Til- og frakørsel Hillerød Ø spærres
Vejdirektoratet spærrer de sydvendte til- og frakørsler Hillerød Ø ved Roskildevej på Hillerødmotorvejens forlængelse. Det sker fra fredag den 27. juni til mandag den 7. juli.

Når Hillerødmotorvejens forlængelse er udbygget til motorvej, vil der være mere trafik på til- og frakørslerne Hillerød Ø ved Roskildevej. Derfor er Vejdirektoratets entreprenør i fuld gang med at udvide både broen og til- og frakørslerne, så der skabes plads til flere svingbaner, der bedre kan afvikle trafikken.
En del af arbejdet foregår i den kommende tid på de sydvendte til- og frakørsler Hillerød Ø ved Roskildevej. For at få ombygningen udført så hurtigt som muligt, bliver ramperne spærret.
Spærringerne finder sted i perioden fra den 27. juni kl. 19:00 til den 7. juli kl. 04:00.
Spærringerne har følgende konsekvenser for trafikken:
- Frakørsel Hillerød Ø er spærret i den nordgående retning
- Tilkørsel Hillerød Ø er spærret i den sydgående retning mod København
Omkørsel
Trafikanter i nordgående retning på Hillerødmotorvejens forlængelse kan enten benytte frakørsel Allerød Nord eller frakørsel Hillerød S ved Peder Oxes Allé.
Trafikanter, der kommer fra Roskildevej og skal i sydgående retning mod København, kan køre nordpå af Hillerødmotorvejens forlængelse, dreje af ved Hillerød S, følge rundkørslen ved Peder Oxes Allé og på den måde komme tilbage på Hillerødmotorvejens forlængelse i sydgående retning.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet måtte medføre for trafikanter.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Nøgleord
Kontakter
Assad TurkmaniSenior projektlederVejdirektoratet
Tlf:72 44 32 56astm1@vd.dkElisabeth AaskovKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:40 32 62 04elaa@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Vejdirektoratet inviterer til markedsdialog om tunnelbyggeri i Aalborg10.7.2025 14:51:45 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet indleder en dialog med markedet for at finde de bedste løsninger til byggeriet af en tunnel under Limfjorden med tilhørende veje og broer.
Ejer Bavnehøj rastepladser åbner og klar til sommerferiens kørepauser8.7.2025 09:17:05 CEST | Pressemeddelelse
Ombygningen af til- og frakørslerne ved <54> Ejer Bavnehøj på E45 Østjyske Motorvej er færdige. Dermed kan rastepladserne åbne til sommerens ferietrafik. Sneptrup-stien, der løber under til- og frakørslerne nord for rastepladserne, åbner også i denne uge.
Den gamle bro over E45 ved <58> Hedensted rives ned den 23. og 24. august – motorvejen spærres i aften- og nattetimerne4.7.2025 09:02:00 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med udbygningen af E45 Østjyske Motorvej fra fire til seks spor, skal den gamle bro for Gesagervej over motorvejen ved <58> Hedensted rives ned. Både før, under og efter bronedrivningen vil der være gener og omkørsler for trafikanterne i området.
Ny asfalt på hovedvejen mellem Snoldelev og Solrød3.7.2025 12:56:43 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet lægger ny asfalt på Roskildevej mellem Snoldelev og Solrød fra mandag 7. juli til torsdag 24. juli. Vejen er spærret i aften- og nattetimerne.
Spærringer ved kryds syd for Grindsted i sommer og efterår3.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet er i gang med at ombygge krydset mellem Tingvejen og Søndre Ringvej/Vesterhedevej syd for Grindsted by ved Billund til en rundkørsel. I forbindelse med arbejdet er der behov for spærringer af bl.a. Søndre Ringvej, som spærres fra på mandag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum