Aller Media

SØNDAG byder op til dans med Vild med dans-vindere

Del
Er du vild med at danse? Nu har du muligheden for at danse dig glad, når Vild med dans-vinderne, Thomas Evers Poulsen og Steen Lund, gæster Comwell Kolding og Ringsted Kongrescenter i hhv. august og september.

Det er ugebladet SØNDAG – i samarbejde med Elisabeth Dalsgaard – der står bag danseeventen Ballroom Fitness, hvor du bliver ført igennem to forrygende timer fyldt med dans, skøn musik, sved på panden og masser af sjov sammen med andre danseglade kvinder. Vi danser søndag den 26. august på Comwell Kolding og 30. september i Ringsted Kongrescenter kl. 10-12 og/eller kl. 14-16.

- Vi er rigtig glade for, at der er så stor interesse for at danse i Ringsted i år, hvor der allerede er tæt på at være udsolgt. Sidste år var vi kun i Kolding, så det er dejligt at opleve, at Ballroom Fitness kan bære, at vi afholder eventen to steder i landet, fortæller SØNDAGs chefredaktør, Stinne Bjerre.

Alle kan være med

- Det særlige ved Ballroom Fitness er, at vi danser trin fra alle de ti klassiske Ballroom-danse, men uden partner, og så er der skruet op for motionsdelen, og alle muskelgrupper er tænkt ind i dansen. Så vi kommer gennem alle stilarter med hver deres udtryk og tempo – fra den langsomme rumba til den hurtige jive, fortæller Elisabeth Dalsgaard.

Det er ikke nødvendigt at investere i laksko og dyrt tøj. Alle kan være med, uanset alder.

- Netop Ballroom Fitness passer perfekt ind i SØNDAGs univers, som jo handler om, at livet efter de 40-50 år også giver mulighed for at leve et godt og aktivt kvindeliv med masser af sjov og livsglæde. Og alle trin og danse præsenteres på et niveau, hvor man selv afgør, hvor meget sved på panden man ønsker. Så der er ingen grund til at lade sig skræmme af fitness-delen, siger Stinne Bjerre.

Dans er godt for hjernen

Forskning viser faktisk, at musik medvirker til, at kroppen udskiller en masse lykkeendorfiner. Og man har længe vidst, at det samme gør sig gældende, når man dyrker motion.

- Så når man danser, er der ingen tvivl – man får dobbelt dosis af lykkeendorfiner skudt ud i systemet, samtidigt med at man nyder den skønne dansemusik. Man får et kæmpe smil på læben, lykkefølelse i hele kroppen og god motion, forklarer Elisabeth Dalsgaard, der sammen med Thomas Evers Poulsen og Steen Lund glæder sig til at byde velkommen til danseglade fra nær og fjern.

Praktisk info

Ballroom Fitness Kolding

Dato: Søndag den 26. august 

Sted: Comwell Kolding, Skovbrynet 1, 6000 Kolding

Tid: Der er to dansesessioner hhv. fra kl. 10-12 og/eller 14-16. 

Ballroom Fitness Ringsted 

Dato: Søndag den 30. september 

Sted: Ringsted Kongrescenter, Nørretorv 55, 4100 Ringsted

Tid: Der er to dansesessioner hhv. fra kl. 10-12 og/eller 14-16. 

 

Læs mere og tilmeld dig herwww.søndag.dk/dans

Relaterede links

Nøgleord

Kontakter

Magnus Hviid
Pressekontakt
magnus.hviid@aller.com
+45 28 72 63 85

Billeder

Information om Aller Media

Aller Media
Aller Media
Havneholmen 33
1561 København V

http://aller.dk/

Aller Media er i dag den førende udgiver af magasiner og ugeblade i Norden. I Danmark har vi en markedsandel på ugeblade på 70 % og ca. 1 mio magasinlæsere. I alt læser 2,3 millioner danskere med hver måned i en af vores titler og 2 millioner bruger et af vores digitale universer.

Aller Media A/S er en del af Aller Holding A/S og har søstervirksomheder i Sverige, Norge og Finland. 

Følg pressemeddelelser fra Aller Media

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Aller Media

Her er prismodtagerne ved Det Vi Elsker Prisen 20254.6.2025 22:04:27 CEST | Pressemeddelelse

Onsdag den 4. juni var en bred vifte af morgendagens stjerner og garvede kræfter samlet i Store VEGA for at hylde fortællingerne, der samler os ved Det Vi Elsker Prisen 2025. Med 11 kategorier fordelt på tværs af film, serier, tv, bøger og teater afspejlede aftenens nominerede og prismodtagere ligeledes den alsidige kultur, der har inspireret og underholdt os det forgangne år. Holdene på og bag Pigen med nålen og Fuld af kærlighed kunne skåle en ekstra gang, da de hver modtog to priser ved Det Vi Elsker Prisen 2025.

Aller Media Nordic investerer i Aniara for at hjælpe forfattere ud over sprogbarrierer21.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Aller Media Nordic har købt en minoritetsandel i Aniara, det svenske forlagsselskab, der hjælper forfattere med at nå nye læsere på tværs af sprogbarrierer. Investeringen på over 500.000 euro markerer begyndelsen på et partnerskab med potentiale for strategisk samarbejde, hvor forlagsarv møder innovation – med det fælles mål at gøre internationale bogmarkeder mere tilgængelige for forfattere.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye