Sådan kommer du bedst frem til Tour de France

I dagene fra fredag den 1. til søndag den 3. juli ruller Tour de France-feltet på tværs af landet, og mange veje i og omkring ruterne vil være spærret.
Hvis man har planer om at være tilskuer til én af de tre etaper, bør man planlægge sin tur i bilen eller autocamperen allerede nu. Planlæg, hvornår det er tid til afgang hjemmefra, tjek ruten til det perfekte Tour-spot og tænk over, hvor det er bedst at parkere.
Områdechef Charlotte Vithen, Vejdirektoratet, siger:
”Nu er det altså lige om lidt, at Tour de France-rytterne pisker gennem landet, og vi er rigtig mange, der glæder os til den kæmpemæssige folkefest, det helt sikkert bliver. Vi ved, at der er virkelig mange, som gerne vil opleve en eller flere etaper helt tæt på fredag, lørdag og søndag. Det kan også sagtens lade sig gøre, men vi beder om, at folk allerede nu går ind og booker en parkeringsplads i et af parkeringsområderne ude i kommunerne, for vi har brug for at få Tour-tilskuernes biler ind på parkeringsområderne og væk fra vejene, så vi kan afvikle trafikken på bedste vis. Vi undgår ikke kødannelse, men vi kan hjælpes ad, så det bliver en god folkefest for alle.”
Det vil i flere byer være svært eller næsten umuligt at køre ind i centrum, og mange kommuner har derfor oprettet store parkeringsområder, hvor man kan parkere bilen, mens man er ude for at heppe på rytterne. Er man i bil, bør man derfor booke en parkeringsplads allerede nu, så man er sikret en plads.
Tilskuere til Tour de France i Roskilde, Nyborg, Vejle, Slagelse, Sønderborg og Odsherred bør bestille parkering nu, så man ved, hvornår man skal ankomme og parkere i god tid, før cykelrytterne suser forbi.
På letourcph.dk kan man via et interaktivt kort få et overblik over parkeringsforholdene i de forskellige kommuner, og der er link til bookning af en parkeringsplads.
Læs mere om booking af parkeringspladser
Parkér ikke på kørebanen
Trafikanter skal forvente et massivt pres på vejene i dagene omkring Tour de France, hvor tilskuere fra alle egne af landet er på farten for at opleve cykelfesten langs ruten. Som bilist er det vigtig at være opmærksom på, at al standsning og parkering på selve kørebanen ikke er tilladt. Køretøjer, der holder på kørebanen, vil blive fjernet. Også af denne grund er det en god idé på forhånd at undersøge, hvor man har tænkt sig at parkere.
Langt de fleste vil opleve flere biler på vejene i dagene omkring Tour de France, og mange vil opleve trængsel og kødannelse. Derfor er det Vejdirektoratets anbefaling, at man planlægger sin rejse i rigtig god tid.
Otte gode råd for tilskuere til Tour de France:
- Beslut i god tid, hvor på ruten du vil se cykelrytterne suse forbi og book en parkeringsplads på forhånd, så du ved, hvornår du skal være fremme.
- Undersøg, hvordan du bedst kommer dertil, og hvor du vil parkere.
- Planlæg din rejse og kør i ekstra god tid på alle Tour-dagene. Det er træls at sidde i kø, men det er det hele værd for at opleve Tour de France i Danmark.
- Hold god afstand og vær tålmodig.
- Glem ikke drikkevarer, snacks, iPad til børnene og benzin på bilen/fuld el-opladning til køreturene under Tour de France.
- Søg aktuel trafikinformation, før du kører, på trafikinfo.dk
- Hold dig orienteret, mens du kører, ved at høre DR P4 trafikmeldinger i radioen.
- Overvej samkørsel, hop op på cyklen eller benyt kollektiv trafik.
Derudover er det vigtigt, at trafikanter, der skal til eller fra 2. etape af Tour de France om lørdagen den 2. juli, husker på, at sidste chance for at komme over Storebæltsbroen er kl. 12.30, hvorefter motorvejene Fynske Motorvej og Vestmotorvejen bliver spærret ved Nyborg V. på Fyn og Slagelse V. på Sjælland. Det sker for at sikre, at de sidste biler kan nå over Storebælt, inden broen lukker helt og aldeles fra kl. 13.00 til 18.00.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på vejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Læs mere om trafikken på trafikinfo.dk
Læs nyheden ”Husk nu på, at Storebæltsbroen og E20 er spærret lørdag den 2. juli”
Kontakter
Charlotte VithenOmrådechefVejdirektoratet
Tlf:22 16 70 72cv@vd.dkVejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon:
Tlf:20 61 26 64Vejdirektoratets pressetelefon:
Tlf:51 83 33 93Billeder
Information om Vejdirektoratet

Carsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
1577 København V
+45 7244 3333https://www.vejdirektoratet.dk/
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Roskilde festival giver kø og trængsel på vejene25.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Trafikanter og festivaldeltagere skal forberede sig på ekstra trafik på vejene omkring Roskilde i forbindelse med Roskilde Festival. Vejdirektoratet anbefaler at tage af sted i god tid.
Tilkørslen til Aarhus Syd Motorvejen spærret fra E45 mod Aarhus24.6.2025 12:18:59 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratets entreprenør skal lægge nyt asfalt på udfletningen fra E45 Østjyske Motorvej til Aarhus Syd Motorvejen. Trafikanter må derfor finde andre veje i aften- og nattetimerne, når de kommer sydfra på E45 og skal mod Aarhus.
E45 spærres i aften- og nattetimerne ved <58> Hedensted24.6.2025 10:42:57 CEST | Pressemeddelelse
Trafikanter på E45 Østjyske Motorvej vil fra den 25. til den 27. juni og igen fra den 7. til den 9. juli blive ledt over fra- og tilkørselsramperne ved <58> Hedensted i aften- og nattetimerne.
Næstved Svingbro bliver lukket en nat24.6.2025 10:41:48 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet spærrer Vestre Ringvej i aften- og nattetimerne fra torsdag 26. til fredag 27. juni for at justere riglerne på Næstved Svingbro.
Til- og frakørsel Hillerød Ø spærres24.6.2025 09:33:38 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet spærrer de sydvendte til- og frakørsler Hillerød Ø ved Roskildevej på Hillerødmotorvejens forlængelse. Det sker fra fredag den 27. juni til mandag den 7. juli.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum