Her er vinderen af Mad & Boligs Designpris 2019

I går, torsdag den 21. november, blev vinderen af Mad & Boligs Designpris 2019 kåret ved FSC Design Award 2019, der blev afholdt i Aller Huset i København.
Årets vinder af Mad & Boligs Designpris 2019 blev OT02, en hylde fremstillet i massivt egetræ, designet af Oliver Bank Termøhlen fra VIA Design & Business.
- Hylden er designet ud fra en vision om at skabe en potentiel klassiker, med inspiration fra den rå egetræshylde. Med sit design, det håndværksmæssige og sin alsidighed, udstråler hylden klassisk skandinavisk design. Kort sagt en raffineret egetræshylde med skjult opbevaring i form af en skuffe, siger Oliver Bank Termøhlen og fortsætter:
- Den kan benyttes i hele husets indretning. Den er pladsbesparende, funktionel og har et let udtryk. Den fungerer alene eller i samspil med flere hylder af samme serie. Og så kan den kan bruges i entreen til nøgler, småpenge og andre ting, der skal gemmes væk. Eller i stuen med din yndlingsvase, eller i soveværelset til slips, ure og smykker. Kun fantasien sætter grænser, siger han.
FSC Design Award 2019
Udover Mad & Boligs Designpris blev der også uddelt en FSC Design Award – og her valgte dommerpanelet skamlen Arabesk designet af Morten Schnedler Jørgensen, som også kommer fra VIA Design og Business.
- Det kommer meget bag på mig, da jeg har været meget presset. Jeg fik først mit møbel klar tirsdag aften, 12 timer inden deadline, lyder det fra Morten Schnedler Jørgensen efter overrækkelsen
Som en del af anerkendelsen skal Morten Schnedler Jørgensen på en designrejse til Vietnam med møbelproducenten ScanCom International. Her skal han i samarbejde med ScanCom International videreudvikle en prototype af vinderdesignet frem imod et salgsklart produkt.
Mad & Boligs Ærespris 2019
Sidst, men ikke mindst, blev Mad & Boligs Ærespris 2019 også uddelt, der som noget nyt i år blev uddelt i hele tre kategorier; for bedste produkt, bedste initiativ og bedste brand.
Her vandt Bolia æresprisen for bedste produkt for Cosh-lænestolene sammen med resten af 2020-kollektionen, og fordi Bolia har et bæredygtigt omdrejningspunkt, hvor alle design er fremstillet af FSC-certificeret træ.
Holmris B8 vandt æresprisen for bedste initiativ for at give brugte møbler nyt liv ved videresalg og for at donere kvalitetsmøbler til foreninger og institutioner. Og for bedste brand vandt FDB-møbler for at være en af de absolutte firstmovers og for at være kompromisløse i tilgangen til materialer.
Relaterede links
Nøgleord
Kontakter
Magnus Hviid
Pressekontakt
magnus.hviid@aller.com
+45 28 72 63 85
Magnus HviidKommunikationschefPresse og kommunikation
Tlf:+45 28 72 63 85magnus.hviid@aller.comBilleder
Information om Aller Media
Aller Media er i dag den førende udgiver af magasiner og ugeblade i Norden. I Danmark har vi en markedsandel på ugeblade på 71 % og ca. 800.000 magasinlæsere. I alt læser 2,2 millioner danskere med hver måned i en af vores titler og 2,1 millioner bruger et af vores digitale universer.
Aller Media A/S er en del af Aller Holding A/S og har søstervirksomheder i Sverige, Norge og Finland.
Følg pressemeddelelser fra Aller Media
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aller Media
Børnene har taget nyt lydunivers til sig – HULiGENNEM har nået målet1.7.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
HULiGENNEM havde i deres udbudsansøgning selv sat som mål at nå 34.000 app-downloads på 18 måneder. Det mål er allerede nået – og overgået – efter blot syv måneder. Det beviser, at målgruppen er der og værdsætter kvalitet, mener chefredaktør.
Heartbeats overtager Allers native-afdeling26.6.2025 10:32:39 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere har produktionen af native-indhold været udliciteret, men nu har Aller taget det hjem til deres eget selskab Heartbeats.
Her er prismodtagerne ved Det Vi Elsker Prisen 20254.6.2025 22:04:27 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 4. juni var en bred vifte af morgendagens stjerner og garvede kræfter samlet i Store VEGA for at hylde fortællingerne, der samler os ved Det Vi Elsker Prisen 2025. Med 11 kategorier fordelt på tværs af film, serier, tv, bøger og teater afspejlede aftenens nominerede og prismodtagere ligeledes den alsidige kultur, der har inspireret og underholdt os det forgangne år. Holdene på og bag Pigen med nålen og Fuld af kærlighed kunne skåle en ekstra gang, da de hver modtog to priser ved Det Vi Elsker Prisen 2025.
femina bliver revet væk: Nu kommer magasinet i nyt oplag22.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere på måneden kom femina tilbage som trykt magasin efter at have været væk i et år. Og det er blevet taget rigtig godt imod. I sådan en grad, at Aller nu trykker et nyt oplag for at imødekomme efterspørgslen.
Aller Media Nordic investerer i Aniara for at hjælpe forfattere ud over sprogbarrierer21.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aller Media Nordic har købt en minoritetsandel i Aniara, det svenske forlagsselskab, der hjælper forfattere med at nå nye læsere på tværs af sprogbarrierer. Investeringen på over 500.000 euro markerer begyndelsen på et partnerskab med potentiale for strategisk samarbejde, hvor forlagsarv møder innovation – med det fælles mål at gøre internationale bogmarkeder mere tilgængelige for forfattere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum