Skoler slap kunsten fri

I går var der fernisering på Urbanskolens tre skoler i Esbjerg. De lokale kunstnere René Holm, Lotte Lambæk og Sara Vilslev har nemlig skabt værker til Præstegårdsskolen Urban, Rørkjær Skole Urban og Danmarksgades Skole Urban, så skolernes børn kan møde kunst hver eneste dag.
Værker lyste op
Under et stort neonskilt med teksten ”The Dream is yours” indviede borgmester Jesper Frost Rasmussen de nye lysværker på Præstegårdsskolen. Kunstværkerne begynder allerede på ydersiden af bygningen og leder så vej gennem foyeren til skolens festsal. På årets korteste dag lyste René Holms værker op i vintertusmørket og viste de håb og drømme, skolens børn har bidraget til kunstværket med.
I sin tale til skolens børn lagde borgmester Jesper Frost Rasmussen vægt på betydningen af kunst og kultur i hverdagen.
”I oplever kulturen omkring os og bruger kreativiteten til at lære, udvikle jer og forstå vores demokrati og samfund. Det, tror jeg, kan være med til at åbne for nye perspektiver på verden,” sagde borgmesteren.
Børn fra Specialcentret på Præstegårdsskolen var i forreste række med en fremvisning af stomp for de fremmødte børn og gæster.
Kunst i tunnellen
Herefter fortsatte indvielsen på Rørkjær Skole, hvor Lotte Lambæks store mosaikværk ”Vi er stjernestøv” blev afsløret i tunnellen ud mod Ringen. Selve indvielsen blev foretaget af formanden for Kultur & Fritidsudvalget, Jakob Lose, og skolens kor slog den glade stemning an.
På Danmarksgades Skole måtte alle skolebørn efter taler og sang ud at gå en omgang om skolen for at få alle Sara Vilslevs værker med – lige fra det lysende skilt over porten til en hel stime af keramikfisk produceret af skolens børn sammen med kunstneren.
Sammen om et kunstværk
Elevrådsformand Cornelia Mosegaard Finsen talte også til ferniseringen og var ikke i tvivl om, at kunstværket har gjort en forskel på Danmarksgades Skole.
”Det var faktisk ret fedt, at vi kunne være sammen om at lave et kunstværk, der er til gavn for hele skolen. Det betyder noget for stemningen, når der hænger noget på væggene på skolen og i lokalerne,” sagde elevrådsformanden.
Med de nye kunstværker af de tre lokale kunstnere er det let at se, at Urbanskolen er Esbjerg Kommunes profilskole for kultur. Kunstværkerne er alle placeret, så det er muligt for alle og enhver at nyde dem udefra, og er et oplagt mål for en gåtur i juledagene.
Kontakter
Jesper Frost Rasmussen, borgmester, jesra@esbjerg.dk, tlf. 27 24 18 00
Karen Jermiin Nielsen, udviklingskonsulent i Kultur & Projekt, kan11@esbjerg.dk, tlf. 21 22 63 52
Billeder
Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Erfaren historiker bliver ny chef på Esbjerg Byhistoriske Arkiv25.4.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. juni 2025 tiltræder Lulu Anne Hansen som arkivchef på Esbjerg Byhistoriske Arkiv. Den nye chef har stor erfaring med både forskning, undervisning og ledelse og er klar til at føre Esbjergs arv videre.
Motion for alle: Royalt fællesskab ruller ind på Ribelund25.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Alle kan være med, når den royale stemning rammer Ribelund den 2. maj. Udviklingscenter Vest og Specialcentret har inviteret beboere og deres pårørende til Royal Side Run med to ruter, som sikrer, at alle kan komme omkring, uanset om de går, løber eller har hjul under sig. Alle andre er også velkomne.
Hvordan skal Esbjerg Kommune udvikle sig frem mod 2038?10.4.2025 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Bæredygtig byudvikling, mobilitetsknudepunkter, klima, Esbjerg Havn, oplevelser, kultur og byliv. Det er vigtige temaer for Esbjerg Kommunes fremtidige udvikling, som forslaget til Kommuneplan for 2026-38 tager fat i, og som du måske også har en holdning til?
Sidste skoledag fejres med et brag af en fest på Tobakken10.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På årets sidste skoledag byder UngEsbjerg alle afgangselever i 9. og 10. klasse i Esbjerg Kommune til fest, fællesskab og oplevelser. Som noget nyt bliver festlighederne alkoholfri, på Tobakken - og federe end nogensinde før.
Ruterne i Ribe er klar: Kom med Royal Run på en tur igennem Danmarkshistorien9.4.2025 09:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Endelig afsløres de tre ruter til Royal Run i Ribe, hvor deltagere, tilskuere og tv-seere kan glæde sig til at opleve det bedste af Danmarks ældste by. Alle tre distancer starter og slutter i hjertet af Ribe og byder undervejs på masser af historie, charme og folkefest.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum