DI - Dansk Industri

DI: Nyt ansvarligt byggeforlig fornyr byggeriets overenskomster

Del
Efter mange og lange forhandlinger siden januar indgik DI og 3F Byggegruppen i dag forlig om fem overenskomstaftaler for byggeriet. Arbejdsmarkedets tredje store forlig gælder for cirka 80.000 medarbejdere i bygge- og anlægsbranchen på 3F’s område.

De afsluttende forhandlinger varede natten over, men så kunne DI og 3F Byggegruppen først på eftermiddagen i dag skrive under på en to-årig aftale, der tager livtag med et par af de store stridspunkter gennem mange års byggeri-forhandlinger – aflønningen af udenlandsk arbejdskraft og bedre arbejdsmiljø.

- Jeg er yderst tilfreds med forløbet, hvor begge parter har kæmpet hårdt, men grundlæggende har taget ansvar for både byggebranchen og for Danmark. Vi har landet et forlig, der er forholdsvist dyrt for virksomhederne, men først og fremmest ansvarligt og fornyende, siger DI’s forhandlingsleder, vicedirektør Niels Grøn, der mener, at de to nye forhandlingsparter greb chancen for en god proces.

De indledende møder begyndte helt tilbage i september, og parterne har over månederne bestræbt sig på at mødes med åbenhed over for, hvad modparten bragte på bordet.

- Vi forsøgte at mødes med tillid og imødekommenhed over for hinandens krav og ønsker. Det er lykkedes, synes jeg. Vi har kæmpet hårdt, men samtidig tænkt kreativt for at opfylde hinandens ønsker, og det er årsagen til, at vi står med en aftale i dag. Endda en aftale, som indeholder fornyende, men balancerede løsninger på gamle problemer, siger Niels Grøn.

Forliget følger lønmæssigt aftalen i industriens gennembrudsforlig. Men omkring det andet store fokusområde for 3F Byggegruppen, aflønning af udenlandsk arbejdskraft, har parterne indført et nyt boligtillæg. Udenlandske medarbejdere på mindsteløn får i boligtillæg 25 kr. ekstra per time i op til tolv måneder.

- Boligtillægget er en atypisk måde at løse en velkendt udfordring på, men det er en god løsning. Det er skræddersyet til målgruppen, for det sikrer udenlandske medarbejdere rimelige økonomiske rammer under deres ophold i Danmark, siger Niels Grøn.

Forliget har prioriteret bedre arbejdsmiljø meget højt – både for at undgå ulykker og forebygge nedslidning.

- Det har været højt prioriteret hos begge parter at forbedre arbejdsmiljøet på de danske byggepladser. Antallet af ulykker skal ned og nedslidning skal forebygges endnu bedre. Det har vi aftalt at bruge en del flere penge på til fordel for både medarbejdere og arbejdsgivere, siger Niels Grøn, der også fremhæver de nye initiativer inden for uddannelse og barsel, som en meget positiv del af den nye aftale.

Som de andre overenskomstforlig skal byggeaftalen til urafstemning hos de respektive fagforeningers medlemmer. Det sker formentlig i april.

Fakta: 

Hovedelementerne i overenskomstfornyelsen mellem 3Fs Byggegruppe og DI om nye 2-årige mindstelønsoverenskomster på byggeriets område:

Timeløn, lærlingesatser, pension, særlig lønopsparing, genebetalinger og ret til at akkumulere uddannelse.

Mindstelønnen stiger med 4,50 kr. pr. 1. maj 2023 og med 4,50 kr. pr. 1. januar 2024

Øvrige genebetalinger stiger med 4,5 pct. i 2023 og 3,5 pct. i 2024

Betalingssatserne til lærlinge forhøjes med 4,5 pct. i 2023 og 3,5 pct. i 2024

Bidraget til den særlig lønopsparing stiger med 1,8 procentpoint pr. 1. marts 2024, hvor det udgør i alt 14,7 pct. af medarbejderens ferieberettigede løn. Dog stiger den 2 procentpoint for lærlinge.

Arbejdsgivers pensionsbidrag ændres pr. 1. juni 2023 fra 8 til 10 pct., mens medarbejderbidraget ændres fra 4 til 2 pct. Den samlede pensionsindbetaling vedbliver således med at være 12,0 pct.

Mere fleksible arbejdstidsregler

Det er blevet indført mulighed for at aftale en 4 dages arbejdsuge under visse betingelser.

Styrkelse af det lokale samarbejde

Aftalen giver tillidsrepræsentanten bedre adgang til at mødes med nye kollegaer, og der må generelt ikke lægges hindringer i vejen for organisering af medarbejderne. Desuden kan valg af tillidsrepræsentanter foregår i arbejdstiden.

Nye regler for betalt barsel 

Overenskomsternes barselsbestemmelser tilpasses de nye orlovsperioder. Far/medmor har fået øremærket yderligere 2 ugers orlov med løn, og forældrene har herudover fået yderligere 2 ugers løndækket orlov, der kan deles mellem dem. For alle ugerne er der arbejdsgiverbetalt løn, dog med et loft på 225 kr. pr. time.

Det giver samlet set 36 ugers orlov med løn efter fødselstidspunktet modsat de 32 uger, som der er i dag.

Bedre muligheder for uddannelse

Der er indført mulighed for at akkumulere ret til fravær til uddannelse, så ugerne kan overføres fra år til år, dog maks. op til 6 uger.

De lokale parter kan udpege en uddannelsesrepræsentant

Parterne anbefaler, at der udpeges en uddannelsesrepræsentant, hvis der er lokal enighed om det. Uddannelsesrepræsentanten skal bistå virksomhed og medarbejdere i arbejdet med uddannelse efter overenskomsternes bestemmelser.

Implementering af arbejdsvilkårsdirektivet

Overenskomstfornyelsen ændrer i parternes bestemmelser om ansættelsesbeviser, så der tages højde for de nye regler i arbejdsvilkårsdirektivet. Ændringen erstatter de hidtidige regler om ansættelsesbeviser.   

Boligtillæg

Der betales et boligtillæg til medarbejdere, som ikke er bosiddende i Danmark ved ansættelsen eller udstationeringens start. Ordningen gælder fra 1. januar 2024. Tillægget udgør 25 kr. per time. Boligtillægget bortfalder i den udstrækning medarbejderens timeløn overstiger mindstebetalingssatsen med tillæg af boligtillæg. Boligtillægget betales i op til 12 måneder.

Fokus på natarbejdernes helbred                          

NFA’s (National forskningscenter for arbejdsmiljø) anbefalinger om natarbejde bliver indarbejdet i Byggeriets 5 overenskomster. Der skal ved natarbejde af et vist omfang tilbydes yderligere helbredskontrol samt begrænsning af gravides natarbejde.

OBS

Både arbejdsgivere og lønmodtagere skal godkende forligsmandens mæglingsforslag ved afstemning, før de nye overenskomster træder i kraft. 

Virksomheder skal først tage højde for de nye regler og satser, når alle overenskomster er blevet vedtaget. Indtil da gælder overenskomsten for 2020-2023.

Regulering af løn, tillæg mv. skal derfor først ske med tilbagevirkende kraft fra den 1. marts 2023, når den nye overenskomst er endeligt trådt i kraft.

Du kan holde dig opdateret om overenskomstforhandlingerne på di.dk/OK  eller ved at tilmelde dig nyhedsbrevet Personale Update.

Følg os på:

    

Kontakter

Yderligere oplysninger:
Pressekoordinator Lars Bøgeskov, 22363138, larb@di.dk

Billeder

Information om DI - Dansk Industri

DI - Dansk Industri
DI - Dansk Industri
H. C. Andersens Boulevard 18
1553 København V

3377 3377http://di.dk/

Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.

DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

Topchefer for europæisk erhvervsliv samles i København21.5.2025 09:12:45 CEST | Presseinvitation

Europæisk erhvervsliv holder torsdag den 22. maj og fredag den 23. maj topmøde i København om aktuelle og geopolitiske emner som optakt til det danske EU-formandskab. Det sker på et dystert bagtæppe, hvor nye tal viser alarmerende udvikling for europæiske virksomheders syn på deres konkurrenceevne de seneste år. Ved samme lejlighed fremlægges det europæiske erhvervslivs politiske anbefalinger til det kommende danske EU-formandskab.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye