SØNDAG fylder 100 år

100 år og relevant som aldrig før. Ugebladet SØNDAG runder på lørdag den 4. december det skarpe hjørne. Det fejrer SØNDAG med et fødselsdagsnummer i dag mandag den 29. november, der blandt andet sætter fokus på livet og tilværelsen for kvinder i aldersgrupper i 10’erne, 20’erne, 30’erne, 40’erne, 50’erne, 60’erne, 70’erne, 80’erne, 90’erne og selvfølgelig de 100-årige.
Her interviewes blandt andre Margrethe Vestager om at være i 50’erne, Hanne Reintoft om 80’erne og så ikke mindst 100-årige Grethe Roed, der – ligesom SØNDAG – er født i 1921 og har fem børn, 12 børnebørn, 27 oldebørn og tre tipoldebørn. Fantastiske og spændende fortællinger om livet og det at blive ældre på både godt og ondt.
”SØNDAG er på alle måder et fantastisk blad og et stykke dansk mediehistorie. Det har været den vildeste opgave at sammensætte 100 års-jubilæumsnummeret, som er et særligt gemme-nummer. Vi har siddet med så meget materiale fra dengang og været i arkiverne for at finde de bedste historier fra 1921 frem til i dag,” siger Christina Bølling, chefredaktør på SØNDAG, og fortsætter:
”Det, at skulle kigge 100 år tilbage, har været rørende, for det er jo vores allesammens historie, som bliver rullet ud igennem et medie som SØNDAG, når man f.eks. ser en ung Dronning Margrethe svinge Joachim rundt på Amalienborg, eller møder Hanne Reintoft, der stod for bladets brevkasse i 25 år. Både min mor og min mormor har holdt bladet, og nu er det også mig og mine døtre.”
Christina Bølling tiltrådte chefredaktørposten i juni 2021, hvor hun med 34 års erfaring fra magasinbranchen skal være med til at sikre, at SØNDAG fortsætter sin udvikling og både formår at fastholde og tiltrække nye læsere gennem en tydelig og stærk profil hos sine kvalitetsbevidste læsere.
”Helt fra begyndelsen har den sobre journalistik og evnen til at fortælle gode historier båret SØNDAG, og det gør den stadigvæk. Vi er Danmarks største kvindeblad”, siger Christina Bølling.
I følge Charlotte Riparbelli, adm. direktør i Aller Media, er det netop evnen til at have mod på det nye og livets mange facetter, der gør, at SØNDAG er blevet 100 år og stadig er i fuld vigør.
”Som Danmarks største kvindeblad er SØNDAG en del af rigtig mange læseres liv og mandage. Med et slogan, som de fleste danskere nok kan i søvne, har SØNDAG taget en plads i hverdagen, hvor det giver læserne alt det, som søndagene kan byde på. Ro, perspektivering, inspiration, lækker mad, DIY, oplevelser, nye rejsemål, fødderne op, idéer til hjemmet, velvære og meget mere,” siger Charlotte Riparbelli og fortsætter:
”SØNDAG er blevet 100 år, fordi det holder sig relevant, fordi det ikke er bange for alt det nye, og fordi det tør lære og udvikle sig, men også fordi der er en tydelig kerne i, hvad SØNDAG er, kan og kan dele ud af. Der skal lyde en kæmpestor tak og tillykke til alle på og omkring SØNDAG – ikke mindst også til alle de mange, der hver mandag køber bladet og læser med. Vi håber på 100 år mere,” slutter hun.
Nøgleord
Kontakter
Magnus Hviid
Pressekontakt
magnus.hviid@aller.com
+45 28 72 63 85
Magnus HviidKommunikationschefPresse og kommunikation
Tlf:+45 28 72 63 85magnus.hviid@aller.comBilleder

Information om Aller Media
Aller Media er i dag den førende udgiver af magasiner og ugeblade i Norden. I Danmark har vi en markedsandel på 70% på ugeblade og 43% på magasiner. I alt læser 1,8 millioner danskere med hver måned i mindst en af vores titler og mere end 2,1 millioner bruger et af vores digitale universer.
Aller Media A/S er en del af Aller A/S og har søstervirksomheder i Sverige, Norge og Finland.
Følg pressemeddelelser fra Aller Media
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aller Media
Her er prismodtagerne ved Det Vi Elsker Prisen 20254.6.2025 22:04:27 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 4. juni var en bred vifte af morgendagens stjerner og garvede kræfter samlet i Store VEGA for at hylde fortællingerne, der samler os ved Det Vi Elsker Prisen 2025. Med 11 kategorier fordelt på tværs af film, serier, tv, bøger og teater afspejlede aftenens nominerede og prismodtagere ligeledes den alsidige kultur, der har inspireret og underholdt os det forgangne år. Holdene på og bag Pigen med nålen og Fuld af kærlighed kunne skåle en ekstra gang, da de hver modtog to priser ved Det Vi Elsker Prisen 2025.
femina bliver revet væk: Nu kommer magasinet i nyt oplag22.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere på måneden kom femina tilbage som trykt magasin efter at have været væk i et år. Og det er blevet taget rigtig godt imod. I sådan en grad, at Aller nu trykker et nyt oplag for at imødekomme efterspørgslen.
Aller Media Nordic investerer i Aniara for at hjælpe forfattere ud over sprogbarrierer21.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aller Media Nordic har købt en minoritetsandel i Aniara, det svenske forlagsselskab, der hjælper forfattere med at nå nye læsere på tværs af sprogbarrierer. Investeringen på over 500.000 euro markerer begyndelsen på et partnerskab med potentiale for strategisk samarbejde, hvor forlagsarv møder innovation – med det fælles mål at gøre internationale bogmarkeder mere tilgængelige for forfattere.
HULiGENNEM hitter med lydunivers for børn: Nyt public service-medie er tæt på eget mål20.5.2025 08:35:05 CEST | Pressemeddelelse
På under et halvt år har Danmarks nye lydunivers til børn nået 73 procent af det mål, de selv havde sat sig for 18 måneder. Det viser, at der er et behov for podcasts og lyd til børn – ikke mindst når det er skabt på børnenes præmisser, siger chefredaktør.
Her er de nominerede til Det Vi Elsker Prisen i 20251.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag kan Vi Elsker Serier offentliggøre, hvem der er nomineret til Danmarks nye kulturpris, hvor 11 priser på tværs af film, serier, tv, bøger og teater bliver uddelt for første gang. De nominerede spænder bredt fra toneangivende dokumentarer og rørende film til humoristiske serier, neglebidende krimier og store klassikere på de skrå brædder. Det Vi Elsker Prisen finder sted 4. juni 2025 i Store VEGA med vært Afshin Firouzi ved roret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum