Fælles indsats for hjælp til ukrainske flygtninge

’Vi må og kan gøre noget,’ tænkte Ulla Sørensen, da krigen i Ukraine i februar var en realitet og de ukrainske flygtninge begyndte at komme til Danmark.
Foruden at være med i organisationsbestyrelsen i Boligforeningen Lillebælt er hun både koordinator for frivillighed, koordinator for mentorer i jobcenter Middelfart og desuden 1. viceborgmester i Middelfart Kommune.
Ulla Sørensen mødte mange gode kræfter i værtsfamilierne, der huser de ukrainske flygtninge. Men flere gjorde opmærksomme på, at de som værter ikke får penge til mad og forplejning til ukrainerne. Og selvom den gode vilje er der, kan det blive dyrt at hjælpe de ukrainske flygtninge.
’Jeg tænke, at med de mange gode kræfter i lokalsamfundet, må det være muligt at gøre noget,’ siger Ulla Sørensen.
66 paller med tørvarer og fælleshuse som udleveringssteder
Og så gik det hurtigt - på blot fire dage stod det hele færdigt og klart til at dele mad og andre fornødenheder ud til ukrainske flygtninge. En manøvre der naturligvis krævede logistisk overblik, fælles indsats og hårdt arbejde.
’Vi kontaktede Coop og fra deres tørvarelager i Odense fik vi 66 paller med fx knækbrød, kaffe, kiks og tandbørster. Men 66 paller fylder en del og hvor skulle vi opbevare alle varerne?’ lyder det fra Ulla Sørensen.
Hjælpen var heldigvis nær og den lokale virksomhed LIP har stillet et stort lager til rådighed, der fungerer som hovedlager. Derfra køres varerne ud til Boligforeningen Lillebælts fælleshuse i de forskellige boligafdelinger i Nr. Aaby, Gelsted, Ejby og Middelfart.
’Vi henter lækagevarer og andre varer hver dag og uddeler fra fælleshusene i boligafdelingerne. Der kommer hele tiden ukrainske flygtninge og henter mad og ting. De fleste er jo rejst fra alt, hvad de ejer,’ siger Ulla Sørensen.
Hun fortæller, at omkring 20 frivillige er med i projektet og mange lokale virksomheder har doneret forskellige ting. Fx Planet Nature der producerer tøjdyr og legetøj. Planen er indtil videre at fortsætte med uddelingerne ind til påske.
For formand i Boligforeningen Lillebælt, Alex Gren, er der ikke tvivl om, at en almen boligforening kan og skal hjælpe i den slags situationer.
’I det almene har vi et socialt dna, vi hjælper når vi kan. Det ligger os nært. I den her situation har vi både gode frivillige kræfter og fysiske rammer, der gør det muligt at gøre en forskel i en tragisk international begivenhed,’ siger Alex Gren.
Nøgleord
Kontakter
Ulla Sørensen
Initiativtager og medlem af organisationsbestyrelsen i Boligforeningen Lillebælt
Alex GrenFormand for Boligforeningen Lillebælt
Tlf:40 44 47 85algr@bdk.dkBilleder


Information om Boligkontoret Danmark
Fakta om Boligforeningen Lillebælt
Boligforeningen Lillebælt har 1.332 forskellige typer boliger fordelt på 26 afdelinger i Middelfart Kommune.
Boligforeningen Lillebælt er en almen boligorganisation, der ejer og udlejer almene boliger.
Boligerne udlejes i samarbejde med Boligkontoret Danmark, der som en foreningsbaseret og profitfri organisation leverer serviceydelser til mere end 30.000 lejeboliger landet over for både kommuner og boligselskaber.
Følg pressemeddelelser fra Boligkontoret Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boligkontoret Danmark
Hillerød Boligselskab bliver en del af Boligkontoret Danmark24.3.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hillerød Boligselskab har indgået administrationsaftale med Boligkontoret Danmark og bliver til september en del af det landsdækkende boligadministrationsselskab. Ifølge formand for Hillerød Boligselskab Søs Madsen har den lokale tilstedeværelse været vigtig for valget af samarbejdspartner.
Boligkontoret Danmark giver medarbejdere mulighed for øget fleksibilitet med forlængede weekender27.2.2025 10:43:20 CET | Pressemeddelelse
Medarbejdere i Boligkontoret Danmark får nu mulighed for at tage op til 10 fredagsfridage om året. Tiltaget skal understøtte en bedre balance mellem arbejde og privatliv – en prioritet, der vinder stadig større indpas på det danske arbejdsmarked.
Dagmar Kollegiet bød på kunst og julestemning13.12.2024 09:56:47 CET | Pressemeddelelse
Den 10. december åbnede Dagmar Kollegiet i Ribe dørene for en festlig dag med kunst, hygge og fokus på det lokale. Kollegiets bestyrelse arbejder på at udvikle kollegiet, både når det gælder de fysiske rammer og det sociale liv på kollegiet.
Presseinvitation: Kom med til fernisering og fremvisning af ungdomsboligerne på Dagmar Kollegiet og mød lokale virksomheder6.12.2024 07:00:00 CET | Presseinvitation
Tirsdag den 10. december lukker Dagmar Kollegiet dørene op for kreativiteten, når elever fra Ribe Katedralskole udstiller deres kunstværker. Pressen og andre interesserede inviteres med.
Boligkontoret Danmark gør trivselsprojekt permanent18.11.2024 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter knap et års forsøgsperiode er erfaringerne med fokustid og ændrede retningslinjer for mail- og mødekultur så positive, at tiltagene nu gøres permanente. ”Tallene taler deres tydelige sprog,” siger adm. direktør Lars Lehmann.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum