Lidls elevhold har ansvaret for kædens butik i Grenaa: “Jeg er blevet bekræftet i, at jeg gerne vil være butikschef en dag”

Fra den 14.-18. marts har kunderne i Lidl i Grenaa mødt anden års eleverne fra Lidl, som hele ugen selv har driftet butikken. Eleverne har blandt andet stået for vagtplan, små aktiviteter i løbet af ugen og specialtilbud i butikken. Eleverne er ved at færdiggøre deres uddannelse, og det at drive en butik alene er en vigtig del af deres 2-årige elevuddannelse. En af eleverne er 23-årige Louise Rasmussen:
”Det har været vildt sjovt at prøve at være butikschef, selvom det den første dag også var ret hektisk. Alle skulle lige finde deres roller og bevare overblikket over opgaverne,” fortæller Louise Rasmussen, der til daglig er elev i en af Lidls butikker i Vejle.
Hun søgte ind på Lidls butikselevuddannelse, fordi det tiltaler hende at kombinere skolen med en praktisk hverdag i butikken, hvor man hurtigt kan prøve det af, som man lærer på skolebænken.
En af de ting, som Louise i denne uge har erfaret, er, at det kræver et stærkt samarbejde at drive en butik. Heldigvis kender elevholdet hinanden særdeles godt, da de under skoleopholdene bor sammen på skolen i Grenaa og fungerer som vigtige sparringspartnere for hinanden i forløbet.
”Når man styrer en butik, finder man ud af, hvor vigtigt et stærkt og godt samarbejde er. Her er ingen vigtigere end andre. Det har været en fed oplevelse at lykkedes sammen, og det giver da selvtillid og blod på tanden. Jeg er i hvert fald blevet bekræftet i, at jeg gerne vil være butikschef en dag,” fortæller Louise Rasmussen.
Det er vigtigt at turde give ansvaret fra sig
Siden 2011 har dagligvarekæden Lidl uddannet butikselever fra hele Danmark, hvor otte skoleophold i Grenaa kombineres med teoretisk viden, som kan omsættes direkte til praksis ude i butikkerne. Hos Lidl er man ikke i tvivl om, at det er vigtigt at turde give ansvaret fra sig.
”I Lidl tror vi på, at eleverne vokser ved at blive vist tillid til at prøve – og det er i den grad dét, eleverne beviser i denne uge. Det er vigtigt for os at være med til at udvikle og investere i fremtidens talenter, og det er det, vi gør med vores butikselevuddannelse. Vi oplever, at mange vælger at vokse hos os og benytte sig af de karrieremuligheder, vi har i Lidl,” siger HR-direktør i Lidl, Hauke Daene.
Lidl har store fremtidsplaner i Danmark og har for nyligt meldt ud, at dagligvarekæden i løbet af få år vil åbne over 60 nye butikker i Danmark. Butikker, der i fremtiden skal besættes med dygtigt personale.
”I vores branche er der altid behov for dygtige medarbejdere. Derfor ser vi det også som vores pligt at være med til at uddanne fremtidens medarbejdere, der på sigt forhåbentlig vil overtage roret i vores mange butikker,” fortæller Hauke Daene.
Når Louise Rasmussen snart afslutter sin butikselevuddannelse, har hun da også en helt klar retning for hendes videre karriere i Lidl:
”Lige nu er planen, at jeg skal være salgsleder, når jeg afslutter butikselevuddannelsen. Herefter vil jeg gerne uddanne mig som souschef, og senere er mit mål at blive butikschef. Jeg ser i hvert fald en fremtid i Lidl, da sammenholdet her er helt unikt – ikke kun i de enkelte butikker, men også på tværs af dem.”
Kort om Lidls elevuddannelse:
- Lidl har uddannet elever siden 2011.
- Rekruttering af dette års elever er allerede i gangog stadig åben for ansøgninger.
- Uddannelsen varer to år, består af otte skoleophold af hver en uges varighed og eleverne får løn under uddannelsen.
- En Lidl-elev tjener cirka 1.000 kroner mere om måneden før skat end overenskomsten tilsiger.
- Der afholdes, ud over de obligatoriske skoleophold, otte elevdage i løbet af elevernes 2-årige uddannelse. Fokus er på elevernes faglige – og personlige kompetencer.
Læs mere om elevuddannelsen og hvordan man søger om optagelse på karriere.lidl.dk/elev
Nøgleord
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkBilleder


Information om Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som ansvarlig dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem et tillidsfuldt samarbejde med vores partnere garanterer vi et velgennemtænkt vareudbud til den bedste pris.Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 163 danske butikker. Vi arbejder hver dag som aktiv samfundsaktør på at skabe målbar værdi, der rækker ud over Lidls egen forretning.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk.
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Lidl bakker op om regeringens udmelding om salgsbegrænsning af tobak – har allerede 24 tobaks- og nikotinfrie butikker7.5.2025 10:42:41 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 7. maj offentliggjorde regeringen deres plan for at begrænse antallet af steder, der forhandler tobak og nikotin. I dagligvarekæden Lidl Danmark annoncerede man allerede i 2023 en plan for endelig udfasning af alle tobaks- og niktonprodukter, og derfor bakker man op om regeringens tiltag og kalder det et vigtigt skridt mod en sundere fremtid.
Lavbundsjorde i fokus i nyt samarbejde mellem Arla og Lidl5.5.2025 10:11:13 CEST | Pressemeddelelse
Arla Foods og Lidl Danmark gør et af hovedpunkterne i Den Grønne Trepart til virkelighed i et nyt samarbejde, der skal hjælpe Arla-landmænd med at udtage kulstofrige lavbundsjorde. Projektet skal belyse, hvordan udtagning af lavbundsjorde kan reducere CO2-udledningen og på sigt gavne natur og biodiversitet.
Efter historisk antal butiksåbninger: Lidl har plantet rekordmange træer i samarbejde med Plant et Træ2.5.2025 06:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Med 18 butiksåbninger satte Lidl Danmark rekord i 2024. Det har de nu markeret med sin hidtil største træplantning: 22.000 træer i samarbejde med Plant et Træ. Sidste del af skoven blev plantet d. 1. maj og er fredskov på kommunal jord.
Lidl i ambitiøs digital satsning: Ny scan-selv-løsning giver større kundetilfredshed og mindre svind23.4.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmark er i gang med en landsdækkende udrulning af en ny og moderne scan-selv-løsning, der kombinerer effektiv teknologi med nærværende kundeservice, og resultaterne er allerede at se. Det er blevet nemmere og hurtigere for kunderne at handle, samtidig med at svindstatistikken er forbedret, fortæller salgs-, udviklings-og ejendomsdirektør, Mads T. Nielsen.
Lidls nye private label-mærke er landet i butikkerne: Madværket samler flere hundrede hverdagsprodukter fra danske leverandører under ét nyt fælles brand31.3.2025 06:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Lidls kunder er på indkøb efter danske hverdagsprodukter til gode priser, skal de kigge efter det røde Madværket-logo. Et nyt dansk private label-brand, der samler et bredt udvalg af danskproducerede fødevarer, er nemlig landet i kædens butikker. Lidl vil gøre det nemmere for forbrugerne at vælge og støtte danske lokale producenter, hvilket både bidrager til en bedre forsyningssikkerhed og arbejdspladser i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum