af mulige kystsikringsløsninger for at accelerere beskyttelsen af byen mod stormfloder. Forundersøgelsen gennemføres i samarbejde med Horsens Kommune, som også medfinansierer forundersøgelsen.
Miljøminister Magnus Heunicke udtaler
”Staten skal tage et større ansvar for at beskytte de mest udsatte kystbyer i Danmark mod den stigende trussel mod oversvømmelser. I Horsens truer det vildere vejr og fremtidige stormfloder både erhvervsområder, industri og borgernes boliger, der er i risiko for at blive oversvømmet af stormfloder. Derfor er det afgørende, at vi sammen med kommunen handler og finder de rigtige kystsikringsløsninger til byen.”
Borgmester Peter Sørensen udtaler:
”Der er ingen tvivl om, at oversvømmelser er en reel udfordring i Horsens, og at det haster med at få lavet en effektiv kystbeskyttelse. Derfor er jeg meget tilfreds med, at staten træder til med midler, der skal sikre Horsens mod forhøjet vandstand. Nu skal der så, under forudsætning af Horsens Byråds godkendelse af aftalen, sættes gang i nogle undersøgelser, der kan afdække, hvilke løsninger, der vil være mest effektive i Horsens.”
Fakta: Oversvømmelsesrisiko i Horsens.
- Horsens er blandt Danmarks mest stormflodstruede byer – byen ligger lavt i bunden af Horsens Fjord og har flere gange oplevet alvorlige oversvømmelser, senest under stormen Malik i 2022, hvor vandet nåede 1,47 meter.
- Den fælles erklæring mellem Miljø- og Ligestillingsministeriet og Horsens Kommune betyder, at der kan indledes konkret dialog om den statslige forundersøgelse, der igangsættes i 2027
- De forventede skadesomkostninger estimeres med betydelig usikkerhed at kunne løbe op i omkring 550 millioner kroner over de næste 80 år, og risikoen stiger i takt med klimaændringerne.
- Undersøgelsen skal belyse tekniske minimumsløsninger, miljø- og naturhensyn, økonomi og muligheder for naturbaseret kystbeskyttelse.
- Resultaterne skal danne politisk beslutningsgrundlag for eventuel videre planlægning og anlæg af kystbeskyttelse.
Kontakter
Pressekontakt til Miljø- og Ligestillingsministeriet. Pressevagten (kan ikke modtage SMS)
Tlf:+45 2091 5901presse@mim.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Globalt forbud mod kviksølv i tandfyldninger11.11.2025 11:04:43 CET | Pressemeddelelse
I årtier har tandlæger verden over brugt kviksølv i tandfyldninger. Nu er det slut. Under det danske formandskab er der forhandlet et globalt forbud mod kviksølv i tandfyldninger på plads. Det er et markant fremskridt for både sundhed og miljø.
Oversvømmelser truer Kerteminde: Nu går stat og kommune går sammen om at sikre kysten10.11.2025 15:09:54 CET | Pressemeddelelse
Kerteminde er blandt de mest oversvømmelsestruede områder i Danmark. Ny fælleserklæring mellem staten og Kerteminde Kommune er startskuddet på et tæt samarbejde om kystsikring af byen.
Nationale partnerskaber skal fjerne PFAS i industrien7.11.2025 08:19:13 CET | Pressemeddelelse
Regeringen vil give danske virksomheder adgang til ekspertviden og testmiljøer, der skal hjælpe med at udfase og fjerne PFAS i Danmark. Det skal ske i nye PFAS-partnerskaber, som skal drives af Teknologisk Institut i samarbejde med dansk erhvervsliv.
De nordiske lande går sammen om at bekæmpe mikroplast fra kunstgræsbaner29.10.2025 16:02:29 CET | Pressemeddelelse
Miljøminister Magnus Heunicke ser stort potentiale i et nyt nordisk samarbejde, der skal finde miljøvenlige alternativer til gummigranulat på kunstgræsbaner. De nordiske lande afsætter 15 mio. kroner til projektet.
Bredt flertal i Folketinget vil starte næste fase af stormflodssikring af hovedstaden24.10.2025 13:35:49 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt flertal er i dag blevet enige om at afsætte 900 mio. kroner til kystsikring i hele Danmark. Pengene skal bl.a. gå til miljøundersøgelser af første fase af stormflodssikring af hovedstaden. Derudover igangsættes statslige undersøgelser af 14 konkrete steder i Danmark, hvoraf Køge Bugt er i blandt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum