Politisk glæde efter nyhed om 15 millioner til Vojens Station
Vojens Station tildeles en sum penge til udvikling, der blandt andet skal bruges til forskønnelse af stationsbygningen, perronen og udenomsarealerne. Derudover er der planlagt en øget biodiversitet, grønne områder, aktiviteter og uderum. Det vækker politisk begejstring i kommunen.

Vojens er en by i rivende udvikling, og nu får byen endnu et løft af de store:
Transportministeriet har valgt at afsætte penge til i alt seks stationsprojekter – herunder Vojens Station, der modtager 15 millioner kroner til udvikling.
"Det er gode nyheder for Vojens og for Haderslev Kommune", siger borgmester i Haderslev Kommune, Mads Skau og fortsætter: "Vi har et godt samarbejde med vores partnere DSB og Forum Vojens om det konkrete projekt. Nu glæder vi os til at begynde på planlægningen sammen."
Hos kommunens Land- og Byudviklingsudvalg er der også glæde over at se den positive udvikling i Vojens tage fart. Formand Bent Kloster siger:
"Vi har i kommunen mange helt særlige og stærke lokalsamfund, og Vojens er ingen undtagelse. Der er mange gode kræfter, der kommer til at få gavn af projektet her. Det, jeg er optaget af nu, er at se på, hvordan vi i samarbejde med DSB bedst kan fordele pengene, så de kommer Vojens mest muligt til gavn."
Det er en udvikling, som formand for Ungeudvalget, Marie Skødt, har fulgt længe.
"Dialogen tog form, da vi ledte efter en løsning til de unge uden opholdssted, der hang ud på Vojens Station", siger hun og fortsætter: "Mange borgere har været involveret i det arbejde, der ligger forud. Alle, der har været en del af byudviklingen i Vojens de sidste ti år, kan være stolte af det her. Det viser bare, at det lange, seje træk med mange møder om visioner og planer betaler sig."
Næste skridt for stationsarbejdet nu er, at kommunen, foreningen Forum Vojens og DSB skal detailplanlægge, hvordan pengene bedst kommer til gavn i stationsområdet.
Kontakter
Bent KlosterFormand for Land- og Byudviklingsudvalget, Haderslev Kommune
Tlf:40 31 17 86bklo@Haderslev.dkMads SkauBorgmester
Tlf:40 78 14 75mskau@haderslev.dkMarie SkødtFormand for Ungeudvalget
Tlf:29 44 00 59mask@haderslev.dkFølg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
80 år efter befrielsen: Fredskrystallerne i Haderslev sætter fokus på fred, frihed og forsoning16.10.2025 11:43:47 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 30. oktober kl. 19 er der fernisering af kunstværket, Fredskrystallerne, på Gammelting i Haderslev – i anledning af 80-året for Danmarks befrielse.
Kulturarv til 18 mio. kroner13.10.2025 13:17:42 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 3. oktober kunne Historie Haderslev åbne de røde døre til deres nye Formidlings- og magasinbygning, Historiens Hus Haderslev; noget alle medarbejderne havde set frem til.
Budget 2026-2029 for Haderslev Kommune skal sikre velfærd og udvikling19.9.2025 13:08:23 CEST | Pressemeddelelse
Der er indgået forlig om budgettet for Haderslev Kommune for de kommende fire år. Forligspartierne ønsker med aftalen at holde hånden under den nære velfærd og fortsat skubbe gang i udviklingen med tre overordnede, strategiske initiativer; kapacitet på plejeboliger, placering af svømmefaciliteter og samlet campus-område, samt en række øvrige prioriteringer.
Tilbagegang i DI-måling – Haderslev sætter retning for det videre arbejde4.9.2025 06:18:36 CEST | Pressemeddelelse
Kommunen tager erhvervsundersøgelsen alvorligt og vil styrke indsatsen i tæt samarbejde med erhvervslivet
Eske Kath skaber nyt gavlmaleri i Haderslev22.8.2025 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Kunstneren Eske Kath står bag nyt værk i Haderslev. Indvielse sker under kulturdage.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum