Lakserytteren indsamler 153.425 kroner, så flere børn kan gå i skole

Rasmus Kolbe er bedre kendt som Lakserytteren – og har intet mindre end 91.100 følgere på YouTube og endnu flere på TikTok (1.1 million følgere). I sit kreative online univers følger tusindvis af børn og unge med, mens Rasmus tegner og inspirerer til kreativ leg og udfoldelse. I november lavede han entegnejulekalender, der kunne købes online og hos boghandlere landet over.
Og takket være Lakserytteren og hans dedikerede fans, indbragte tegnejulekalendersalget en flot donation på 153.425 kroner til UNICEFs arbejde for at få flere børn i skole. Netop dette er blandt UNICEFs primære fokusområder; faktisk går 21 % af UNICEFs indsamlede midler i dag til uddannelse og skolegang1.
Stort behov
Alle børn har ret til at lære. Alligevel, kan 64,3 % af alle tiårige i verden ikke læse en simpel tekst. Mere end hvert tiende barn går ikke i folkeskole på globalt plan og i verdens mindst udviklede lande, som f.eks. Zimbabwe og Uganda, er det omkring hvert andet barn, som er udelukket fra skolegang af forskellige årsager2. Den mest gængse årsag er fortsat fattigdom, men siden coronapandemien ramte verden, er den globale læringskrise accelereret og har påvirket intet mindre end 1,6 milliarder skoleelever – både på adgangen til skolegang og på kvaliteten af skolegang3.
”Uddannelse er afgørende for, at børn kan realisere deres fulde potentiale og skabe sig en god fremtid. Derfor er jeg så stolt af, at mine fantastiske følgere og jeg har skrabet 153.000 kroner sammen, så endnu flere børn ude i verden kan komme i skole!”, fortæller Rasmus Kolbe, som også er ambassadør for UNICEF og har været det siden juni 2019.
Pengene gør en stor forskel
Hos UNICEF Danmark er man også stolt af resultatet. Pengene kan nemlig være med til at gøre en rigtigstor forskel for de børn, der har allermest brug for det.
”Hos UNICEF arbejder vi aktivt for, at alle børn kommer i skole og får enuddannelse.Med 153.425 kroner kan vi komme endnu tættere på det mål. Vi kan f.eks. sikre 852.631 børn skoleblyanter eller udstyre otte klasselokaler med f.eks. tavler og undervisningsmaterialer eller vi kan være med til at uddanne 190 undervisere,”udtaler Kristina Boldt, Private Fundraising Director i UNICEF Danmark.
Nøgleord
Kontakter
Senior Campaign Manager Lise Vejnø. Tlf. 61674566, mail: lvejno@unicef.dk
Billeder
Links
Information om UNICEF Danmark
Følg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Alarmerende stigning i underernæring blandt børn i Gaza20.6.2025 12:36:51 CEST | Pressemeddelelse
Alene i maj blev over 5.000 børn i alderen 6 måneder til 5 år indskrevet til behandling for akut underernæring i Gaza – en stigning på næsten 50 % i forhold til april og hele 150 % siden februar. Mad til de mange sultne børn venter ved grænsen til Gaza, men nødhjælpsorganisationer får ikke lov til at uddele den.
Rettigheder i rygsækken – ny kampagneuge vil styrke trivsel og fællesskaber i skolen3.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag lanceres Rettighedsstafetten; en ny, årligt tilbagevendende kampagneuge i uge 38, der skal få flere børn til at kende deres egne og andres rettigheder. Bag tiltaget står Børnerådet, UNICEF Danmark, Danske Skoleelever, Red Barnet, Institut for Menneskerettigheder, Danske Handicaporganisationer og De Anbragtes Vilkår.
Over 50.000 børn dræbt eller såret i Gaza: UNICEF advarer om ubegribelige rædsler28.5.2025 13:29:22 CEST | Pressemeddelelse
Over 50.000 børn er ifølge rapporter blevet dræbt eller såret i Gaza siden oktober 2023. ’Børnene betaler prisen for en krig uden nåde’; lyder det fra UNICEF.
DSV og UNICEF udvider partnerskab med øget fokus på humanitær indsats for børn26.5.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En udvidelse af partnerskabet mellem DSV og UNICEF vil betyde flere flytransporter til katastroferamte områder og øge adgangen til vitale forsyninger for børn over hele verden.
Børns ret til leg skal ikke gemmes væk21.5.2025 13:10:01 CEST | Pressemeddelelse
Børn og voksne i hele Danmark inviteres til gemmeleg på FN’s Internationale Dag for Leg
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum