Debatmøde: EU set fra byggepladsen

Folkebevægelsen mod EU inviterer til debat- og informationsmøde hos 3F Faxe torsdag den 17. november i anledning af 50-året for dansk medlemskab af EU. Bliv klogere på konsekvenserne af EU’ Indre Marked på det danske arbejdsmarked, fagbevægelsens løsninger og udfordringerne med organisering af udenlandske kollegaer.
Få et historisk overblik over fagbevægelsens erfaringer med EU's Indre Marked. Ved Finn Sørensen, tidligere formand for Bryggeriarbejdernes Fagforening i København, samt næstformand, 3F Industri og Service (2005-2011), medlem af folketinget for Enhedslisten og arbejdsudvalget hos Fagbevægelsen mod Unionen.
Hør også oplæg af Bodil Signe, bygningssnedker og medlem af aktivistgruppen BJMF Immigrant, om hvordan man rent praktisk organiserer udenlandske lønarbejdere på de danske byggepladser.
Kom forbi, få ny viden og sig din mening. Det er gratis og alle velkommen.
Tid og sted: Torsdag d. 17. november kl 19-21. Hos 3F Faxe, Rådhusvej 73, 4640 Faxe.
Mødet er finansieret af Europa-Nævnet og afvikles i anledning af 50-året for dansk medlemskab af EU.
Billeder
Links
Information om Folkebevægelsen mod EU
Folkebevægelsen mod EU’s formål er at bringe Danmarks medlemskab af EU til ophør.
Folkebevægelsen mod EU er imod EU’s overstatslige styring og politiske integration. Modstanden mod EU er en kamp for selvbestemmelsesret og for et selvstændigt Danmark i et frit internationalt samarbejde.
Følg pressemeddelelser fra Folkebevægelsen mod EU
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkebevægelsen mod EU
Engageret og eftertænksomt debatmøde om EU's oprustning og finansiering af våbenproduktion i Det Grønne Hus om aftenen den 19. marts 2025 i Køge21.3.2025 14:30:40 CET | Pressemeddelelse
Oplægsholderne var formand, cand.scient.pol. Poul Breyen fra Europabevægelsen og Svend Erik Christensen fra Folkebevægelsens mod EUs landsledelse, med efterfølgende debat. Mødet var offentligt, åbent for alle og støttet af Europa-Nævnet. Alle på mødet såvel EU's ja- og nej-side, tilhængere og modstandere af oprustning, ønsker fred og er bekymrede over Ukrainekrigens farlighed og Trumps ageren på den internationale scene. Mødet var om, hvordan fred opnås. EU's utallige institutioner hvis formål tjener oprustning, blev listet op af Svend Erik Christensen. Våbenproduktionens CO2 udledning blev nævnt. Poul Breyen fortalte om anden verdenskrigs efterslæb i det fattige Italien i 50- og 60erne. Overalt på kirkegårdene lå Italienere og andre nationaliteters unge mennesker. Her var argumentet, at vi skal kunne vinde en krig for at undgå krig. EU's beslutning er nu baseret på Lissabon-traktaten fra 2008, EU's ”grundlov”, hvor der står at medlemslandene skal forbedre deres militære kapacitet, at
Debatmøde om EU's oprustning og finansiering af våbenproduktion onsdag den 19. marts kl. 19 i Det Grønne Hus i Køge13.3.2025 11:02:24 CET | Pressemeddelelse
Kom og bliv klog på EU's militære opbygning.
EU-modstandsveteran Poul Gerhard Kristiansen modtager årets Træskopris26.10.2024 15:35:21 CEST | Pressemeddelelse
EU-modstandens grand old man modtager traditionsrig pris på Folkebevægelsen mod EU's landsmøde
Folkebevægelsen mod EU aktiv med kampagne op til EU-valget30.5.2024 15:31:50 CEST | Pressemeddelelse
Selvom Folkebevægelsen mod EU ikke er på stemmesedlen til EU-parlamentsvalget den 9. juni, er der gang i flere aktiviteter i bevægelsen, der i denne valgkamp arbejder som en "aktivistisk tænketank."
Ung, kvindelig duo: Spidskandidater for Folkebevægelsen mod EU14.12.2023 10:01:11 CET | Pressemeddelelse
Folkebevægelsen mod EU har valgt kandidater til Europa Parlamentets-valget i 2024. I spidsen er bevægelsens kendte talsperson Susanna Dyre-Greenside samt det nye unge håb, Sine Bilfeldt. Begge 29 år og fra Østerbro i København.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum