Internationale klimamål kræver hurtigere, global handling
Vi har travlt. Det er det, som står tilbage efter IPCC’s seneste rapport, der binder sløjfe på de seneste fem års klimaforskning.
Den understreger, at de klimabidrag fra verdens lande, som er meldt ind forud for COP26, ikke er nok, hvis vi skal overholde Parisaftalens målsætning om en global temperaturstigning et godt stykke under to grader. En temperaturstigning vil medføre markante konsekvenser for liv, biodiversitet og værdier, bl.a. fordi vi vil opleve mere ekstremt vejr.
For at bremse klimaforandringerne er der behov for mere global klimahandling end det, der allerede er på plakaten.
”Med 0,1 procent står vi i Danmark kun for en meget lille del af verdens udledninger – men med vores grønne ekspertise, viden og konkrete løsninger spiller vi en stor rolle i det globale klimaarbejde. I de her dage er jeg for anden gang vært, når ministre fra hele verden sætter gang i arbejdet frem mod COP28 – og til det er IPCC’s nyeste rapport et vigtigt indspark i arbejdet,” siger minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik Dan Jørgensen.
Ud over hurtig, global klimahandling peger rapporten også på, at der er brug for negative CO2-udledninger for at overholde Parisaftalen.
”Ifølge IPCC’s rapport ser vi ind i en fremtid, hvor el fra vedvarende energi er blevet billigere, og hvor vi ikke kan nå vores klimamål uden negative udledninger. Det er to spor, som vi i Danmark allerede forfølger. Vi skal udbygge meget mere VE, erstatte vores forbrug af kul, olie og gas med grøn strøm – og videreudvikle det nye, grønne erhvervseventyr i Nordsøen, som vi har sat i gang med den første lagring af CO2 i den danske undergrund, de første storskalatilladelser og den første aftale om international lagring af CO2,” siger klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard.
Synteserapporten integrerer og sammenstiller hovedkonklusioner fra de delrapporter og særrapporter, der er kommet fra IPCC i årene 2018-2022.
Groft sagt opsummerer den klimaets status, hvor vi er på vej hen, konsekvenserne af klimaforandringerne og vores mulighed for at tilpasse os - og endelig hvad der skal til for at kunne løse klimakrisen. Den kommer derfor ikke med nye, selvstændige fund, men giver et samlet billede af klimavidenskabens budskaber om klimaets udvikling.
Læs hele IPCC’s synteserapport her.
Fakta
- Rapporten er en sammenfatning af pointer på tværs af de delrapporter IPCC har udgivet i denne cyklus og sammenfatter dermed pointer fra knapt 8000 siders videnskabelige rapporter.
- Rapporten fastslår, at fortsatte udledninger vil lede til stigende global opvarmning og enhver decimal temperaturen stiger med, vil intensivere sammenfaldende farlige klima- og vejrhændelser.
- Globale drivhusgasudledninger skal toppe senest i 2025 og reduceres med 43 pct. i 2030 for at nå i mål om max temperaturstigning på 1,5°C i 2100.
- Vedvarende energi er blevet omkostningseffektivt. Mange reduktionsmuligheder bliver stadigt mere rentable. Fra 2010-2019 har der været et fald i enhedsprisen på solenergi på 85% og vindenergi på 55%.
- Global netto-nul udledning af CO2 er nødvendig i midten af dette århundrede for at holde opvarmningen under 1,5°. Netto-nul udledning af CO2 i energisektoren kræver bl.a. en substantiel reduktion og minimal brug af fossile brændsler (uden CCS), CCS for tilbageblivende fossile brændsler, CO2-frie elsystemer, udbredt elektrificering, energibesparelser og –effektivisering, samt alternative energimuligheder.
Information om Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
I Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet arbejder vi for målet om at reducere udledningen af drivhusgasser med 70 procent i Danmark i 2030 og for et visionært, grønt lederskab både i Danmark og ude i verden.
Følg pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Flere penge til pulje for grønne investeringer26.6.2025 15:41:57 CEST | Pressemeddelelse
CO2-intensive virksomheder og kommercielle indenrigsfærger skal have lettere ved at omstille sig. Regeringen hæver derfor den øvre grænse for støtte i Investeringsstøtteordningen, der hjælper de udledere, som har sværest ved at omstille sig.
Nye anbefalinger til en mere robust vandsektor i fremtiden26.6.2025 07:58:56 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har nu fået de første anbefalinger fra Vandreguleringsudvalget. Målet er en robust sektor, der også i fremtiden har høj forsyningssikkerhed og yder beskyttelse af drikkevand og vandmiljøer.
Et grønnere Danmark: Arbejdet med nye klimateknologier og -tiltag skal styrkes10.6.2025 09:00:08 CEST | Pressemeddelelse
Som opfølgning på Aftale om et Grønt Danmark er et nyt klimatiltagsudvalg blevet nedsat. Udvalget skal hjælpe med at styrke både implementering og udrulning af nye innovative løsninger i det danske landbrug.
Ny aftale om mere energieffektive bygninger er på plads23.5.2025 08:59:23 CEST | Pressemeddelelse
Staten har indgået en aftale med Kommunernes Landsforening (KL) og Danske Regioner, der skal forbedre energieffektiviteten af de offentligt ejede bygninger. Aftalen betyder også, at energimærkningsordningen for bygninger bliver digitaliseret og gjort mere simpel.
Ny politisk aftale om grøn strøm fra havvindmøller bidrager til et grønnere og mere sikkert Danmark19.5.2025 16:08:41 CEST | Pressemeddelelse
I en usikker verden skal Danmark og Europa producere mere grøn energi selv. Det baner en bred politisk aftale vejen for med rammerne for nye udbud af havvindmølleparker, der potentielt kan levere strøm til tre millioner husstande.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum