Den Grønne Ungdomsbevægelse: Regeringsgrundlaget er ikke ambitiøst nok i en buldrende klimakrise
“SVM-regeringen fødes midt i en buldrende klimakrise, og den kommende regeringsperiode bliver altafgørende for klodens fremtid. Alligevel er der en afgrundsdyb kløft mellem det som klimavidenskaben siger, at der er nødvendigt, og det som SVM-regeringen nu lægger op til. Det grønne ambitionsniveau er for lavt, og socialdemokratiet har solgt ud af klimaambitionerne. I sidste ende er det kloden, ungdommen og fremtidige generationer, der betaler for den nye regerings klimasvigt,” siger Selma de Montgomery, aktivist i Den Grønne Ungdomsbevægelse
For en uge siden lancerede Klimarådet en ny rapport som viste, at 70% målet ikke er i overensstemmelse med Parisaftalens 1,5-gradmål. Alligevel holder den nye regering fast i 70%-målet og beholder hockeystaven, selvom både Mette Frederiksen og Jakob-Ellemann var klar på at hæve klimamålet under valgkampen.
“Denne her regering kommer til at sidde på magten i de mest afgørende for planetens fremtid, men det ansvar svigter regeringen fra start, ved ikke at sætte de tilstrækkelige klimamål. Hvis den nye regering faktisk tog klimakrisen alvorligt, ville de hæve 70% målet markant i regeringsgrundlaget. I stedet fremrykker klimaneutralitet fra 2050 til 2045, som er lidt en joke når vi udemærket godt ved, at det ikke er i nærheden af at holde sig indenfor 1,5-gradmålet,“ siger Christian Fromberg, aktivist i Den Grønne Ungdomsbevægelse
Sammen med en CO2-afgift skal tiltag i det såkaldte “udviklingspor” omstille landbruget. Dette er på trods af, at Klimarådet har sået stærk tvivl omkring teknologiernes potentiale og i stedet peger på, at det største potentiale findes ved at omlægge den animalske produktion. Foruden en kurs for landbruget peger SVM-regeringen på en større satsning på udrulning af elbiler på de danske veje for at skabe en grøn transportsektor. Den Grønne Ungdomsbevægelse kritiserer SVM-regeringen for at sætte lid til umodne teknologier og overse de kendte og mest effektive virkemidler:
“Der er brug for en grundlæggende omlægning af landbruget, ikke et korthus af usikre teknologier. Fortsat at frede den animalske produktion er at lamme den nødvendige omstilling. Samtidigt vil SVM-regeringen forsat asfalterer vejen til klimahelvede, hvor antallen af elbiler virker til at være målet i sig selv, i stedet for at skabe en grøn infrastruktur, hvor den kollektive trafik prioriteres.” siger Rosanna Børsting, aktivist i Den Grønne Ungdomsbevægelse.
Kontakter
Christian Fromberg
Tlf:29294875fromberg5@outlook.dkRosanna Børsting Sørensen
Tlf:26247828rosannaboersting@gmail.comSelma de Montgomery
Tlf:31522142selma@demontgomery.dkBilleder
Information om Den Grønne Ungdomsbevægelse
Den Grønne UngdomsbevægelseGrundtvigs Sidevej 2
1865 Frederiksberg C
+45 30 63 66 36https://www.dgub.dk/
Den Grønne Ungdomsbevægelse kæmper for en grøn og retfærdig fremtid. Vi er en græsrodsbevægelse af unge over hele landet og er partipolitisk uafhængige.
Følg pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Den Grønne Ungdomsbevægelse indkalder til “alternative” forhandlinger om Klimaloven3.12.2025 13:39:23 CET | Pressemeddelelse
Aktivister fra Den Grønne Ungdomsbevægelse har indkaldt til åbne forhandlinger for at komme i dialog med klima-ordførerne, som i disse dage forhandler om en ny klimalov – heriblandt et 2035-mål for Danmarks territoriale drivhusgasudledninger.
Den Grønne Ungdomsbevægelse demonstrere foran forhandlinger27.11.2025 15:10:41 CET | Pressemeddelelse
Her til eftermiddag er aktivister fra Den Grønne Ungdomsbevægelse tilstede foran Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet. Demonstrationen er i anledning af forhandlinger om en revision af Klimaloven, der starter i dag.
Aktivister: "82% er ikke nok, klimamålet det skal op"25.11.2025 11:17:08 CET | Pressemeddelelse
Klimademonstration i Rigsdagsgården i går arrangeret af Den Grønne Ungdomsbevægelse i protest mod Lars Aagaard og regeringens udspil om kun at reducere Danmarks drivhusgasudledninger med 82-85% i 2035.
Den Grønne Ungdomsbevægelse reagerer på COP30-aftale: Dybt uacceptabelt at fossile brændsler ikke er nævnt22.11.2025 18:07:40 CET | Pressemeddelelse
Lørdag eftermiddag lander årets COP30-aftale efter to ugers intensive forhandlinger i regnskovsbyen Belém. Aftalen indeholder hverken et krav om en udfasning af fossile brændsler eller konkrete mål mod afskovning. Samtidigt kalder Den Grønne Ungdomsbevægelse de rige landes klimafinansiering “Utilstrækkelig”, og understreger at hvis de rige lande ikke betaler deres nødvendige klimagæld, er en aftale om global fossil udfasning reelt umulig.
Danske aktivister demonstrerer for udfasningsaftale på COP3018.11.2025 03:56:40 CET | Pressemeddelelse
Den Grønne Ungdomsbevægelse har sammen med græsrodsbevægelser fra hele verden netop afholdt en demonstration på COP30, hvor de krævede en hurtig, fuldt finansieret og retfærdig udfasning af fossile brændsler.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum