Størstedelen af SDU SUND-byggeri afleveret til Vejdirektoratet

De kommende lokaler til Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på Syddansk Universitet er snart klar til brug, og med den såkaldte AB-aflevering (aflevering af byggeri) fredag den 14. april bevæger projektet sig ind i slutfasen.
SDU SUND skal binde Syddansk Universitet sammen med det nye Odense Universitetshospital, og samtidig udgøre en stor del af rammerne for de studerende undervisning. Det stiller helt særlige krav til byggeriet, som blandt skal bestå af retsmedicinsk institut, ligsynsrum, laboratorier, dissektionssale og en række andre specialiserede lokaler.
”De seneste år har budt på en del udfordringer for branchen som helhed, så vi er godt tilfredse med, at vi nu nærmer os målstregen. Der er stadig et par entrepriser, som vi skal have færdiggjort, inden vi kan byde universitetets folk velkommen,” siger projektchef Per Seidelin fra Vejdirektoratet.
Entrepriserne for landskab og teknik er stadig undervejs, men afsluttes hen over sommeren. Sideløbende forventes universitetet af kunne flytte ind, og projektet overdrages fra Vejdirektoratet til Syddansk Universitet den 31. august, så det nye fakultet kan være klar til de studerende, når efterårssemesteret starter.
Kontakter
Per SeidelinProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 71 74pese@vd.dkJens GendersKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:61 93 04 23jege@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon:
Tlf:51 83 33 93Billeder

Links
Information om Vejdirektoratet

Carsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
1577 København V
+45 7244 3333https://www.vejdirektoratet.dk/
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Nu er vejarbejdet i gang hele vejen fra Vejle til Skanderborg på E4527.3.2025 08:36:12 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet er nu gået i gang med arbejdet på strækningen fra syd for <56a> Horsens V til syd for <55> Horsens N. Og dermed er der aktivt vejarbejde på de 38 kilometer fra Vejle til Skanderborg, hvor Vejdirektoratet er i gang med at udbygge E45 Østjyske Motorveje med et ekstra spor.
E45 spærres ved Hørning i aften- og nattetimerne torsdag-fredag26.3.2025 09:52:48 CET | Pressemeddelelse
Trafikanter på E45 Østjyske Motorvej må ud på en mindre omkørsel, da motorvejen spærres forbi til- og frakørsel <50> Hørning fra torsdag den 27. marts klokken 19:30 til fredag den 28. klokken 06:00.
Tunnel på Glamhøjvej under E45 spærret frem til august26.3.2025 09:45:40 CET | Pressemeddelelse
Udbygningen af E45 betyder lige nu, at tunnelen på Glamhøjvej under E45 Østjyske Motorvej er spærret for gennemkørsel frem til august.
Lynladere på vej til motorvejen syd for Skanderborg24.3.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratets entreprenør påbegynder nu arbejdet med at bygge ladeparker til elbiler på rastepladserne Ejer Bavnehøj Øst og Ejer Bavnehøj Vest langs E45 Østjyske Motorvej. Ladeparkerne forventes klar til brug i januar 2026.
Støbning af ny bro over E45 vil genere trafikanterne omkring <55> Horsens N21.3.2025 14:32:12 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratets entreprenør skal den 1. og 2. april støbe den nye bro for Østbirkvej hen over E45 Østjyske Motorvej ved <55> Horsens N. Allerede tirsdag den 25. marts vil trafikanterne blive påvirket, da forberedelser til støbningen vil betyde kortvarige spærringer af motorvejen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum