Statoil har taget levering af den første last andengenerations bioethanol

Statoil tog i mandags levering af den første last andengenerations bioethanol fra Inbicons demonstrationsanlæg ved Asnæsværket i Kalundborg. Lasten på knap 28.500 liter bioethanol blev kørt til Statoils lagertanke i Hedehusene, hvorfra det – senere på året – skal blandes i benzinen, således at Statoils kunder kan være med helt fremme, når det gælder om at benytte fremtidens transportbrændstoffer.
Fra maj 2006 og fire år frem var Statoil det eneste selskab i Danmark, der tilbød biobenzin til de danske bilister. Med loven om tvungen iblanding af bæredygtige biobrændstoffer, der blev vedtaget i Folketinget i 2009, er det nu blevet lovpligtigt for alle olieselskaberne at iblande bio-ethanol i benzinen, og i den forbindelse siger Statoils adm. direktør, Pia Bach Henriksen: ”Vi viser nu atter vores engagement og skubber på udviklingen. Denne første levering af mange er endnu et eksempel på, at Statoils ambition om at levere bæredygtige biobrændstoffer er en reel målsætning, som vi arbejder aktivt for.”
Statoil har købt de første fem millioner liter af Inbicons andengenerations bioethanol, der produceres på basis af restprodukter fra skov- og landbrug i modsætning til førstegenerations bioethanol, der produceres af produkter, der også anvendes som fødevarer fx majs, hvede og sukkerroer.
For yderligere information, kontakt:
Per Brinch, PR- og Kommunikationsdirektør, Statoil A/S, tlf.: 3342 4227
Statoil leverer omkring en femtedel af Danmarks samlede olieforbrug og driver mere end 300 benzinstationer i Danmark, heraf ca. en femtedel automatanlæg under varemærket 1-2-3. På selskabets raffinaderi i Kalundborg raffineres olieprodukter, som enten eksporteres eller sælges i Danmark til brug som fx brændstof til biler eller opvarmning af private hjem og erhvervsejendomme.
Nøgleord
Kontakter
Kirsten Grumstrup
Communication Manager
Pressekontakt, talsmand og diverse henvendelser
pressedk@circlekeurope.com
+45 29 13 55 51
Billeder
Information om Circle K
Følg pressemeddelelser fra Circle K
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Circle K
Elbilister får adgang til Berlingske14.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Circle K gør det endnu mere attraktivt at lade elbilen på farten. Som det første brændstofselskab i Danmark tilbyder Circle K – i samarbejde med Berlingske – adgang til nyheder og kvalitetsindhold til nul kroner, mens bilen lader op.
Nordjyderne strømmer mod elbiler: Interessen er fordoblet på to år8.7.2025 10:23:27 CEST | Pressemeddelelse
Flere nordjyder end nogensinde har en elbil i kikkerten. En ny landsdækkende undersøgelse, som YouGov har foretaget for Circle K, viser, at 29 procent af nordjyderne overvejer at købe en elbil i 2025. Det er næsten en fordobling siden 2023 – og betydeligt over landsgennemsnittet på 25 procent.
Prisudvikling gør biobrændstoffet HVO attraktiv i den grønne omstilling af den tunge transport18.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det CO2-reducerende biobrændstof HVO er ikke et nyt fænomen på brændstof-markedet, men den seneste prisudvikling gør det nu langt mere attraktivt i den grønne omstilling i praksis. Med en prisforskel på kun 1,51 kr./literen bliver HVO et reelt grønt alternativ i transportsektoren, lyder det fra Circle K.
Elbilen tager førersædet – flere end nogensinde vil skifte til el4.6.2025 09:57:07 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne vender ryggen til benzin og diesel og drømmer i stigende grad om at sætte strøm til bilen. En ny landsdækkende undersøgelse foretaget af YouGov for Circle K viser, at hver fjerde dansker overvejer at anskaffe sig en elbil i 2025. Det er en markant stigning fra 2023, hvor det kun gjaldt 16 procent.
Circle K og Too Good To Go udvider samarbejdet og fejrer vigtig milepæl26.2.2025 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Circle K har i samarbejde med Too Good To Go sikret, at mere end 350.000 poser med overskudsmad har fået nyt liv blandt danskerne – til glæde for kunderne og miljøet. Det svarer til en besparelse på over 945.000 kg CO2e – eller udledningen fra 164 flyture rundt om jorden. For at reducere madspild globalt udvides succesen nu til flere lande, så det bl.a. dækker Danmark, USA, Canada og senest Holland, Tyskland og Belgien.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum