Hotelejendom i Korsør solgt til 3F

Der har gennem de seneste uger været spekulationer omkring et potentielt salg af ejendommen, hvorfra Comwell driver konference- og spahotellet, Comwell Korsør. Ejeren af ejendommen, I/S Tårnborg Parkhotel af 17. marts 1998, har nu bekræftet, at de har indgået aftale med 3F om købet af ejendommen, der fremadrettet skal bruges som intern kursusejendom for 3F.
3F overtager ejendommen per 1. januar 2022, hvilket betyder, at med udgangen af december 2021 stopper Comwell med at drive hotelaktivitet fra ejendommen.
”Vi har været utrolig glade for at drive Comwell Korsør gennem de sidste 10 år, og jeg synes, at vi har fået skabt nogle rigtig gode resultater og tiltag sammen med organisationen. Derfor er det også med en vis portion vemod, at vi skal stoppe med at drive hotelaktivitet i ejendommen. Heldigvis er det ikke et farvel til Korsør, da vi fortsat driver Comwell Klarskovgaard i byen. Vi er i øjeblikket ved at kigge på, hvordan forretningskonceptet fremadrettet skal være her, og vi forventer bl.a., at der skal være åbent om sommeren, hvilket ikke har været tilfældet tidligere,” udtaler koncernchef, Peter Schelde, der samtidig understreger, at gæsterne ikke kommer til at mærke det forestående salg.
Hoteldirektør, Mikkel Kroustrup, er ikke i tvivl om, at Comwell fortsat vil spille en central rolle i området.
”Jeg tror på, at stedets unikke placering midt i skoven med udsigt til vandet vil appellere til rigtig mange møde- og hotelgæster oven på en lang tid med corona, hvor naturen er kommet til at spille en større rolle i vores hverdag. Stedet blev i tidernes morgen specialbygget til møder, kurser og konferencer og blev opført i de allerbedste materialer. Den kvalitet kombineret med stedets beliggenhed tror jeg kommer til at få en helt ny betydning i fremtiden, ligesom mange fortsat vil benyttet hotellet til særlige begivenheder og fester,” siger hoteldirektør, Mikkel Kroustrup, der lover masser af spændende og nye aktiviteter på Comwell Klarskovgaard, som Comwell-koncernen er medejer af.
Nøgleord
Kontakter
Signe Kamper Kankelborg
PR- og Kommunikationschef
skk@comwell.com
23328577
Billeder
Information om Comwell A/S
Comwell er en danskejet og landsdækkende hotelkæde med 16 hoteller i Danmark, to i Sverige samt ODEON i Odense og Centralværkstedet i Aarhus. I mere end 50 år har Comwell drevet specialiserede møde- og konferencehoteller og har gennem årene høstet flere priser for deres møde-, service- og madkoncept. Comwell var de første til at introducere danskerne for den moderne mødepakke tilbage i 1969. I dag er det stadig Comwells kerneforretning, og den professionelle rådgivning, indsigt, læringsværktøjer og sparring varetages af hotelkædens specialuddannede MeetingDesignere. I dag servicerer de ikke kun traditionelle møder men også uddannelses- og kursusforløb, workshops, jobsamtaler, bestyrelsesmøder, udstillinger og events.
En atmosfærefyldt stemning og nordiske indretning kendetegner Comwells hoteller og venues. Med deres unikke placeringer ved enten natur, vand eller by har de appelleret til danske og udenlandske gæster gennem generationer, som har benyttet Comwell til ferier, weekend-, gourmet- og spaophold, bryllupper, konfirmationer, julefrokoster og andre af livets særlige begivenheder.
Siden 2015 har Comwell arbejdet målrettet med den grønne omstilling, hvilket har resulteret i prisen for Danmarks mest bæredygtige hotelkæde i 2019, 2020 og 2021. Alle Comwells hoteller har Det Økologiske Spisemærke i bronze og er certificeret med turismens internationale miljømærke Green Key.
Comwell råder over 2855 værelser og 430 møde- og konferencelokaler. Koncernen, der hovedsageligt er ejet af Nic Christiansen Invest, omsatte for 867,6 mio. kr. i 2019 og beskæftiger i dag 758 medarbejdere – heraf 130 elever.
Læs mere om Comwell på comwell.com
Følg pressemeddelelser fra Comwell A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Comwell A/S
Comwell-direktør fylder 60 – men løber stadig stærkere end de fleste.19.6.2025 09:49:57 CEST | Pressemeddelelse
Hoteldirektør Annette Gottlieb fra Comwell Roskilde fylder 60 år den 21. juni – og hun har stadig lige så meget drive, som da hun startede, hvis ikke endnu mere.
Comwell Hvide Hus Aalborg bliver en del af Wyndham Hotels & Resorts26.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Comwell Hotels udvider samarbejdet med det internationale hotelbrand Wyndham Hotels & Resorts. Fra den 1. august 2025 bliver Comwell Hvide Hus Aalborg en del af Wyndham-brandet ’Dolce by Wyndham’.
Comwell skærper sit strategiske ESG-fundament21.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Comwell har i dag offentliggjort hotelkædens ESG-rapport for 2024, som markerer et vigtigt skridt i Comwells ESG-fundamentet og tydeliggør fokusområder i en tid med stigende krav til ansvarlighed og transparens i hele markedet.
Det er aldrig for sent at begynde på et nyt kapitel8.5.2025 12:39:53 CEST | Aktuelt
Ditte Winther skaber gode oplevelser, og hun er dygtig til det. Som tjener har hun serveret, serviceret og sørget for, at møder, konferencer og selskaber forløb med nærvær og professionalisme. Men da hendes knæ sagde stop, blev hun nødt til at finde en ny vej – og den førte hende heldigvis dybere ind i Comwell, hvor hendes erfaring er en gave for både kollegaer og gæster.
Comwell Hotels sætter endnu en omsætningsrekord og styrker ESG-strategien6.5.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Den danskejede hotelkæde Comwell Hotels offentliggjorde i dag kædens årsresultat for 2024. Comwell går frem på både top- og bundlinje med en omsætning på 1.322,4 mio. kr. mod 1.290,6 mio. kr. i 2023 og et årsresultat før skat på 47,3 mio. kr. mod 34,2 mio. kr. i 2023. Kæden har desuden styrket sit bæredygtighedsfundament og ser lyst på fremtiden, der blandt andet inkluderer flere nye hotelprojekter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum