Elgiganten forbereder sig på den største handelsdag nogensinde

Kl. 00.00 natten til fredag går starten på det, som Elgiganten forventer bliver den største danske Black Friday nogensinde. Dermed vil dagen endnu engang cementere sig som årets absolut største handelsdag.
”I løbet af en håndfuld år er Black Friday gået fra at være et relativt ukendt fænomen i den danske detailhandel til at blive landets største shoppingdag, og jeg forventer, at det kun bliver endnu større i år. Vi kan se, at vores kunders interesse for dagen bliver større år for år, og mange danskere ser i dag Black Friday som det helt naturlige startskud på julehandlen,” siger Peder Stedal, adm. direktør i Elgiganten.
”Sidste år blev vi fuldstændig væltet bagover, da vi startede online-salget natten til Black Friday. Allerede fredag morgen kl. 8 havde der været mere end 300.000 kunder forbi netbutikken, og vi har ganske enkelt aldrig oplevet noget lignende, men jeg tror nu alligevel at det bliver endnu større i år,” siger Peder Stedal.
Massivt pres på it-systemerne: Stress-testet i månedsvis
Derfor er så godt som alle medarbejdere kaldt på arbejde, og it-systemerne der driver hjemmesiden Elgiganten.dk er blevet opgraderet og stress-testet i månedsvis.
”Vi ved, at trykket på it-systemer og servere er helt utroligt til Black Friday, så vi har forberedt os i mange måneder, så vi har de bedst mulige forudsætninger for at afvikle dagen så gnidningsfrit som muligt, men det er en kæmpe opgave at håndtere så mange mennesker på samme tid,” siger Peder Stedal.
Black Friday starter online på elgiganten.dk fra kl. 00.00 natten til fredag, mens det går løs ude i Elgigantens 38 varehuse fra kl. 7. fredag morgen.
Tilbuddene afsløres kl. 00.00 natten til fredag på www.elgiganten.dk
FAKTA OM BLACK FRIDAY I ELGIGANTEN 2017
Black Friday i Elgigantens varehuse:
Over 200.000 danskere besøgte Elgigantens butikker rundt om i landet på Black Friday sidste år. Det var besøgsrekord, og i forhold til en helt almindelig fredag, så er der tale om mere end en femdobling af besøgsantallet.
Black Friday på Elgigantens hjemmeside:
Sidste år slog Elgiganten.dk rekord med 65.000 danskere, der på samme tid var inde og handle ved midnat natten til fredag. Det er flere mennesker end der kan være til to udsolgte landskampe i Parken.
På en ganske normal dag har Elgiganten.dk lidt over 1.000 samtidige besøgende på hjemmesiden, så der er altså tale om 65 gange så mange besøgende på Black Friday.
I løbet af hele Black Friday er der over 1 mio. besøgende på Elgigantens hjemmeside.
Relaterede links
Nøgleord
Kontakter
Ditte Opstrup Andersen
Kommunikationschef
PR & Kommunikation
ditte.opstrup.andersen@giganten.dk
+4527614057
Billeder

Information om Elgiganten A/S
Elgiganten er Danmarks førende varehuskæde indenfor mærkevare-produkter i hjemme-elektronik og hårde/hvidevarer. Elgiganten blev etableret i Danmark i 1996 og har i dag over 2.300 medarbejdere fordelt på 38 varehuse landet over samt en af landets største internetbutikker på Elgiganten.dk.
Elgiganten A/S omsatte i regnskabsåret 2017/18 for i alt 6,2 milliarder danske kroner. Elgiganten A/S indgår i Elkjøp Nordic-koncernen, der i regnskabsåret 2017/18 omsatte for 37,3 milliarder norske kroner.
Der er i Norden i alt 425 varehuse og ca. 10.000 medarbejdere. Alle nordiske varehuse forsynes fra det over 100.000 kvm store centrallager i Jönköping, Sverige. Elkjøp-koncernen ejes af britiske Dixons Carphone
Følg pressemeddelelser fra Elgiganten A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Elgiganten A/S
Elgiganten bliver hovedpartner på Gamebox Festival 202514.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når dørene den 25. til 27. april åbnes til Gamebox Festival i MCH Messecenter Herning, vil det være med Elgiganten som hovedpartner. Den førende elektronikgigant indtager en markant rolle til Danmarks største gamingevent med bl.a. en 500 kvadratmeter stor butik, eksklusive messetilbud, populære giveaways og meet ’n’ greet med kendte spillere.
Elgiganten og LEGO indgår samarbejde9.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Elgiganten udvider sit sortiment ved at indgå et nyt samarbejde med LEGO, der bringer det ikoniske brand ind i kædens varehuse og onlinebutik. Med denne udvidelse bliver det endnu lettere for kunderne at finde deres yndlingsprodukter ét sted – uanset om det gælder elektronik, gaming eller kreativ leg.
Elgiganten holder kæmpe åbningsfest i Nyborg den 11. april31.3.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Elgiganten er klar til åbningen af varehus nr. 49 i Nyborg. Det fejres med en åbningsfest fredag d. 11. april kl. 7, hvor Borgmester Kenneth Muhs vil hjælpe med at klippe snoren og byde kunderne indenfor i det nye varehus.
Elgiganten hjælper danskerne med tekniske udfordringer24.2.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
I uge 10 og 11 afholder Elgiganten 'Support-uger’, hvor du kan besøge dit lokale varehus og få gratis teknisk support eller hjælp til at udnytte dit produkt bedre.
Elgiganten lancerer nyt koncept og satser stort på ”byg-selv”-computere3.2.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med konceptet Elgiganten Build tager Elgiganten nu endnu et skridt i kampen om gamerne. Konceptet skal give kunderne flere muligheder for at konfigurere og bygge deres egne computere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum