MENY åbner i ILLUM

Rigtig mange danskere har gennem årene taget turen med rulletrapperne for at købe dagligvarer i stormagasinet ILLUM i København. Til april kommer MENY-kædens logo til at pryde facaderne på den 1.100 kvadratmeter store butik i ILLUMs underetage. Og det er naturligvis en nyhed, som MENYs kædedirektør Richo Boss har set frem til.
- Vi er super stolte over at kunne offentliggøre at vi åbner i ILLUM. Vi ser frem til at kunne åbne et madmarked i centrum af København. Og så i et stormagasin, hvor kunder netop går ind ad døren for at finde varer af høj kvalitet. Jeg kan garantere at det bliver en oplevelse at besøge MENYs madmarked i Illum i det nye år, siger MENYs kædedirektør Richo Boss.
Med en placering i det absolutte centrum af København er lokalerne i ILLUM kendt af danskere i og udenfor København. Og når det nye MENY ILLUM åbner i april bliver det et madmarked med fokus på høj kvalitet, gode råvarer og at være en indkøbsoplevelse ud over det sædvanlige.
MENYs madmarkeder har fokus på varer af høj kvalitet, et bredt sortiment og høj faglighed hos personalet med både betjent slagter-, fisk- og delikatesse-afdeling. MENY sikrer kunderne den bedste madoplevelse, uanset om det skal gå hurtigt eller man har god tid i køkkenet.
- Vores kunder sætter pris på høj kvalitet. Vi glæder os til samarbejdet, og til at byde alle vores kunder velkommen i det nye MENY ILLUM, siger Ulrik Windfeld, salgsdirektør i ILLUM.
MENY overtager butikslokalerne 1. februar 2022 og MENY ILLUM åbner i april 2022. I ILLUM Underground åbner også en ny blomsterbutik i november 2021.
Pressekontakt: Mie Rasmussen, Dagrofa Kommunikation, 7233 2323
Nøgleord
Kontakter
Dagrofa Koncernkommunikation
Pressekontakt
presse@dagrofa.dk
72332323
Billeder

Information om Dagrofa ApS
Med over 500 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik og Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Ny undersøgelse: MENY kåres som Danmarks stærkeste dagligvarebrand13.9.2025 07:30:04 CEST | Pressemeddelelse
Efter næsten et årti år med konstante forbedringer, indtager MENY nu førstepladsen, som danskernes stærkeste supermarkedsbrand. MENY skubber dermed Rema 1000 ned fra den trone, som kæden ellers har haft nærmest patent på 9 år i træk.
Skærbæks nye SPAR får lokale kræfter i front12.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når dørene senere på året åbner til byens nye SPAR, bliver det med en købmand, der både kender byen og kunderne. Bag supermarkedet står et lokalsamfund med et imponerende sammenhold.
Rekordstor opbakning til inspirationsmessen ’Madscenen - for professionelle’11.9.2025 10:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 10. september var fødevareleverandøren Dagrofa Foodservice værter for inspirationsmessen ’Madscenen – for professionelle’ i TAP1 i København. Der var i år rekordstor opbakning til arrangementet med over 160 udstillere og 1.700 deltagere.
Dagrofa reagerer på efterspørgsel: Mere end 40 nye varer i eget brand10.9.2025 10:57:54 CEST | Pressemeddelelse
Dagrofa har stigende salg af kædernes egne mærker. Nu kan kunderne møde mere end 40 nye produkter i premium-mærket OMHU.
Ny digital løsning skal fjerne administrativt bøvl i danske professionelle køkkener8.9.2025 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Fødevaregrosissten Dagrofa Foodservice og techvirksomheden FoodOp har forenet kræfterne i et nyt partnerskab, der skal gøre det nemmere drive et professionelt køkken. En digital assistent skal sikre, at der kommer mere fokus på madglæde og på kampen mod madspild i en travl hverdag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum