Tomme ældreboliger kan nu anvendes til ukrainske flygtninge
Kommunalbestyrelsen har givet mulighed for, at flygtninge fra Ukraine, der skal boligplaceres i Haderslev Kommune, kan bo i ældreboliger. For at sikre en smidig sagsbehandling, har man uddelegeret beslutningskompetencen til forvaltningen, så kommunalbestyrelsen ikke skal behandle hver enkelt sag.
Tallene på, hvor mange flygtninge, der forventes i Danmark, svinger. Derfor afsøger kommunen lige nu alle muligheder for boligplacering.
116 ukrainske flygtninge er i øjeblikket visiteret til at bo i Haderslev Kommune efter særloven. Det tal forventes at stige til omkring 300, når de ansøgninger, der er modtaget på landsplan, er behandlet. Det kan blive højere endnu, hvis flygtningestrømmen stiger.
”Lige nu står omkring 40 almene ældreboliger i Haderslev Kommune tomme. Hvis de kan bruges til at huse ukrainske flygtninge, så synes vi i Senior- og Sundhedsudvalget, at det er en god idé. Der vil fortsat være ledige ældreboliger til de borgere, der får behov”, siger Allan Emiliussen, der er formand for Senior- og Sundhedsudvalget.
Almene ældreboliger kan normalt kun udlejes til de borgere, der er berettiget til dem ifølge loven, men når efterspørgslen er lav og der er tomme boliger, kan de udlejes til andre boligsøgende, hvis kommunalbestyrelsen giver tilladelse til det.
”Vi skal være klar til at handle hurtigt, når flygtninge fra Ukraine bliver boligplaceret i kommunen. Derfor har vi i Senior- og Sundhedsudvalget anbefalet kommunalbestyrelsen at uddelegere beslutningskompetencen til forvaltningen, så vi er klar, når behovet er der”, siger Allan Emiliussen.
Kommunalbestyrelsen besluttede på deres møde tirsdag at uddelegere beslutningskompetencen indtil særlovens udløb.
Kontakter
Allan EmiliussenFormand, Senior- og Sundhedsudvalget
Tlf:40 22 52 80Rolf Dalsgaard JohansenDirektør, Voksen og Sundhed
Tlf:40 15 95 72rolf@haderslev.dkInformation om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Haderslev får kystvandråd og 3,2 millioner kroner til Haderslev Fjord8.5.2025 11:05:12 CEST | Pressemeddelelse
Indsatsen for at redde Haderslev Fjord fortsætter og styrkes nu med oprettelsen af et kystvandråd. Med kystvandrådet følger 3,2 millioner kroner fra staten, der skal bruges på at forbedre den økologiske tilstand i Haderslev Fjord og Dam.
Folketingets formand er hovedtaler ved Haderslev Lysfest11.4.2025 13:04:21 CEST | Pressemeddelelse
Søren Gade taler ved 80-året for Danmarks Befrielse til Haderslev Lysfest. Op mod 10.000 mennesker forventes at deltage i begivenheden.
Haderslev Kommune markerer 80-året for befrielsen med nyt kunstværk3.4.2025 15:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Nyt kunstværk i Haderslev skal symbolisere fred, frihed og forsoning. Slots- og Kulturstyrelsen støtter værket med knap en halv million.
Haderslev Fjord modtager 2,3 millioner kroner til naturgenopretning3.3.2025 08:30:48 CET | Pressemeddelelse
Dagens udmelding om midler til danske fjorde vækker glæde i Haderslev Kommune. Fjordfonden uddeler 10 millioner kroner til naturgenopretning til fem danske fjorde. Haderslev Fjord er en af de fjorde, der modtager penge, i alt 2,3 millioner kroner.
Politisk glæde efter nyhed om 15 millioner til Vojens Station27.2.2025 09:12:13 CET | Pressemeddelelse
Vojens Station tildeles en sum penge til udvikling, der blandt andet skal bruges til forskønnelse af stationsbygningen, perronen og udenomsarealerne. Derudover er der planlagt en øget biodiversitet, grønne områder, aktiviteter og uderum. Det vækker politisk begejstring i kommunen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum