HK Handel rejser sag mod Salling Group om usikre kontrakter
Tusindvis af ansatte har problemer med at få løn under sygdom og at optjene retten til dagpenge, selvom de knokler løs i et af landets supermarkeder. Det skyldes, at de er ansat på en kontrakt med variabel arbejdstid.
I Salling Groups supermarkeder – Føtex, Bilka, BR, Salling og Netto – skønnes over 50 procent af de ansatte at være ansat på en kontrakt, hvor der enten kun er få eller slet ikke nogen timer på papiret. Det medfører stor usikkerhed for den enkelte.
Derfor har HK Handel netop rejst en sag i den faglige voldgift mod Salling Group for at anvende disse arbejdskontrakter.
- Disse kontrakter skaber et parallelt og usikkert arbejdsmarked, hvor en række basale rettigheder som ret til løn under sygdom og dagpenge bliver svækket. De ansatte på de her kontrakter er blevet en moderne form for daglejere, og det kan vi på ingen måde acceptere, siger HK Handels formand Mette Høgh.
Omfanget er steget voldsomt
For at imødekomme et stigende behov fra Salling Groups side valgte HK Handel oprindeligt i 1990’erne at indgå enkelte aftaler om arbejdskontrakter med variabel arbejdstid. Men omfanget af den type ansættelsesform er steget voldsomt de seneste år, og HK Handel valgte derfor i 2020 at opsige aftalerne i forbindelse overenskomstforhandlingerne.
Salling Group benytter sig dog stadigvæk af den type kontrakter, og det anser man i HK Handel for at være i strid med overenskomsten.
Men værst af alt går det hårdt ud over medlemmerne, der med disse kontrakter lever på et usikkert indtægtsgrundlag.
- Det er en af de største arbejdskampe, som vi som fagforening står over for lige nu. Derfor har vi også besluttet os for at rejse den her sag, så vi forhåbentligt kan få sat en stopper for Salling Groups misbrug af den ansættelsesform, siger Mette Høgh.
Fakta
- Sagen mod Salling Group bliver ført i den faglige voldgift d. 1. juni. Den faglige voldgift er den del af det arbejdsretslige system, der behandler sager om forståelsen af de kollektive overenskomster.
- For HK Handel er sagen principiel, fordi kontrakterne medfører, at omfattede medlemmer får et meget usikkert indtægtsgrundlag.
- Et stigende antal medlemmer rapporterer om, at de fra den ene dag til den anden har mistet dele af deres indtægtsgrundlag, fordi de pludselig har stået uden de vagter, de havde regnet med.
- HK Handel har to løsninger på problemet: Enten skal Salling Group give de ansatte en fuldtidsansættelse eller en deltidsansættelse, hvor arbejdstiden er aftalt som et fast timetal .
Nøgleord
Kontakter
Mille RedanzPressemedarbejderHK Handel
Tlf:31796395mille.redanz@hk.dkInformation om HK Handel
HK Handel er fagforening for alle, der arbejder i butik, på kontor eller lager i handelsbranchen.
Følg pressemeddelelser fra HK Handel
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Handel
Nu går det løs: Overenskomster for over 200.000 handelsansatte skal til afstemning25.3.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra i dag er det muligt for medlemmer af HK Handel at stemme ja eller nej til de nye overenskomster. Formand for HK Handel Mette Høgh anbefaler medlemmerne at stemme ja.
Ny overenskomst for 11.000 butiksansatte på plads4.3.2025 15:28:53 CET | Pressemeddelelse
HK Handel og Dansk Industri er netop blevet enige om en ny treårig butiksoverenskomst. Med den nye aftale er der både udsigt til lønstigninger og mere fleksibilitet i arbejdslivet for de 11.000 ansatte, der er omfattet af overenskomsten.
Ny overenskomst sikrer solide lønstigninger til 180.000 butiksansatte21.2.2025 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
HK Handel og Dansk Erhverv Arbejdsgiver har netop indgået en ny treårig overenskomst på butiksområdet. Den nye aftale sikrer flere penge i lønposen og giver de ansatte større fleksibilitet.
Overenskomstforhandlinger for 180.000 butiksansatte skydes i gang i weekenden14.2.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Omkring 180.000 butiksansatte skal i weekenden have forhandlet nye løn- og arbejdsvilkår på plads. Ved forhandlingsbordet sidder parterne HK Handel og Dansk Erhverv Arbejdsgiver.
HK Handel: Det er skuffende, at man nu tillader lydovervågning i butikker23.1.2025 13:31:31 CET | Pressemeddelelse
Et bredt flertal i Folketinget har i dag vedtaget et lovforslag, der giver mulighed for brug af lydovervågning i landets butikker. Det er dybt bekymrende, at man ikke har taget højde for medarbejdernes tarv i den sag, lyder kritikken fra HK Handel.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum