Priser til årets flotteste magasiner
31.5.2013 12:00:00 CEST | Aller Media | Pressemeddelelse

For tredje år i træk afholder Foreningen Magasindesignere i Danmark (MDID) den 7. juni en stor prisuddeling for de bedste danske magasindesigns, der er udgivet i 2012. Her skal der bl.a. uddeles priser til årets magasin, årets forside, årets modeserie, årets madartikel og årets boligartikel. Hele 30 forskellige magasiner er blandt de nominerede.
Godt magasindesign skal hyldes og anerkendes. Derfor afholder Foreningen Magasindesignere i Danmark (MDID) for tredje år i træk en designkonkurrence, hvor de flotteste magasiner, ugeblade, fag- og specialmagasiner skal kåres. Det sker den 7. juni ved en stor gallafest i Aller-Huset, hvor hele branchen er inviteret og de største danske magasinudgivere er med som sponsorer.
Prisuddelingen, der har det amerikanske Society of Publication Designere som forbillede, skal være med til at inspirere, fremme og anerkende det bedste magasindesign i Danmark på print og skubbe til udviklingen inden for redaktionelt design.
Til MDID No 03 er hele 30 magasiner/ugeblade/fag- og specialmagasiner nomineret inden for 43 forskellige kategorier og i alt 777 værker har været tilmeldt konkurrencen. Juryen udgøres af 22 redaktører, art directors og designere fra hele magasinbranchen. Blandt magasiner, ugeblade og specialmagasiner er hhv. Euroman nomineret med 16 værker, ELLE med 9 værker, FEMINA med 28 værker og UD&SE med 13 værker.
Listen med alle de nominerede kan findes i vedhæftede PDF, eller læs mere her.
Om MDID No 03 Gallafesten
Det er tredje år i træk, at Foreningen Magasindesignere i Danamark (MDID) hylder branchen med en stor prisuddeling. Prisuddelingen afholdes den 7. juni kl.18.00 i Aller-Huset på Havneholmen i København. Der kan købes billet til gallafesten her.
Sponsorer til MDID No 03
Hovedsponsor: Aller Media A/S
Sponsorer: Benjamin, Bonnier, Egmont, Visuelt Forum, UD&SE, Datagraf, Egekilde, Have a Look, Designers Guild og Somersby.
Goodiebag sponsorer: Guldsmed Dirks, Urtekram, Hellegerd Jewellery, Design Letters, Konnerup & co, Naja Munthe CASA de LUXE, DAY Birger et Mikkelsen, Rikki Tikki, ROOM Copenhagen og Gustav.
Projektgruppen bag MDID No 03
Carsten Skjold Weinreich, Bonnier Publications
Kenneth Schultz, Kenneth Schultz design
Marianne Broadbery, Aller Media A/S
Mary Jo Hau, Benjamin Media
Niels Bøje Ziegler, Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Susanne Dyrhauge, Egmont
Kontakter
Magnus Hviid
Pressekontakt
magnus.hviid@aller.com
+45 28 72 63 85
Magnus HviidKommunikationschefPresse og kommunikation
Tlf:+45 28 72 63 85magnus.hviid@aller.comBilleder
Information om Aller Media
Aller Media er i dag den førende udgiver af magasiner og ugeblade i Norden. I Danmark har vi en markedsandel på ugeblade på 70 % og ca. 1 mio magasinlæsere. I alt læser 2,3 millioner danskere med hver måned i en af vores titler og 2 millioner bruger et af vores digitale universer.
Aller Media A/S er en del af Aller Holding A/S og har søstervirksomheder i Sverige, Norge og Finland.
Følg pressemeddelelser fra Aller Media
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aller Media
For andet år i træk præsenterer Vi Elsker Serier Danmarks nye kulturpris: Det Vi Elsker Prisen 20263.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det er med stor glæde, at Vi Elsker Serier kan offentliggøre, at Det Vi Elsker Prisen vender tilbage den 3. juni 2026 i Store VEGA. For andet år i træk bliver det skuespiller Afshin Firouzi, der skal føre publikum gennem en spektakulær aften. Her kan publikum se frem til en aften dedikeret til fortællingerne, der samler os, gennem uddelingen af 14 priser på tværs af film, serier, tv, bøger, teater og podcast.
SPICE har fået nyt hjem - skifter fra DR til Heartbeats26.2.2026 13:10:19 CET | Pressemeddelelse
De to kvinder bag det populære program på P3, SPICE, skifter nu Danmarks Radio ud med Heartbeats, hvor de hver fredag fremover vil udkomme med en ny podcast. ”Vi føler, at vi nu får en anden frihed,” siger de.
Heartbeats producerer nyt radioprogram for DR med Karl William9.2.2026 08:48:00 CET | Pressemeddelelse
Hver lørdag vil den danske sanger stå bag sit helt eget program på P6 Beat. Det hedder ’Rastløs’, og her vil Karl William med erfaringer og lydbeskeder fra sit eget liv beskrive den knitrende energi, der har præget hans liv på godt og ondt. Programmet produceres af Heartbeats for DR og første afsnit fik premiere i lørdags den 7. februar.
Årsregnskab: Aller Media Nordic A/S leverer et positivt resultat og styrker den digitale transformation21.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Aller Media Nordic, der blev etableret i oktober 2024 og består af Aller-koncernens medieaktiviteter i Danmark, Sverige, Norge og Finland, leverer et årsresultat før skat på 15,1 mio.dkk. for regnskabsåret 2024/2025. Selskabet vil fortsat styrke medieforretningens fremtid gennem øget digitalisering, fælles platforme og tværnordisk samarbejde.
HULiGENNEM fejrer 1 års-fødselsdag: Fra idé til anerkendt børnemedie på rekordtid25.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
HULiGENNEM har fødselsdag og fejrer sit første år som det nyskabende danske lydunivers for børn i alderen 3-13 år. Redaktionen ser tilbage på et år, hvor HULiGENNEM er vokset i både ambition, publikum og kritisk anerkendelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

